کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

چگونه معافیت سربازی بگیریم؟

شرایط دریافت معافیت سربازی چیست؟

آیا می دانید برای معافیت سربازی چه باید کرد ؟!

این سوال که ” چطور معافیت سربازی بگیرم ؟! ” ، پرسشی است که حداقل یک بار برای تمامی مشمولان خدمت نظام وظیفه عمومی پیش آمده است و افراد بسیاری بدنبال پاسخ آن هستند . چرا که گذراندن دو سال در پادگان ها نظامی و زیر نظر مقامات انتظامی ، کار سختی بوده و با روحیه ی هر کسی سازگار نیست . چگونه معافیت سربازی بگیریم

به همین دلیل ، در این مقاله قصد داریم که علاوه بر معرفی هر یک از روش های چگونه از خدمت سربازی معاف شویم ، توضیحاتی مختصر را درباره هر یک از آن ها به شما همراهان ارائه کنیم . به یاد داشته باشید که همواره می توانید با همفکری با متخصصین مرکز مشاوره آویژه، اطلاعات جامع درباره شرایط معافیت خدمت سربازی را دریافت کنید .

یکی از درگیری‌های بزرگ فکری جوانان و نوجوانان از سن هجده سالگی به بعد، سربازی است. به همین دلیل آن‌ها به هر جایی دست می‌اندازند تا از این مرحله زندگی فرار کنند یا دیرتر آن را بگذرانند. اما لازم است بدانید که اولین قدم برای معافیت از سربازی، مشورت با مشاوران و داشتن علم و دانش مربوط  است. در این قسمت از سایت آویژه قصد داریم؛ تمام سوالات ذهنی شما درباب مراحل معافیت سربازی، شرایط معافیت سربازی و راه‌های آن را پاسخ دهیم.

برای معافیت سربازی چه باید کرد؟

یکی از سوالات مهم اکثر خانواده‌هایی که نگران استرس‌های فرزندشان هستند این است که از چه راه هایی و چگونه از خدمت سربازی معاف شویم؟ قبل از بررسی این سوال پرتکرار خوب است بدانید که همه‌ی قوانین نظامی شرط‌های خاصی دارند که باید آن‌هارا بررسی کنید. توصیه آویژه به شما این است که پیش از اینکه برای معافیت اقدام کنید، از تمامی شرط‌ها و قانون‌های معافیت اطلاعات کسب کنید.

خوب است قبل از اقدام به معافیت، بدانید که معافیت پزشکی، معافیت کفالت، معافیت ایثارگران، معافیت بنیاد ملی نخبگان و معافیت عفو رهبری(بخشودگی سنی) از راه‌های گرفتن معافیت هستند.

به‌علت تعداد زیاد روش‌های معافیت ممکن است شما یکی از این شرایط را داشته‌باشید؛ اما با نداشتن آگاهی‌های لازم معافیت خود را از دست بدهید. بنابراین اولین قدم برای گرفتن معافیت سر زدن به یک مشاوره خوب است تا شما را از آخرین قوانین و ضوابط در حال تغییر آگاه کند و بهترین راه را برای معافیت شما در نظر بگیرد. بعد از این‎که مشاور مناسب خود را پیدا کردید آن‌‎وقت در خودتان به دنیال بهترین راه برای معافیت می‌گرید.

مراحل دریافت معافیت سربازی

قوانین معافیت سربازی در سال جدید چیست؟

همانطور که می‌دانید نظام هرساله قوانین معافیت سربازی را پایه گذاری می‌کند و قوانین قبلی دوباره بررسی می‌شوند و این قوانین به دستور مجلس و با صلاحدید آن‌ها درگیر تغییرات می‌شود. بهتر است قبل از اینکه قوانین جدیدی که امسال برای معافیت از سربازی وضع شده را بررسی کنیم به این نکته اشاره کنیم که لازم است همیشه به یاد داشته باشید  قوانین جدید که وضع می‌شود؛ مخصوص عوام سربازان نیست و هرکس باید برای پیدا کردن شرایط معافیت خدمت سربازی ، تحقیقات کافی را انجام دهد.

طبق گفته بزرگان مجلس، امروزه خدمت برای دولتی‌ها بیست و چهارماه، برای مسلح‌ها در مناطق عادی بیست و یک ماه ، برای مسلح‌های مناطق محروم نوزده ماه و برای مناطق امنیتی که درگیر هستند؛ هجده ماه می‌باشد. همچنین با توجه به تعداد زیاد دانشگاه‌ها، زیاد شدن کسری خدمت‌ها و کم شدن موالید تعداد سربازان کم شده است؛ اما با وجود این تعداد کم، ستاد انتخاب خاصی برای زیاد کردن زمان خدمت نگرفته‌است.و خبر خوب دیگری که لازم است بدانید این است که ستاد تصمیم دارد حقوق سربازها را زیاد کند و این امر مایه خوشحالی فراوان بسیاری از سربازان می‌شود.

موارد معافیت سربازی شامل کدام است؟

در بخش قبلی نام راه‌هایی که می‌توان از طریق آن‌ها معافیت گرفت را بیان کردیم و در این قسمت به بررسی تک تک این موارد می‌پردازیم.

شرایط معافیت پزشکی سربازی

در پاسخ به این سوال که ” چگونه معافیت پزشکی بگیریم ؟! ” ، باید گفت که یک قاعده ی کلی در این نوع از معافیت ها وجود دارد . بر اساس این قاعده نانوشته ، تنها افرادی به دلیل مشکلات پزشکی معاف می شوند ، که برای انجام فعالیت در ارگان های نظامی ، توان کافی را نداشته باشند . پس اگر عارضه ی جسمانی و روانی مشمول یا ناتوانی او در حدی باشد که نتوان برای او هیچ کاری در ارگان های نظامی پیدا کرد ، فرد معاف می شود . چرا که دردسر های نگهداری چنین فردی در پادگان ، از منفعت های آن بیشتر است ! ( دقیقا به همین دلیل است که افرادی با تحصیلات دانشگاهی ، سخت تر می توانند معافیت پزشکی بگیرند ! ) چگونه معافیت سربازی بگیریم

در یک تقسیم بندی کلی از نظر قواعد پزشکی ، مشمولان به ۴ دسته تقسیم می شوند : چگونه معافیت سربازی بگیریم

 1. افراد سالم
 2. افراد ناتوان در انجام خدمات رزمی 
 3. افراد نیازمند به گذراندن دوره درمانی به منظور آمادگی برای خدمت نظام وظیفه
 4. افراد به کلی ناتوان از انجام هر گونه خدمت در پادگان ها و ارگان های نظامی

بنا بر این تقسیم بندی ، افراد مختلف ، با توجه به شرایط جسمی ، روحی و توانمندی هایشان ، مشمول احکام متفاوتی می شوند . برای اطلاع از جزئیات هر کدام از این دسته های ۴ گانه و اطلاع از شرایط خودتان ، می توانید مقاله شرایط معافیت پزشکی سربازی-آیین نامه معافیت پزشکی را مطالعه کنید !

نظام وظیفه

شرایط معافیت کفالت سربازی

برای پاسخ به این سوال که ” شرایط معافیت سربازی کفالت برای خدمت سربازی چیست ؟! ” باید به قوانین و مقررات این موضوع توجه کنیم . بر اساس قوانین معافیت کفالت ، عده ای از مشمولین که شرایط مورد نظر برای استفاده از این نوع معافیت ها را داشته باشند ، می توانند کارت معافیت از خدمت نظام وظیفه عمومی را دریافت کنند . لیست این مشمولین به شرح زیر است : چگونه معافیت سربازی بگیریم

 1. یگانه فرزند ذکور مراقب یا نگهدارنده پدر نیازمند مراقبت
 2. یگانه مراقب یا نگهدارنده مادر فاقد شوهر
 3. تنها برادر تنی سرپرست خواهر فاقد پدر ، همسر و فرزند ذکور
 4. یگانه نوه ذکور نگهدارنده جد فاقد فرزند یا جده فاقد شوهر و فرزند
 5. یگانه سرپرست برادر کمتر از ۱۸ سال تمام
 6. و … چگونه معافیت سربازی بگیریم

بدلیل طولانی بودن لیست افراد مشمول دریافت این نوع از معافیت که بر اساس آیین نامه های معافیت کفالت ، تهیه و تنظیم شده است ، امکان نام بردن از تمام افراد این لیست ، امکان پذیر نیست . شما از عزیزان می توانید به منظور اطلاع از جزییات کامل این فهرست و بررسی وضعیت مشمولیت خود با توجه به آیین نامه های معافیت کفالت ، مقاله چگونه معافیت کفالت سربازی بگیریم؟ مطلعه فرمایید . چگونه معافیت

شرایط معافیت ایثارگری سربازی

راه های معافیت سربازی ایثارگری: این معافیت مخصوص افرادی است که فرزند شهدا و جاویدالاثر، ایثارگران هستند. همچنین مخصوص افرادی است که جانبازی ده درصد و بالاتر دارند. فرزند خوانده قانونی جانبازان و مشمولانی که با بانوان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر ازدواج کنند نیز شامل این معافیت می‌باشند.

پس از کش و قوس های فراوان مجلس و مسئولان ستاد کل نیرو های مسلح ، قوانین جدید در حوزه ی معافیت ها و کسری خدمت ایثارگری ، تصویب و ابلاغ شد . به همین دلیل ، برای اینکه بدانیم چگونه می توانیم معافیت ایثارگری خدمت سربازی بگیریم ، باید به این قوانین توجه کنیم . بر اساس مقررات جدید معافیت ایثارگری ، به مشمولانی که از امتیاز ایثارگری پدرشان استفاده می کنند ، به ازای هر امتیاز ، ۱۲ روز کسری خدمت می گیرند . نحوه محاسبه امتیازات بدین صورت است : چگونه معافیت سربازی بگیریم

 1. هر یک ماه حضور در جبهه : ۱ امتیاز چگونه معافیت سربازی بگیریم
 2. هر یک درصد جانبازی : ۱ امتیاز چگونه معافیت سربازی بگیریم
 3. هر یک ماه اسارت : ۱ امتیاز چگونه معافیت سربازی بگیریم

بدین ترتیب ، میزان کسری تعلق گرفته به شما ، کاملا وابسته به میزان امتیاز شما دارد . بعلاوه ، بر اساس گفته های سردار ابراهیم کریمی ، جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی ، ۳ گروه از افراد می توانند به جای کسری خدمت ، مستقیما معافیت بگیرند . این افراد عبارتند از :

 1. افرادی که پدرشان حداقل ۳۰ ماه سابقه رزمندگی داشته باشد
 2. افرادی که پدرشان حداقل ۲۵ درصد جانبازی داشته باشد چگونه معافیت سربازی بگیریم
 3. افرادی که پدرشان خداقل ۲۴ ماه سابقه اسارت داشته باشد

شما عزیزان می توانید برای اطلاع از میزان دقیق کسری خدمت تعلق گرفته و یا بررسی شرایط معافیت خود ، با متخصصان ما در دپارتمان نظام وظیفه مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

چگونه معافیت سربازی بگیریم؟

شرایط معافیت بهزیستی سربازی 

یکی از انواع راه‌ها برای گرفتن معافیت، معافیت از طریق بهزیستی است. تعداد بسیاری از افرادی که شامل خدمت سربازی هستند؛ خانواده یا خود آن‌ها مددجوهایی هستند که سازمان بهزیستی آن‌ها را پوشش می‎دهد. این معافیت مخصوص خانواده‌هایی است که بهزیستی یک یا دو نفر ازآن‌ها را تحت پوشش خود قرار داده‌است. در این صورت فرد می‌تواند از معافیت بهزیستی استفاده کند. این معافیت مخصوص افرادی است که:

 1. فرزند فرد تحت پوشش بهزیستی باشد.
 2. مادر فرد زنده باشد و تحت پوشش بهزیستی باشد و پدر او فوت شده باشد.
 3. پدر یا مادر فرد به‌دلیل معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد.
 4. همسر فرد به‌دلیل معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد.

با داشتن این شرایط، فرد می‌تواند برای معافیت اقدام کند.

بسیاری از افراد این معافیت را با معافیت کفالت اشتباه می‌گیرند اما باید بدانید که این معافیت با اینکه بسیار شبیه هستند؛ اما تفاوت‌های جزئی کمی باهم دارند. اگر بخواهیم تعدادی از این تفاوت‌ها را نام ببریم باید بگوییم که:

 • از شرط‌های اصلی معافیت کفالت این است که فرد مشمول به سن ۱۸ سال رسیده باشد؛ اما در معافیت بهزیستی محدودیت سنی وجود ندارد.
 • یکی دیگر از شروطی که در معافیت کفالت دست و پای فرد مشمول را می‌بندد این است که فردی که مادر و پدرش زنده باشند؛ به‌عنوان قیم خواهر حساب نمی‌آید و معافیت به او تعلق نمی‌گیرد. درصورتیکه در معافیت بهزیستی چنین شرطی وجود ندارد.

شرایط معافیت تحصیلی سربازی 

معافیت تحصیلی: این معافیت مخصوص افرادی است که قصد دارند؛ تحصیل در دانشگاه را ادامه دهند. این معافیت دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب حوزه علمیه را دربر می‌گیرد. به‌طور کلی دانش‌آموزان وقتی سن ۱۸ را تمام ‌می‌کنند براساس قوانین نظام وظیفه برای گرفتن مدرک پیش‌دانشگاهی تا ۲۴ سال و برای گرفتن مدرک کار و دانش فنی حرفه‌ای تا ۲۲ سال مجاز هستند درسشان را ادامه دهند.

شرایط معافیت بخشودگی سنی سربازی 

معافیت بخشودگی سنی: به افرادی که متولد سال‌های ۵۴ و ماقبل ۵۴ هستند؛ متناسب مدرک تحصیلی‌شان، معافیت بخشودگی سن تعلق می‌گیرد.

شرایط معافیت معافیت موارد خاص

یکی از پاسخ های احتمالی به این پرسش که ” چگونه معافیت سربازی بگیریم ؟! ” ، معافیت موارد خاص است . با توجه به آخرین اخباری که توسط سازمان نظام وظیفه عمومی منتشر شده ، موارد زیر ، در دسته ی معافیت موارد خاص ، طبقه بندی می شوند :

 1. فرزندان اولیای معلول چگونه معافیت سربازی بگیریم
 2. کسانی که برادر یا خواهر معلول دارند ( در صورت دارا بودن سایر شرایط )
 3. فرزندان شهداء
 4. فرندان جاوید الاثران
 5. یکی از فرندان جانبازان بالای ۲۵ درصد
 6. یکی از فرزندان آزادگان با سابقه ۳۰ ماه اسارت
 7. یکی از فرزندان رزمندگان با سابقه ۳۰ ماه حضور در جبهه
 8. مشمولی که با بانوان جانباز ۲۵ درصد به بالا ازدواج می کند
 9. یک فرزند مادر فاقد شوهر تحت پوشش کمیته امداد
 10. مشمول دارای فرزند معلول
 11. تنها پسر خانواده ای با سه فرزند دختر
 12. مشمولانی که با بانوان دارای معلولیت جسمی و حرکتی ازدواج کنند
 13. مشمولینی که از معافیت عفو رهبری استفاده می کنند

نحوه دریافت معافیت سربازی چگونه است؟

مراحل معافیت سربازی چیست؟

اولین قدم برای فردی که برای سربازی قدم برمی‌دارد، معاینه شدن به‌وسیله پزشک است. عده خاصی از فراد به دلیل ناتوانی و مشکلات جنسی از سربازی رد می‌شوند که اصطلاحا به این نوع معافیت، معافیت پزشکی می‌گوییم. بیماری‌های شکمی و گوارشی، بیماری‌های غدد مترشحه و داخلی بیماری‌های تناسلی و ادراری، بیماری‌های چشمی و بینی و … بیماری‌هایی هستند که با احتمال ۹۰ درصد به بالا باعث معاف شدن شما خواهند شد.

برای گرفتن این نوع معافیت سربازان باید موارد زیر را حتما تهیه کرده باشند:

 • برگه واکسن تکمیل‌شده توسط مرکز بهداشت
 • تصویر پشت و روی کارت ملی
 • تصویر تمامی صفحات شناسنامه
 • برگه وضعیت مشمولان که توسط خود مشمول تکمیل شده
 • برگه معاینه اولیه که توسط پزشک تکمیل می‌شود

به‌طورکلی معافیت کفالت، معافیت پزشکی، معافیت ایثارگری، معافیت تحصیلی، معافیت بخشیدگی سنی و معافیت مددجوبی راه‌هایی هستند که برای رسیدن به معافیت باید یکی از این شرایط را داشته‌باشید.

امیدواریم با خواند این مطالب از سایت آویژه جواب سوالات خود را به بهترین نحو گرفته باشید و پیشنهاد می‌کنیم برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر، مطالب مفید دیگر آویژه را مطالعه کنید و از مشاوران ما کمک بگیرید تا بهترین انتخاب در دست شما باشد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 

برای مشاوره در زمینه چگونه معافیت سربازی بگیریم؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.