کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

شرایط معافیت کفالت خواهر

معافیت کفالت خواهر مجرد معلول

معافیت کفالت خواهر مجرد یا معلول برای معافیت از خدمت سربازی و نظام وظیفه زمانی قابل پیگیری است که شما تنها سرپرست او باشید! در ادامه سایر شرایط را دنبال فرمایید .

معافیت کفالت خواهر از نوع معافیت هایی است که مشمولین زیادی می توانند از این طریق اقدام کرده و معافیت سربازی بگیرند . معافیت کفالت سربازی  به مشمولین کمکی بزرگی می کند . در سال های جاری تعداد زیادی از مشمولین خدمت وظیفه عمومی با داشتن برخی شرایط خاص توانستند از رفتن به سربازی منصرف شوند . زیرا رفتن به خدمت سربازی آن هم برای مدت تقریبا دو سال ، برای هر جوان ایرانی سخت و طاقت فرسا قلمداد می شود . بر این اساس مشمولین به دنبال راهی برای فرار از رفتن به خدمت سربازی هستند . اما آیا همه می توانند از مزایای معافیت بهره مند شوند ؟ آیا همه ی مشمولین می توانند با ارائه ی شرایط خود از معافیت استفاده کنند ؟ این شرایط چیست و به چه مشمولینی تعلق می گیرد ؟


بیشتر بخوانید: سوالات کمیسیون معافیت کفالت چیست؟


شروط اصلی کفالت خواهر مجرد چیست ؟

۱- رسيدن به سن ۱۸ سال تمام در هنگام طرح پرونده در هیئت رسیدگی
۲- عدم غيبت سربازی
۳- یگانه مراقب یا نگهدارنده (سرپرست) بودن

شرایط معافیت کفالت خواهر چگونه است؟

شرایط معافیت کفالت خواهر مانند دیگر انواع کفالت به دسته ی اصلی تقسیم میشود:

 • شرایط عمومی که برای همه ی انواع معافیت های کفالت در نظر گرفته شده است
 • شرایط اختصاصی مربوط به معافیت کفالت برای خواهر

اصلی ترین و مهم ترین شرایط استفاده از معافیت های کفالت :

 • مشمولین عزیز برای بهره مندی از معافیت کفالت به هیچ عنوان نباید وارد غیبت شده باشند .
 • مشمولان باید پس از رسیدن به سن مشمولیت برای گرفتن معافیت اقدام کنند . زودتر از موعد مقرر اقدام برای این نوع معافیت امکان پذیر نخواهد بود .
 • مشمول باید تنها پسر بالای ۱۸ سال در خانواده ی خود باشد ، تا از شرایط معافیت کفالت بهره مند گردد .

شرایط اختصاصی و عمومی کفالت خواهر

مشمولان باید این دو گروه شرایط را به طور همزمان داشته باشند تا بتوانند کفالت خواهر خود را بر عهده گیرند و به سبب آن از خدمت معاف شوند. اما یکی از شرایط عمومی که برای متقاضیان این طرح در نظر گرفته شده است شامل، نداشتن غیبت بعد از رسیدن به سن مشمولیت، میباشد. افرادی که به دلایل موجه و مورد تایید سازمان وظیفه غیبت کرده اند از این شرط مستثنا هستند. شرط دیگر همان رسیدن به سن مشمولیت است که طبق آن افرادی که تمام شرایط لازم را هم داشته باشند تنها بعد از سن قانونی میتوانند اقدامات لازمه را انجام دهند. مورد دیگر این است که فرد مشمول باید تنها فردی باشد که صلاحیت نگهداری مکفول را بر عهده دارد.

اما تعدادی شرایط دیگر برای برعهده گرفتن کفالت خواهر در نظر گرفته شده است که تنها اختصاصی این نوع معافیت میباشد و به ترتیب زیر میباشند:

 • یکی از این شرایط فوت پدر مکفول میباشد.
 • فرد متقاضی اخذ کفالت برادر سالم بالای ۱۸ سال نداشته باشد. لازم به ذکر است که داشتن برادر ناتنی بالای ۱۸ سال مانع اخذ کفالت خواهر نمیباشد.
 • خواهر فاقد همسر باشد یعنی فوت کرده یا طلاق گرفته باشد.
 • شرط دیگری که برای متقاضیان کفالت خواهر در نظر گرفته شده است این است که خواهر نباید فرزند پسر با سن بالای ۱۸ داشته باشد.

ممکن است این سوال مطرح شود که آیا مشمولانی که پدر شان در حبس است از این معافیت برخوردار هستند یا خیر؟ طبق قوانین نظام وظیفه تنها فوت پدر میتواند دلیل بر اخذ کفالت و سرپرستی خواهر باشد.


بیشتر بخوانید: مراحل معافیت بهزیستی ماده ۶


شرایط معافیت

نحوه اخذ معافیت کفالت خواهر چگونه است؟

نحوه اخذ معافیت کفالت خواهر و اطلاع از مراحل آن برای افرادی که تمام شرایط لازم برای اخذ این معافیت را دارند امری مهم و ضروری است. مرحله ی اولی که مشمولان باید برای دریافت معافیت کفالت خواهر اقدام کنند مراجعه به دفاتر پلیس الکترونیک است تا دفترچه راهنمای خدمت سربازی را دریافت کنند. مشمول باید فرم های موجود در این دفترچه را تکمیل کند و دیگر مدارک مورد نیاز را گردآوری کند. بعد از تکمیل مدارک نوبت به تحویل آنها به سازمان وظیفه کشور میرسد. این مرحله نیز در دفاتر پلیس +۱۰ انجام میگیرد. بعد از اینکه تمام مدارک در اختیار سازمان وظیفه قرار گرفت این سازمان بررسی های لازم را انجام میدهد و با دریافت استعلاماتی صحت و سقم مدارک را مورد سنجش قرار میدهد. سپس در پایان مراحل مربوط به نحوه اخذ معافیت کفالت برای خواهر افراد واجد شرایط کارت معافیت دائم از خدمت سربازی صادر میشود.

انواع معافیت های وابسته به معافیت کفالت :

این معافیت ها بخشی از انواع گسترده ی معافیت هایی است که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا به مشمولین ارائه می دهد . همانطور که در بالا نیز مشاهده کردید معافیت کفالت خواهر معلول نیز در این گروه معافیت ها قرار می گیرد . عزیزان می توانند برای اطلاع از مهم ترین شرایط معافیت کفالت خواهر معلول ادامه ی مقاله را خوانده وبرای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشند .

خواهر مجرد

معافیت کفالت خواهر معلول چگونه است؟

معافیت کفالت خواهر معلول یکی از اقسام معافیت های کفالت است که برای مشمولان واجد شرایط در نظر گرفته شده است. افرادی که پدرشان فوت کرده باشد و دارای خواهر معلول باشند بعد از اخذ تاییدیه های پزشکی مبنی بر بیماری و معلولیت خواهر، فرد متقاضی به عنوان مشمول معافیت کفالت شناخته میشوند. لازم به ذکر است که در این نوع معافیت نیز مشمولان دارای برادر تنی بالای ۱۸ سال از دریافت معافیت منع خواهند شد مگر اینکه برادر نیز دارای معلولیت باشد. گاهی مشمولان این موضوع را مطرح میکنند که آیا داشتن مادر مانع اخذ معافیت کفالت خواهر معلول است؟ طبق قوانین نظام وظیفه مادر نمیتواند به عنوان کفیل در نظر گرفته شود به همین دلیل در این شرایط نیز کفالت خواهر بر عهده ی برادر تنی قرار میگیرد. لازم به ذکر است که واگذاری سرپرستی خواهر معلول به دیگر ارگان ها مانند بهزیستی و… مانع اخذ معافیت میباشد.

قانون معافیت کفالت خواهر معلول

قانون معافیت کفالت خواهر معلول می تواند برای مشمولین معافیت به صورت موقت یا دائم را به همراه داشته باشد . همه ی این موارد به شرایطی که مشمول در آن قرار دارد بستگی دارد . برای استفاده از قانون معافیت کفالت خواهر معلول ، پدر مشمول نباید در قید حیات باشد . این مسئله یکی از مهم ترین نکاتی است که مشمولین باید به آن دقت کنند . البته باید در نظر داشت که معافیت های کفالت خواهر در صورت های مختلف امکان پذیر است . داشتن خواهر معلول ، خواهر مطلقه ، خواهر صغیر ، داشتن سه خواهر  و شرایط دیگر می تواند به مشمولین کمک کند تا برای گرفتن معافیت کفالت اقدام کرده و کارت معافیت دریافت کنند .

هر کدام از این نوع معافیت های شرایط خاص خود را دارد . مشمولین عزیز باید اطلاعات کافی در همه ی زمینه های انواع معافیت کفالت خواهر بدست آورند تا بتوانند برای این نوع معافیت اقدامات لازم را انجام دهند .

مهم ترین شرایط معافیت کفالت خواهر معلول :

 • نداشتن پدر و در قید حیات نبودن پدر مشمول .
 • مجرد بودن خواهر .
 • عضو بودن خانواده در یکی از سازمان های جمایتی مانند کمیته امداد ، بهزیستی و …

چگونگی معافیت کفالت خواهر معلول

چگونگی معافیت کفالت خواهر معلول بر اساس شرایط مشمولین تعیین می شود . مشمولینی که قصد دارند از معافیت کفالت خواهر معلول استفاده کنند . باید علاوه بر داشتن اطلاعات کافی در زمینه ی این نوع معافیت کفالت ، از مدارک لازم برای گرفتن این نوع معافیت نیز مطلع شوند . هم چنین مراحل اخذ هر نوع معافیت کفالت راه آسانی است . برای انجام این مراحل کمک گرفتن از مشاوره های نظام وظیفه در مرکز مشاوره آویژه می تواند کمک بزرگی به مشمولین بکند . تا این عزیزان بتوانند هر چه سریع تر به نتیجه ی مطلوب رسیده و از این نوع معافیت استفاده کنند .

مدارک لازم برای گرفتن کفالت خواهر شامل چه مواردی است؟

مدارک مورد نیاز برای گرفتن معافیت سربازی کفالت خواهر معلول :

 • اصل شناسنامه ی مشمول به همراه کپی از تمام صفحات آن
 • کارت ملی شناسایی مشمولان و کپی آن .
 • گواهی مستند فوت پدر مشمول .
 • کپی شناسنامه ی تمام اعضای خانواده .
 • کارت ملی تمام اعضای خانواده .
 •  شناسنامه خواهر مشمول و کپی از تمام صفحات آن .
 • فرم گواهی تایید وضعیت مشمولین .
 • برگه استعلام ثبت احوال .
 • عکس پرسنلی رنگی با زمینه سفید به صورت تمام رخ از مشمولین .
 • عکس پرسنلی از خواهر مشمول .
 • و سایر مدارک دیگر که مشمولین می توانند برای اطلاع از آن ها با شماره تماس های داده شده در این صفجه تماس بگیرند .

خواهر معلول

مدت زمان معرفی برای آنكه فردي وارد غيبت سربازی نشود ٬ چند ماه است؟

۱ـ افرادي كه قبل از سن مشموليت ترك تحصيل کرده یا انصراف از تحصیل داده اند و يا در دوره متوسطه فارغ التحصيل مي شوند پس از رسيدن به ۱۸سالگي تمام ظرف شش ماه مي بايست خود را به وظيفه عمومي معرفي نمايند .
۲ـ افرادی که بعد از سن مشمولیت ترک تحصیل ، اخراج ، انصراف داده یا فارغ التحصیل شده اند حداکثر ظرف مدت یکسال از تاریخ انصراف ، اخراج ، ترک تحصیل و یا فراغت از تحصیل مهلت معرفی دارند .

مثال: فرد ذكوري با تاريخ تولد ۷۸/۰۵/۲۰ در سال ۹۳ و قبل از آن در مقطع سوم راهنمايي ترك تحصيل كرده چنانچه ظرف مدت ۶ ماه از تاريخ ۱۳۹۶/۵/۰۱ (ماه ۱۸ سالگي تمام) تا تاريخ ۹۶/۱۱/۰۱ خود را معرفي نكند وارد غيبت شده و به عنوان مشمول غايب تلقی می گردد .

مدارک لازم برای رسیدگی به ادعای کفالت مشمولان یگانه سرپرست و کفالت خواهر :

۱- گواهی فوت پدر.

۲- تصویر شناسنامه خواهر.

۳- تصویر شناسنامه مادر مشمول و همسر یا همسران دیگر پدر مشمول.

۴- برگ تحقیق وضعیت (این برگ بدوا حسب مورد وسیله حوزه وظیفه عمومی محل صدور شناسنامه یا محل سکونت مشمول و خواهر او تنظیم و جهت تحقیق و تکمیل به کلانتری یا پاسگاه ژاندارمری محل صدور شناسنامه یا محل سکونت مشمول و پدر و مادر و خواهر وی فرستاده میشود. مراجع مذکور پس از بررسی و تحقیق و تکمیل و گواهی و امضاء و مهر رئیس یا فرمانده مربوطه به حوزه وظیفه عمومی ذیربط اعاده خواهند نمود)

۵- پاسخ اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه و محل سکونت مشمول و پدر و مادر او به استعلام حوزه وظیفه عمومی ذیربط در مورد فرزندان آنها.

۶- در صورتیکه به وضع مشمول در خارج از محل صدور شناسنامه رسیدگی شود پاسخ استعلام وضع مشمولیت وی از حوزه یا گروهان و یا بخش وظیفه عمومی محل صدور شناسنامه مشمول.

۷- عکس خواهر مشمول که توسط کلانتری محل اقامت گواهی شده باشد.

۸- درصورتی که پدر مشمول قبلا همسران دیگری داشته است تصویر شناسنامه آنها.

۹- برگ معاینه پزشکی برادر بیش از ۱۸ سال مشمول متضمن نظر شورای پزشکی مبنی بر اینکه بعلت بیماری یا نقص عضو قادر به سرپرستی از خواهر مجرد خود نمیباشد.

۱۰- برگ استشهاد تائید وضعیت و صحت ادعای مشمول به امضاء سه نفر از بستگان مشمول که به تائید مراجع انتظامی محل رسیده باشد.

۱۱- رونوشت مصدق احکام مبنی بر حبس پدر (به نحوی که از تاریخ ارائه آن بیش از یک سال به انقضای حبس باقیمانده باشد).

تبصره ۱:

حضور خواهر مشمول در جلسه هیات رسیدگی ضروری است چنانچه خواهر مشمول قادر به حضور در جلسه هیات رسیدگی نباشد، گواهی مراجع ذیصلاح ذیربط مبنی بر عدم امکان حضور خواهر مشمول در جلسه الزامی است.

تبصره ۲:
مشمولان هر یک از مدارک فوق را به تعداد مورد نیاز به حوزه وظیفه عمومی ذیربط تحویل خواهند داد.

کفالت

سوالات متداول

شرایط لازم برای اخذ معافیت کفالت کدامند؟

نداشتن غیبت و رسیدن به سن مشمولیت از جمله این شرایط است، همچنین مشمول باید تنها فرد زنده ای باشد که صلاحیت نگهداری مکفول را بر عهده دارد.

شرایط اخذ کفالت خواهر کدامند؟

فوت پدر، خواهر فاقد همسر و فرزند پسر باشد همچنین مشمول تنها سرپرست خواهر باشد و برادر تنی که به سن قانونی رسیده، نداشته باشد.

مدارک لازم برای گرفتن کفالت خواهر را نام ببرید؟

گواهی فوت پدر، تصویر شناسنامه مشمول و مادر و خواهر، ارائه ی عکس سه در چهار از مشمول و خواهر و مدارک مربوط به بیماری و معلولیت خواهر معلول را نیز اثبات کند.

شرایط معافیت سربازی کفالت خواهر چگونه است ؟

معافیت سربازی کفالت خواهر از انواع معافیت های کفالت به شمار می رود . این روزها مشمولین زیادی از معافیت سربازی کفالت خواهر بهره مند می شوند . اما سوال این جاست که چرا و چگونه ؟ باید بگوییم افرادی که می خواهند از معافیت سربازی کفالت خواهر استفاده کنند باید از شرایطی بهره مند باشند که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا آن ها  را معرفی و اعلام عمومی کرده است . همانطور که می دانید سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ضوابط و قوانینی وضع کرده است که بر اساس آن ها مشمولین می توانند از تمامی موارد و شرایط نظام وظیفه بهره مند شوند .

کفالت خواهر

معافیت های اعلام شده از سوی نظام وظیفه :

 • معافیت پزشکی
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت نخبگان
 • معافیت سنی
 • معافیت سربازی کفالت برادر
 • معافیت مددجویی
 • معافیت تحصیلی
 • معافیت کفالت پدر
 • معافیت سربازی کفالت خواهر
 • معافیت کفالت مادر
 • و سایر معافیت های کفالت

درباره ی چگونگی استفاده از معافیت سربازی کفالت خواهر و شرایطی که مشمولین برای استفاده از این نوع معافیت باید داشته باشند. 

 • کفالیت مادر بدون زوج
 • کفالیت پدر ناتوان و مریض
 • کفالیت مادربزرگ
 • کفالیت پدربزرگ
 • معافیت سربازی کفالیت خواهر
 • کفالیت برادر کبیر
 • کفالیت فرزند
 • کفالیت برادر صغیر

همه ی این ها زیر شاخه ای از مشهورترین نوع معافیت یعنی همان معافیت کفالت می باشند.

شرایط اصلی بهره مندی از انواع معافیت های کفالت شامل :

 • رسیدن مشمول به سن مشمولیت .
 • وارد نشدن به غیبت .
 • تک پسر بالای ۱۸ سال

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت کفالت خواهر

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.