کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

شرایط معاف از رزم بیماری های پزشکی(چشم،اعصاب و روان،واریکوسل)

شرایط

معاف سربازی و معاف از رزم چه تفاوتی با هم دارند؟ 

 1. معاف از رزم یا همان معاف از رزم خدمت سربازی شرایطی است که به برخی از مشمولین تعلق می گیرد . معاف از رزم به چه کسانی تعلق می گیرد؟ شرایط معاف از رزم چیست ؟ اقدام برایگرفتن معاف پزشکی می تواند منجر به معاف از رزم شود ؟ معاف پزشکی خدمت سربازی چه ارتباطی با  معاف از رزم دارد ؟ با داشتن چه بیماری هایی مشمولین می توانند معاف از رزم بگیرند ؟ آیا کسانی که از معاف از رزم استفاده می کنند از مدت خدمت وظیفه عمومی آنها کم می شود ؟ مشاوره معاف پزشکی در اینجا به تمامی سوالات مرتبط با معاف از رزم مشمولین پاسخ خواهد داد .

کدام بیماری های پزشکی معاف از رزم میشوند؟

بیماری های بخش معاف های پزشکی بسیار گسترده است. از این رو مشمولین با انواع بیماری های زیر میتوانند از خدمات رزمی دوره ی خدمت ضروت معاف دریافت کنند.

 1. بیماری های بخش عمومی: چاقی های مفرط، کوتاه بودن قد، لاغری مفرط و غیره.
 2. بیماری های بخش پوست و بافت های زیر پوستی: انواع اگزما، هیپرئیدروز شدید و زگیل های کف پا.
 3. بیماری های بخش داخلی مغز و اعصاب: میلیت ها و سکل ها، صغر عضلانی، همی پلژی و غیره.
 4. بیماری های بخش اعصاب و روان: افسردگی های خفیف، اختلالات دو قطبی، اختلالات شخصیتی و غیره.
 5. بیماری های بخش جراحی مغز و اعصاب: شکستگی های جمجمه، عمل جراحی مغز و ترومای عصبی.
 6. بیماری های بخش ریه و قفسه صدری: آپلازی ریه، استئیت کتف و استئومیلیت دنده.
 7. بیماری های بخش اسکلت و استخوان: کوتاهی پا، محدودیت حرکات مفصلی و دررفتگی مفاصل بزرگ.
 8. بیماری های بخش دشتگاه گوارش: روتور، ژیلبرت، فقدان طحال و پرولاپس.
 9. بیماری های بخش خون و انکولوژی: کم خونی، اختلالات گلبول های قرمز و فاویسم.
 10. بیماری های بخش دستگاه تناسلی و مجاری ادراری: سنگ کلیه، سنگ مثانه و سنگ پروستات.
 11. بیماری های بخش بینایی و مشکلات چشمی: آستیگماتسیم ساده، خشکی چشم و اورام ملتحمه فصلی شدید.
 12. بیماری های بخش گوش و حلق و بینی: کاهش شنوایی، عفونت گوش میانی و شکستگی بینی.
 13. بیماری های بخش قلب و عروق: بیماری مادرزادی قلبی، تاکی آریتمی فوق بطنی و اختلالات هدایتی دهلیزی بطنی.
 14. بیماری های بخش روماتولوژی: واسکولیت، بیماری های کریستالی و استئوآرتریت لگن.

شرایط معاف از رزم چشم

شرایط معاف از رزم چشم مربوط به بخش قوانین بیماری های چشم و عوارض بینایی می باشد که جزو قوانین و ضوابط تعریف شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا می باشد . معاف از رزم چشم و بیماری های مرتبط با آن بسیار گسترده است . در ادامه به توضیح مفصلی درباره ی برخی از بیماری های چشمی که منجر به معاف از رزم چشم می شود خواهیم پرداخت .

 • بیماری هیپرمترویی یا سیکلوپلژی کامل اگر بیش از ۶ دیوپتر برای یک چشم باشد مشمول می تواند از معاف دائم استفاده کند . اما این مقدار برای افرادی که دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند باید بیش از ۸ دیوپتر باشد . اما اگر هیپرمتروپی در هر یک از چشم ها از ۳ تا ۶ باشد در این موارد این افراد می توانند معاف از رزم بگیرند . این مقدار برای افرادی که دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند از ۳ تا ۸ دیوپتر می باشد .
 • میوپی یا سیکلوپلژی کامل اگر بین ۳ تا ۶ دیوپتر برای هر کدام از چشم ها باشد مشمول می تواند از خدمات رزمی معاف شود . این مقدار برای دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر بین ۳ تا ۸ دیوپتر می باشد .
 • آستیگماتیسم ساده ، مرکب یا مخلوط با سیکلوپلژی کامل از ۳ تا ۵ دیوپتر در هریک از چشم ها معاف از خدمات رزمی را به دنبال خواهد داشت . این مقدار برای افراد دارای مدرک کارشناسی و مقاطع بالاتر برای دریافت معاف از خدمت رزم باید از ۳ تا ۷ دیوپتر در هر یک از چشم ها باشد .
 • افراد با داشتن بیماری اورام ملتحمه فصلی حاد و شدید می توانند از معاف خدمت رزم استفاده کرده و از خدمات رزمی معاف شوند .
 • بیماری های ملتحمه و پلک از قبیل سیمبلفارون ، گزروزیس ، آنتروپیون واکتروپیون در یک چشم نیز معاف از خدمات رزمی را به دنبال خواهد داشت .

معاف از رزم

شرایط معاف از رزم اعصاب و روان

معاف از رزم اعصاب و روان نیز مانند سایر بیماری های دیگر دارای شرایط خاصی می باشد . همان طور که در بالا به برخی شرایط معاف از رزم چشم و بیماری های آن اشاره کردیم . در اینجا قصد داریم راجع به بیماری های عصاب و روان و انواع معاف از رزم اعصاب و روان صحبت کنیم .

 • اختلالات خلقی یکی از بیماری هایی است که در بخش اول قوانین بیماری های عصاب و روان سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا آورده شده است . این نوع اختلالات خلقی افسردگی خفیف در صورتی که با دارو قابل کنترل باشند و برای اطرافیان تهدید کننده نباشند معاف از خدمات رزمی را در پی خواهند داشت . هم چنین اگر حداقل ۶ ماه از دوره افسردگی فرد و حمله حاد مانیا گذشته باشد . یعنی هیچ علائم و نشانه ای از آن وجود نداشته باشد . در این مورد نیز مشمول می تواند از معاف از رزم اعصاب و روان استفاده کند .
 • انواع اختلالات شخصیتی در افراد مانند صفات شخصیتی مرزی اگر برای فرد ناتوان کننده نباشد نیز مشمولین می توانند از معاف از خدمات رزمی استفاده کنند .
 • انواع اختلالات وسواس مانند اختلال پانیک ، اخلال اضطراب ، فوبیا و سایر اختلالات اضطرابی اگر از نوع شدید باشند معاف دائم می توان گرفت . اما در موارد خفیف این نوع بیماری ها ، مشمولین می توانند از انجام خدمات رزمی معاف شوند .
 • و بسیاری بیماری های دیگر در این قسمت معاف از رزم اعصاب و روان را برای مشمولین به ارمغان خواهد آورد .

شرایط معاف از رزم پزشکی

معاف از رزم پزشکی از مواردی است که افراد می توانند از آن استفاده کرده و از خدمات رزمی معاف شوند . اقدامات لازم برای گرفتن معاف از رزم پزشکی مانند سایر معاف ها باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ صورت گیرد . ما در اینجا مدارک لازم برای گرفتن معاف از رزم پزشکی را به طور مفصل توضیح خواهیم داد .

 • تکمیل برگه شماره ۱ وضعیت مشمولین .
 • تکمیل برگه شماره ۲ معاینه ی اولیه پزشکی .
 • تکمیل برگه شماره ۵ واکسیناسیون .
 • اصل کارت شناسایی ملی مشمول و کپی آن .
 • اصل شناسنامه ی عکس دار مشمول و کپی تمامی صفحات آن .
 • اصل گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول و کپی تایید شده آن .
 • یک قطعه عکس ۳*۴ سیاه و سفید مشمول .
 • و داشتن پرونده ی کامل پزشکی برای گرفتن معاف از رزم پزشکی الزامی می باشد .

آیا معاف از رزم در کارت پایان خدمت درج میشود؟

خیر. آن دسته از افرادی که معافیت های خدمات رزمی دارند باید بدانند که این معافیت مانند سایر معافیت ها بر روی کارت های هوشمند خدمت سربازی ثبت نمیشود.


بیشتر بخوانید: معایب معاف از رزم چیست؟


انواع شرایط معاف از رزم

بر اساس ماده ۳۹ از قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین از نظر شرایط جسمی و روحی در چهار دسته مختلف قرار می گیرند . ما در اینجا به تفصیل  آن ها را شرح خواهیم داد .

 • دسته اول کسانی هستند که از نظر جسمی و روحی از سلامت کامل برخوردارند و می توانند خدمت سربازی خود را به طور کامل انجام دهند .
 • دسته دوم افرادی هستند که از سلامت کامل جسمی برخوردار نبوده و ممکن است به علت نقص عضو و دلایل دیگر قادر به انجام خدمات رزمی نباشند . که این افراد می توانند از معاف از رزم استفاده کرده و از خدمات رزمی معاف شوند .
 • دسته سوم مشمولینی هستند که به علت بیماری به طور موقت از انجام خدمت ضرورت معاف می شوند . یعنی این افراد بعد از بهبود پیدا کردن باید خدمت ضرورت خود را بگذرانند .
 • دسته چهارم مشمولینی هستند که به دلیل بیماری های جسمی و روانی و همچنین نقص عضو نمی توانند خدمت ضرورت را انجام دهند . بنابراین اینه افراد از خدمت ضرورت معاف می شوند و معاف دائم به آن ها تعلق می گیرد .

بیماری های پزشکی

شرایط معاف از رزم چیست؟

یکی از مهم ترین چیزهایی که مشمولین معاف از رزم باید بدانند این است که این نوع معاف در کارت پایان خدمت آن ها به هیچ عنوان ذکر نخواهد شد . حال این سوال پیش خواهد آمد که آیا افرادی که معاف از رزم می گیرند می توانند در دستگاه های دولتی و سازمان ها و ادارات استخدام شوند ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت این موضوع بستگی به شرایط استخدام سازمان مربوطه دارد .

همانطور که در بالا گفتیم معاف از رزم در کارت پایان خدمت ثبت نخواهد شد . بنابراین  ادارات و سازمان هایی که شراییط جسمی و روحی افراد برایشان اهمیتی ندارد می توانند این افراد را استخدام کنند. یعنی استخدام این افراد هیچ محدودیتی نخواهد داشت . اما این نکته را باید در نظر داشت که افرادی که از خدمات رزمی معاف می شوند نمی توانند در نیروی انتظامی استخدام شوند . چون شرایط جسمی کاملا سالم برای این افراد در طول ۳۰ سال خدمت مهم و قابل توجه خواهد بود .


بیشتر بخوانید: ابطال معاف از رزم با چه شرایطی امکان پذیر است؟


سوالات متداول

مدارک لازم برای معاف از رزم چیست؟

مشمولین برای دریافت معافیت خدمات رزمی نیازمند جمع آوری مدارک لازم میباشند. این مدارک بخش مهمی از مراحل و اقدامات دریافت معافیت میباشد که شامل موارد زیر است:

آخرین مدرک تحصیلی مشمولین متقاضی دریافت معافیت رزمی به همراه کپی تایید شده ی مدرک فارغ التحصیلی

اصل شناسنامه ی متقاضی و کپی تمام صفحات آن

اصل کارت هوشمند شناسایی ملی مشمولان و تصویر آن

دو قطعه عکس پرسنلی و ۳*۴ تمام رخ مشمولین

عکس رنگی با زمینه ی سفید

فیش واریزی بانک سپه برای مشمولین متقاضی معافیت های مختلف پزشکی

تکمیل فرم های وضعیت مشمولین خدمت وظیفه

تکمیل فرم های مربوط به معاینات پزشکی نظام وظیفه

فرم های مربوط به واکسیناسیون مشمولین

معاف از رزم ها کجا می افتند؟

مشمولین معاف از خدمات رزمی تنها از انجام دوره ی دو ماهه ی آموزشی معاف میشوند. این افراد مانند سایر افراد دیگر به پادگان های نظامی اعزام میشوند. با این تفاوت که این متقاضیان از انجام کارهای سنگین و انجام رزمایش ها معاف میشوند. هم چنین کار نگهبانی برای این افراد بسته به نوع بیماری آنان میباشد. برخی از این مشمولین از انجام کار نگهبانی نیز معاف میشوند.

چگونه معاف از رزم بگیریم؟

متقاضیان دریافت معافیت های خدمات رزمی برای این نوع  معافیت باید از طریق معافیت پزشکی اقدام کنند. این مشمولین برای دریافت معافیت دائمی مدارک لازم به همراه پرونده ی پزشکی خود را تهیه و اقدامات لازم را انجام خواهند داد. پس از بررسی بیماری این افراد در کمیسیون های پزشکی، این متقاضیان معاف از رزم اعلام خواهند شد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره شرایط معاف از رزم سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 

برای مشاوره در زمینه شرایط معاف از رزم بیماری های پزشکی(چشم،اعصاب و روان،واریکوسل)

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- 4 نظر:

  1. سلام
   بله افرادی که در حین خدمت مجبور به استفاده از معافیت موقت میشوند ، این زمان معافیت موقت که معمولا شش ماه است و برای گذراندن دوره درمان بوده است بخشی از خدمتشان به حساب میاید. مشمول باید بعد از دوره معافیت و کسب بهبودی ادامه خدمت خود را انجام دهد.

  1. سلام
   بله این بیمارستان یکی از بیمارستان های مورد تایید سازمان وظیفه میباشد و شما میتوانید با ارائه مدارک لازم برای اخذ معافیت اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.