کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

چگونگی دریافت کفالت مادر فاقد شناسنامه

کفالت مادر

دریافت کفالت مادر فاقد شناسنامه چگونه است؟

” دریافت کفالت مادر فاقد شناسنامه “: معافیت کفالت یکی از انواع معافیت هاست که فرد میتواند با دارا بودن شرایطی که در ادامه مطلب آورده ایم نسبت به گرفتن این نوع معافیت اقدام کند. معافیت کفالت مادر از نوع معافیت کفالت میباشد که هر ساله تعداد زیادی از مشمولین با دریافت آن از خدمت سربازی معاف می شوند. همانطور که می دانید باید فرد متقاضی به سن ۱۸ سالگی کامل رسیده باشد تا شرایط لازم برای گرفتن معافیت کفالت مادر را داشته باشد.

در این صورت فرد نباید غیبت داشته باشد و تنها سرپرست مادری باشد که فاقد شوهر بوده و یا به واسطه طلاق و فوت همسر، فرزندش که یگانه سرپرست اوست، کفالت مادرش را برعهده بگیرد. برخی از افراد مشمول میخواهند بدانند که اگر مادرشان شناسنامه نداشته باشد، فرزندش میتواند برای معافیت کفالت اقدام کند؟ بنا به قانون نظام وظیفه در صورتی که رابط نسبیت بین پسر و مادر شناسایی نشود نمیتواند برای دریافت معافیت کفالت کاری کرد.

خدمت سربازی دغدغه بسیاری از جوانان است که به سن مشمولیت رسیده اند و از خدمت کردن در پادگان و انجام فعالیت های سخت پادگان میترسند. به همین دلیل همیشه به دنبال راه های برای نرفتن به سربازی میگردن. که معافیت های سربازی این امکان را فراهم آورده تا اکثر مشمولانی که شرایط معافیت را دارند معاف شوند. همچنین برای معافیت کفالت مادر مدارک لازم را باید به پلیس +۱۰ تحویل داد تا دیگر مراحل را طی کرد.


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت کفالت پدر برای سربازی


مدارک مورد نیاز برای معافیت کفالت مادر

 • فتوکپی از شناسنامه فرد مشمول و مادر مشمول.
 • فتوکپی از کارت ملی مشمول و مادرش.
 • به همراه داشتن عکس ۳*۴ از مشمول.
 • فتوکپی از آخرین مدرک تحصیلی فرد متقاضی.
 • فتوکپی از شناسنامه خواهران و برادران مشمول.
 • گواهی فوت پدر و یا در صورت طلاق، همراه داشتن طلاقنامه.
 • برگه واکسیناسیون مشمول.

چگونگی دریافت

” چگونگی دریافت کفالت مادر فاقد شناسنامه “

هر جوانی که به سن ۱۸ سالگی تمام میرسد. تمام دغدغه اش این است که چگونه ۲ سال خدمت در پادگان را انجام دهد و همیشه به دنبال راهکارهایی برای معاف شدن است. معافیت های سربازی انواع مختلفی دارد: معافیت تحصیلی، معافیت پزشکی، معافیت موارد خاص، معافیت ایثارگری و معافیت کفالت که موضوع این مقاله است. معافیت کفالت خود انواع زیادی دارد که معافیت کفالت مادر یکی از آنهاست. برخی از افراد مشمول در این باره سوال دارند که چگونه بدون داشتن شناسنامه مادر برای معافیت کفالت مادر اقدام کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که شناسنامه رابطه بین فرزند و مادر میباشد و مشمولی که مادرش فاقد شناسنامه باشد نمیتواند برای دریافت معافیت کفالت اقدام کند.

مدت خدمت سربازی برای سربازان عادی ۲۱ ماهه است. که فرد با گرفتن معافیت موقت این مدت را به تعویق می اندازد. برای این کار معافیت موقت میگیرد. برای اینکه فرد بتواند معافیت بگیرد باید ابتدا شرایط لازم برای معافیت را بداند، تا راحت تر مراحل معاف شدن را طی کند. شرایط مربوط به معافیت کفالت مادر به صورت ذیل میباشد:

 • از مهمترین شروط اصلی برای بهره مندی از سایر معافیتها نداشتن غیبت است. که برای معافیت کفالت مادر نیز صدق میکند.
 • مشمول در صورتی میتواند برای معافیت کفالت مادر اقدام کند. که به سن مشمولیت رسیده باشد.
 • فرد مشمول باید تنها فرزند بالای ۱۸ سال باشد.
 • فرد متقاضی سرپرستی مادرش را برعهده بگیرد ( مادر به واسطه طلاق یا فوت همسر نتواند مایحتاج خانواده را تامین کند. بنابراین مشمول نمیتواند مادرش را تنها بگذارد و به خدمت برود که نظام وظیفه برای چنین افرادی معافیت کفالت را مطرح کرده است ).
 • شرط دیگر برای معافیت کفالت مادر این است که مادر ازدواج دیگری نکرده باشد.

مشمولانی که این شرایط را دارند میتوانند با مشاوره گرفتن از این مرکز مراحل معاف شدن را بهتر طی کنند و در مورد چگونگی دریافت کفالت مادر بدون شناسنامه اطلاعات دقیق تری را کسب نمایند.

کفالت مادر

راهکارهای خوبی در مورد معافیت سربازی

اگر اطلاعات مفید و ارزشمند در زمینه های مختلف وجود داشته باشد انسان ها به راحتی می توانند با مشکلات خود کنار بیایند و آنها را حل نمایند. مرکز مشاوره آویژه از جمله مراکز مهم و با اطلاعات عالی و دست اول در زمینه های مختلف تحصیلی، روانشناسی و خانواده و نظام وظیفه در اختیار شما همراهان گرامی قرار می دهد. سایت آویژه می تواند شما را در تصمیم گیری در زمینه های مختلف و همچنین چگونگی دریافت کفالت مادر بدون شناسنامه راهنمایی نماید.

موضوع معافیت سربازی یکی از مسائلی است که شاید روزی برای حل مشکلات مربوط به آن نیازمند همفکری و مشاوره باشیم. موضوعاتی نظیر معافیت کفالت نیازمند انتخاب مسیر درستی است تا بتوانیم راهکارهای خوبی در مورد معافیت سربازی پیدا کنیم. اما این مسیر ساده نیست و باید علاوه بر همفکری با مشاور خودتان نیز تلاش کنید. اما چرا افراد در مورد مسائل معافیت کفالت اغللب اوقات به خواسته های خود نمیرسند؟

شاید به این دلیل که اولا مسیر خود را اشتباه انتخاب کرده اند. دوما هدف و مقصود خود را به روشنی مشخص نکرده اند. سوما به محدودیت های خود بی توجه بوده اند. چهارما معیار های مربوط به معافیت کفالت را به درستی گزینش نکرده اند. شاید اینها به تنهایی یا به صورت جمعی باعث ایجاد ناکامی برای افراد در این حوزه شده باشند. ما در مرکز مشاوره آویژه تلاش کرده ایم که اطلاعات صحیحی را در این حوزه گردآوری کنیم که شما عزیزان بتوانید با مطالعه آنها بهترین راهکار را بیابید و درنتیجه تصمیم درستی را برای حل مشکلات خود اتخاذ کنید. همچنین بتوانید اطلاعات بیشتری در زمینه دریافت کفالت مادر فاقد شناسنامه دریافت کنید

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

معافیت کفالت

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 

برای مشاوره در زمینه چگونگی دریافت کفالت مادر فاقد شناسنامه

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.