کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

مشاوره معافیت کفالت سربازی

مشاوره معافیت

مشاوره معافیت کفالت یکی از انواع مشاوره هایی میباشد که میتواند به مشمولان خدمت سربازی کمک کند ، تا در دریافت معافیت به درستی عمل کنند . بسیاری از مشمولان سربازی دنبال راه ها و قوانین مربوط برای معافیت سربازی میباشند . گاهی افرادی که شرایط مربوط به دریافت معافیت از خدمت سربازی را دارند ، اما نمیدانند چگونه در این راه گام بگذارند . به همین دلیل و برای کمک کردن به این افراد بسیاری از مراکز مشاوره در سطح کشور اقدام به ارائه ی مشاوره نظام وظیفه میکنند . یکی از این مراکز معتبر و کار آزموده که میتواند به شما عزیزان برای دریافت انواع معافیت ها مشاوره دهد مرکز مشاوره آویژه میباشد . این مرکز با بهره مندی از مشاوران و کارشناسان حوزه ی نظام وظیفه ، یکی از مراکز پیشرو در ارائه ی مشاوره برای انواع اخذ معافیت ها از جمله اخبار معافیت سربازی میباشد .

مشاوره معافیت کفالت شامل چه خدماتی به مشمولین خدمت سربازی میشود : 

مشاوره معافیت کفالت می تواند در انواع کفالت های مختلف که از معافیت برخوردار می شوند راهنمایی های لازم را به شما عزیزان ارائه نماید . برای اخذ معافیت کفالت شرایط و ضوابط خاصی مورد اجرا است که با مشاوره معافیت کفالت می توان به همه آنها دستیابی پیدا کرد . بهترین شیوه برای اخذ معافیت ها دانستن راهنمایی های لازم است . در این زمینه می توان از مشاورین مجرب و متخصص کمک گرفت . مشاورین می توانند بهترین رهنمودها و آسان ترین راهها را برای اخذ انواع معافیت ها پیش رو بگذارند . یکی از مجرب ترین مرکز مشاوره در این زمینه مرکز مشاوره آویژه می باشد که انتخابی کاملا مناسب برای راهیابی و اخذ تمام معافیت ها است . 

همه ی معافیت ها دارای شرایط ، مدارک ، مراحل و … می باشند که مشمولان با توجه به اینکه برای کدام معافیت می خواهند اقدام کنند مدارک لازم را با توجه به داشتن شرایط آن آماده کرده و مراحل بعدی را باید طی می کنند تا بتوانند از معافیت استفاده کنند. در زیر انواع معافیت کفالت خدمت سربازی را نام می بریم :

شرایط اصلی برای دریافت کلیه معافیت های کفالت سربازی

فرد مشمول خدمت سربازی که می خواهد از معافیت کفالت استفاده نماید . باید حتما سه شرط لازم در این زمینه را داشته باشد .

 • کلیه افرادی که به خدمت سربازی اعزام می شوند . اگر می خواهند از معافیت کفالت استفاده نمایند باید به سن مشمولیت سربازی نظام وظیفه رسیده باشند . ( سن مشمولیت سربازی اصولا ۱۸ سال تمام برای کلیه افراد مشمول می باشد ) .
 • فرد مشمول خدمت سربازی اگر می خواهد از شرایط معافیت کفالت استفاده نماید . باید این افراد مشمول غیبت در خدمت سربازی نباشند .
 • فرد مشول خدمت سربازی اگر می خواهد از شرایط معافیت کفالت استفاده نماید . باید سرپرست یکی از اعضای خانواده خود را برعهده داشته باشد . مثلا سرپرستی پدر ، مادر ، خواهر ، برادر ، پدر بزرگ و مادر بزرگ را داشته باشند .

نکته ای که باید در رابطه با شرط سوم در نظر داشته باشیم . این است که اگر فرد برادر بزرگ تر از ۱۸ سال دارد . باید شورای پزشکی نظام وظیفه مشخص نماید که او قادر به سرپرستی این افراد نیست . در غیر این صورت فرد مشمول نمی تواند از شرایط معافیت کفالت استفاده نماید . همچنین باید به این نکته هم داشته باشیم . اگر فرد مشمول سرپرست پدر بزرگ یا مادر بزرگ می باشد . باید مشخص شود که فرد مورد نظر ، فرزند پسر بالای ۱۸ سال نداشته باشد . اگر چنین نباشد فرد نمی تواند از شرایط معافیت کفالت استفاده نماید.


بیشتر بخوانید: سوالات کمیسیون معافیت کفالت چیست؟


اخذ معافیت

مشاوره معافیت کفالت

حال سوالی که مطرح میشود این است که چه مطالبی در این مشاوره ها ارائه میشود ؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که اولین و مهم ترین موضوعی که در این مشاوره ها مطرح میشود ، مربوط به انواع معافیت های کفالت است . بنابراین معافیت کفالت پدر ، خواهر و برادر کمتر از ۱۸ سال یا معلول ف کفالت مادر بزرگ و پدر بزرگ ، کفالت مادر و … از مطالب مطرح شده در معافیت کفالت  میباشد . با توجه به انواع محتلف معافیت های کفالت ، بدیهی است که شرایط اخذ هر کدام از این معافیت ها با دیگری متفاوت میباشد . به طور مثال مدارک مورد نیاز برای اخذ معافیت کفالت پدر متفاوت از مدارکی است که باید برای اخذ کفالت مادر ارائه داد . اطلاع از این مطالب نیز از مهم ترین مزیت های استفاده از مشاوره معافیت کفالت میباشد .

مشاوره معافیت کفالت پدر

مشاوره معافیت کفالت پدر

مشاوره معافیت کفالت پدر یکی از زیرمجموعه های مشاوره معافیت کفالت میباشد . که به دلیل گستردگی استفاده این نوع معافیت میتواند بسیار مثمر ثمر واقع شود . به طور کلی معافیت کفالت پدر ، تحت شرایطی امکان پذیر است که پدر به سن از کار افتادگی رسیده باشد و یا اینکه به دلیل بیماری قادر به تامین معاش زندگی نباشد . در این حالت فرزند پسر میتواند برای اخذ معافیت اقدام کند . اما نکته ی مهم در اینجا اگاهی از جزییات مربوطه میباشد که برای این منظور میتوان از مشاوره معافیت کفالت پدر بهره برد . یکی دیگر از انواع معافیت کفالت پدر به دلیل بیماری پدر میباشد . که در این مورد سن پدر مد نظر قرار نمیگیرد و تنها نوع بیماری تعیین کننده معافیت فرزند پسر میباشد .

همچنین این موضوع که چه بیماری هایی جز موارد مربوط به معافیت کفالت پدر میباشد ، از دیگر مطالبی است که در مشاوره معافیت کفالت پدر به آن پرداخته میشود . چرا که تنها بیماری هایی که در قوانین نظام وظیفه مطرح شده اند ، میتواند زمینه معافیت پسر را فراهم کند . این نوع مشاوره میتواند راهی باشد برای افرادی که از چگونگی مراحل قانونی برای اخذ معافیت بی خبر هستند . باید تاکید کنیم که بیماری پدر باید به تایید نظام وظیفه برسد که این موضوع نیز از طریق کمیته ها و شوراهای پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی صورت میگیرد . چگونگی مراجعه به این مراکز و تصدیق مدارک پزشکی نیز از مباحثی است که در مشاوره معافیت کفالت پدر برای مشمولان روشن میشود .


بیشتر بخوانید: مراحل معافیت بهزیستی ماده ۶


معافیت کفالت

مشاوره معافیت کفالت مادر

مشاوره معافیت کفالت مادر از رایج ترین انواع مشاوره برای اخذ معافیت میباشد . چرا که هر ساله تعداد زیادی از مشمولان خدمت سربازی در گروه کسانی هستند ؛ که وظیفه نگهداری و تامین زندگی مادر را بر عهده دارند . همانطور که میدانید این نوع معافیت نیز انواع مختلفی دارد . که بر اساس نوع و شرایط مربوطه ، قوانین و مقررات مربوط به خود را دارد . به دلیل همین گستردگی افراد نمیتوانند بر تمام مقررات حاکم بر اخذ معافیت کفالت ، اشراف داشته باشند . لذا مشاوره معافیت کفالت مادر بهترین گزینه برای کسب اطلاعات میباشد . مراکز مشاوره متعددی اقدام به ارائه خدمات  مشاوره معافیت کفالت مادر  و همچنین دیگر انواع معافیت ها میکنند . به همین دلیل مشکلی برای دسترسی به مشاورین وجود ندارد . مشمولان باید دقت کنند در این مشاوره ها از تمام مدارک لازم و تبصره ها و … مطلع شوند .

مشاوره معافیت کفالت خواهر

مشاوره معافیت کفالت خواهر برای آن گروه از مشمولان که میخواهند از معافیت کفالت خواهر استفاده کنند ، مفید میباشد . در این نوع از مشاوره اطلاعات دقیق و جزئی از شرایط لازم برای دریافت معافیت کفالت خواهر ارائه میشود . اگر بخواهیم برخی از این شرایط را نام ببریم باید به مواردی همچون مجرد بودن خواهر و همچنین فوت پدر اشاره کرد . علاوه بر این شرایط ، خواهر نباید فرزند محجور داشته باشد . علاوه بر این موارد سوالاتی درباره ی کفالت خواهر مطلقه مطرح میشود . در این مورد نیز افراد مشمول میتوانند با بررسی همه جانبه شرایط ، برای اخذ معافیت کفالت اقدام کنند . اینکه برادر باید در چه سنی باشد نیز از جمله موارد مطرح در مشاوره معافیت کفالت خواهر میباشد . که افراد مشمول خدمت سربازی برای یافتن پاسخ این سوالات میتوانند از مشاوره ی مربوط به معافیت کفالت خواهر ، استفاده کنند .

مشاوره معافیت کفالت خواهر

مشاوره معافیت کفالت مادر بزرگ

مشاوره معافیت کفالت مادر بزرگ به دلیل پیچیدگی این نوع از کفالت بسیار مهم و حائز اهمیت میباشد . این نوع از معافیت کفالت به گستردگی دیگر انواع کفالت نمیباشد . چرا که شرایط سخت تری برای اخذ کفالت مادر بزرگ مطرح شده است . از جمله ی این شرایط میتوان به این مورد اشاره کرد ، که مادر بزرگ فرد مشمول نباید فرزند داشته باشد . همچنین اگر مشمول درخواست کفالت مادر بزرگ مادری را داشته باشد ، مادر ، دایی و خاله نیز نباید در قید حیات باشند . و مشمول تنها نوه ی ذکور مادر بزرگ باشد . داشتن فرزند و یا نوه ی ذکور دیگری مانع دریافت معافیت برای مشمول میباشد . مگر اینکه فرزندی و یا نوه ی دیگر توانایی کفالت مادر بزرگ را نداشته باشد . در این صورت امکان معافیت وجود دارد .

درباره ی اخذ کفالت مادر بزرگ پدری نیز نکات بسیاری وجود دارد . یکی از مهم ترین موارد مطرح این است که فرد مشمول نباید ، پدر و عمو و عمه ای داشته باشد . در این مورد نیز داشتن نوه ی ذکور دیگرمیتواند مانعی برای اخذ معافیت باشد . نکته ی دیگر این است که معافیت کفالت مادر بزرگ از نوع معافیت های دائم است . که مشمول را از انجام خدمت سربازی به طور کامل معاف میکند . حال شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد میتوانید از مشاوره معافیت کفالت مادر بزرگ استفاده کنید . چرا که هر قانونی جزییات و تبصره هایی که دارد که همین جزییات میتواند به بسیاری از مشمولان برای معاف شدن از خدمت سربازی کمک کند . بهترین راه برای فهمیدن این جزییات و تمام قوانین مربوطه ، همان بهره مندی از مشاوره معافیت کفالت میباشد .

شرایط مشاوره معافیت کفالت

افراد مشمولی که می خواهند از معافیت کفالت استفاده نمایند . باید چند نکته را مورد توجه قرار دهند . تا بتوانند نحوه و چگونگی دریافت معافیت کفالت سربازی را درک نمایند .

 • افراد مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه در حین خدمت نیز می توانند از معافیت کفالت استفاده نمایند .
 • افرادی که مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه هستند . می توانند در حین استفاده از شرایط معافیت تحصیلی ، از معافیت کفالت نیز استفاده نمایند .
 • وجود دو برادر بالای ۱۸ سال می تواند مانع معافیت کفالت فرد مشمول شود . مگر اینکه برادر فرد مشمول قادر به نگهداری و سرپرستی مورد نظر نباشد .
 • فرد مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه زمانی می تواند از معافیت کفالت استفاده نماید . که فرد مشمول غیبت سربازی نبوده باشد .
 • اگر فرد مشمول تقاضای دریافت معافیت کفالت کرده است . اما ظرف مدت یک ماه برای بررسی و رسیدگی مراجعه نکرده باشد . سازمان نظام وظیفه این عمل را به منزله انصراف از معافیت کفالت تلقی می نمایند .

اگر می خواهید از نحوه معافیت کفالت سربای نظام وظیفه اطلاعات کسب نمایید . می توانید با مشاوران مجرب مرکز آویژه دانش تماس حاصل نمایید .

معافیت

نکات قابل توجه مشاوره معافیت کفالت – نظام وظیفه

اگر مشمولی تنها فرزند ذکور بالای ۱۸سال و سالم خانواده باشد. و سن پدرش بالای ۶۹ سال، یعنی شروع ۷۰ سالگی باشد . می تواند کفیل پدرش شود . و از خدمت وظیفه عمومی معاف شود . همچنین اگر سن پدر مشمول که تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال و سالم خانواده بوده کمتر از ۷۰ سال تمام باشد . و به‌ دلیل بیماری با تأیید شورای پزشکی وظیفه عمومی نیازمند مراقبت تشخیص داده شود . می تواند از معافیت کفالت استفاده کند . همچنین اگر مادری فاقد همسر باشد (فوت یا طلاق) . تنها فرزند ذکور بالای ۱۸سال و سالم وی می تواند کفیل مادر شده . و از خدمت وظیفه عمومی معاف شود .

همچنین اگر مشمولی خواهر یا برادر صغیر داشته باشد . و پدرش هم فوت کرده باشد . و او تنها مراقب برادر یا خواهر صغیر خود باشد . یعنی برادر سالم و بالای ۱۸سال دیگری نداشته باشد .  می تواند از معافیت کفالت استفاده کند .

شرایط احراز انواع معافیت سربازی :

احراز سه شرط ذیل برای کلیه متقاضیان معافیت کفالت الزامی است . مشمولانی که می خواهند برای اخذ معافیت کفالت اقدام نمایند باید شامل سه شرط ذکر شده بالا باشند . مشاوره معافیت کفالت در برگیرنده تمامی شرایط احراز برای انواع معافیت های کفالت است . می توان با کمک گرفتن از مشاوره معافیت کفالت که مرکز مشاوره آویژه یکی از معتبر ترین مراکز در این خصوص است ، در این زمینه راهنمایی های جامع را اخذ نمود و از جزئیات شرایط اطلاع کافی پیدا کرد. تا بتوان در کوتاهترین زمان و با آسان ترین روش از معافیت کفالت مربوطه برخوردار شد .

شرایط مربوطه دریافت انواع معافیت کفالت:

پدر مشمول بالاي ۷۰سال سن تمام باشد . مشمول تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال از پدری که به تشخیص شورای پزشکی . نیازمند به مراقبت و قادر به اداره امور خود نمی باشد .  نگهداری کند . مشمول تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال که پدرش فوت نموده باشد . و نگهداری و مراقبت مادر را به عهده داشته باشد . مشمول تنها برادر تنی ای باشد . که می خواهد سرپرستی خواهری که فاقد پدر، همسر و فرزند پسر سالم باشد . را بعهده بگیرد . مشمول تنها برادر سرپرست برادر بزرگ نيازمند مراقب که فاقد پدر ،همسر وفرزند پسر سالم فاقد شغل باشد . تنها نوه پسر بالای ۱۸ سال مراقب يا نگهدارنده جد فاقد فرزند که به علت بیماری یا نقص عضو . و یا کهولت بنا به تشخیص هیات رسیدگی . و با کسب نظر شورای پزشکی نیاز به مراقبت و نگهداری داشته باشد .

مشمول یگانه مراقب و نگهدارنده جده فاقد شوهر و فرزند باشد . مشمولي كه همسرش فوت نموده . و از او داراي فرزند صغير بوده . مادامي كه ازدواج مجدد نكرده است . و يا همسري دارد كه بعد از ازدواج معلول شده و نيازمند مراقبت باشد . اگر سرباز درحین خدمت فوت کند . یکی از فرزندان ذکور وی می تواند از معافیت استفاده نماید . و در صورتی که از فرزندان ذکور خانواده حین خدمت فوت نماید . یکی از پسران خانواده می تواند ازمعافیت بهره مند شود . از چند برادر واجد شرايط اعزام به خدمت در صورت اعزام يكي از برادران به خدمت . يكي از برادران مي تواند تا اتمام خدمت او از عقب انداختن تاریخ اعزام استفاده نمايد . همچنین یکی از فرزندان اولیائی که  حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان باشد . از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

کفالت

مدارک مورد نیاز برای اخذ معافیت کفالت : 

برای اینکه بتوان معافیت کفالت اخذ نمود باید مدارک مورد نیاز برای گرفتن آن را فراهم نمود تا بتوان اقدام به دریافت آن کرد . هریک از انواع معافیت ها مدارک مختص به خود را دارند که برای اقدام آن باید فراهم شوند . مشمولین عزیز برای اینکه بدانند که کدام نوع از انواع کفالت ها شامل آنها خواهد شد و چه شرایط و مدارکی را باید برای اخذ آن فراهم نمایند می توانند از مشاوره معافیت کفالت کمک بگیرند .

مدارك مورد نياز براي انواع معافيت كفالت

 • تكميل برگ وضعيت مشمولين (برگه شماره ۱ دفترچه راهنما) 
 • برگه معاينه اوليه مشمولين(برگه شماره ۲ دفترچه راهنما) 
 • اصل و تصوير كارت ملي يا كارت موقت ملي 
 • اصل و تصوير كليه صفحات شناسنامه عكس دار مشمول(۲ نسخه)
 • يك قطعه عكس رنگي۴*۳تمام رخ زمينه سفيد مشمول . (علاوه بر عكس هاي الصاقي به برگه ها) 
 • اصل و تصير گواهي آخرين مدرك تحصيلي كه توسط مرجع صادركننده. يا دفتر ثبت اسناد برابر با اصل شده باشد 
 • گواهي اشتغال به خدمت از يگان خدمتي براي مشموليني كه حين خدمت اقدام مي نمايند
 • تصوير تمام صفحات شناسنامه پدر،مادر،خواهران و برادران 
 • تصوير كارت ملي پدر و مادر
 • تكميل برگ مشخصات بستگان مشمول توسط شخص متقاضي معافيت كفالت.(برگه شماره ۳ به استثناء متقاضيان قانون حمايت از حقوق معلولان . )
 • برگه تكميل شده وضعيت مشمول . (برگه شماره ۴) .

مشاوره معافیت کفالت جامع ترین راهکار در این زمینه است . همچنین مرکز مشاوره آویژه دانش دارای تیمی مجرب متشکل از مشاورین برجسته در این حیطه می باشد که می توان بهترین راهنمایی های لازم را با کمک آنها دریافت نمود .

نکات قابل توجه مربوطه : 

 • مشمولین در حین استفاده از معافیت تحصیلی می توانند تقاضای معافیت کفالت کنند .
 • مشمولانی که تقاضای معافیت کفالت نموده و حداکثر ظرف یک ماه برای رسیدگی مراجعه ننمایند ، عدم مراجعه آن ها به عنوان انصراف تلقی می شوند و برای آنان برگه آماده به خدمت صادر می شود ، و می بایست به خدمت اعزام گردند .
 • معافیت کفالت مادر فاقد همسر یا مطلقه به صورت موقت سی ماه بوده ، و این سی ماه از تاریخ ثبت طلاق یا تاریخ فوت همسر محاسبه می شود . در پایان مدت فوق، در صورت دارا بودن شرایط، معافیت موقت به دائم تبدیل خواهد شد .

مشاوره معافیت کفالت

روند رسیدگی به معافیت کفالت : 

در این زمینه نکات و ضوابط خواستی را باید انجام داده و رعایت کرد، که مشاوره معافیت کفالت می تواند نکات رسیدگی به این روند را به طور جامع ارائه دهد .

 • دريافت دفترچه راهنماي خدمت وظيفه عمومي از دفاتر خدمات الكترونيك انتظامي . (پليس+۱۰) بمنظور تنظيم و تكميل مدارك مورد نياز .
 • مراجعه به دفاتر خدمات الكترونيك انتظامي(پليس+۱۰) . به همراه كليه مدارك مورد نياز باستثناء نامه استعلام از ثبت احوال .
  •  ثبت درخواست درسامانه توسط وظيفه عمومي .
 • بررسي اطلاعات توسط وظيفه عمومي .
 • استعلام از اداره ثبت احوال محل تولد پدر و مادر و مشمول به صورت متمركز از سوي وظيفه عمومي  .
 • مراجعه مشمول به وظيفه عمومي رسيدگي كننده . جهت دريافت نامه استعلام از ثبت احوال محل تولد پدر و مادر مشمول . ۵ روز پس از ثبت اوليه درخواست دردفاتر پليس به علاوه ۱۰ .
 • ارسال دعوتنامه براي مشمول . جهت حضور درهيئت رسيدگي درصورت احراز شرايط معافيت .
 • برگزاري جلسه هيئت رسيدگي بدوي درصورتي كه شخص دربررسي هاي اوليه . حائز شرايط معافيت تشخيص داده شود .

درصورتي كه شخص معاف دائم شناخته شود . از كارت معافيت برخوردارشده . و درصورتي كه سرباز شناخته شود . برگ آماده بخدمت براي وي صادر و ارسال مي گردد .

سوالات متداول

چگونه معافیت کفالت بگیریم ؟

اخذ معافیت کفالت مراحل مختلفی دارد . در ابتدا باید نوع معافیت کفالت خود را مشخص کنید . سپس بر اساس آن ، مدارک مورد نیاز و درخواست خود را به مراجع زیربط از جمله سازمان نظام وظیفه ارائه دهید .

شرایط اخذ معافیت کفالت چیست ؟

رد مشمول برای اخذ معافیت کفالت ، نباید هیچگونه غیبتی در خدمت سربازی از زمان مشمولیت خود داشته باشد . و یا درصورت غیبت کردن ، برای غیبت خود دلیل موجه و مورد تایید نظام وظیفه ارائه دهد .

مراحل دریافت معافیت کفالت چیست ؟

مراحل دریافت معافیت کفالت شامل مواردی همچون ؛ مراجعه به پلیس +۱۰ و ثبت درخواست معافیت در سازمان نظام وظیفه عمومی و همچنین ، مشخص کردن نوع معافیت کفالت و ارائه مدارک مورد نیاز میباشد

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 

برای مشاوره در زمینه مشاوره معافیت کفالت سربازی

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.