کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی چه شرایطی دارد؟

معشرایط معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی کدام است؟افیت تحصیلی دانشجویان پزشکی

معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی چیست؟ چگونه مشمولین میتوانند از این معافیت های تحصیلی بهره مند شوند؟ سوالات در زمینه ی انواع معافیت های تحصیلی بسیار زیاد است. زیرا خدمت سربازی یکی از بزرگترین و مهم ترین دغدغه های جوانان در حال حاضر میباشد. جوانان پس از اتمام تحصیلات در دوره ی متوسطه باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شوند. این مسئله باعث میشود که جوانان از تحصیلات دانشگاهی عقب بیفتند. زیرا مدت خدمت وظیفه عمومی ۲ سال است. به همین جهت سازمان نظام وظیفه انواع معافیت تحصیلی  را برای کمک به این جوانان در اختیارشان گذاشته است.

معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی

معافیت های تحصیلی یکی از انواع معافیت نظام وظیفه  میباشد. که مشمولین در همه ی مقاطع قادر خواهند بود که از آن ها استفاده کنند. معافیت های نظام وظیفه بسیار گسترده است. پس برای شناخت آن ها باید اطلاعات لازم را بدست آورد. مهم ترین این معافیت ها شامل موارد زیر میباشد.

 • معافیت های پزشکی
 • معافیت های تحصیلی
 • معافیت های کفالت سربازی
 • معافیت سربازی غایبان خدمت
 • معافیت های خدمت سربازان فراری
 • معافیت بخشودگی سنی
 • معافیت مددجویی معلولین بهزیستی
 • معافیت نخبگی بنیاد ملی نخبگان
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت سربازی تک فرزندی
 • و سایر معافیت های دیگر

تمام این معافیت ها فرصتی است که مشمول به خدمت سربازی نرفته و به جای کارت پایان خدمت، کارت معافیت دریافت کنند. اما معافیت تحصیلی با سایر این معافیت ها متفاوت خواهد بود. زیرا در یان نوع معافیت مشمول با توجه  به  مقطع تحصیلی خود به مدت چند سال از خدمت سربازی معاف میشود. پس از اتمام تحصیل این مشمولین باید برای خدمت سربازی خود آماده شوند. هم چنین معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی نیز زیرشاخه ای از این معافیت است. که شرایط خاص خود را داشته و متقاضیان رشته های پزشکی میتوانند با راهنمایی های لازم در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی مشغول تحصیل شده و از سنوات مجاز خود استفاده کنند.


بیشتر بخوانید: تمدید معافیت تحصیلی چه مراحلی دارد؟


شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی کدام است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی از یکسری شرایط عمومی و اختصاصی تشکیل شده است. این قوانین مربوط به معافیت های تحصیلی از سوی سازمان نظام وظیفه ی عمومی کشور به مشمولین اعلام میشود. در واقع این سازمان قوانین دقیقی درباره ی معافیت های تحصیلی و هم چنین شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی وضع کرده است. این قوانین تصویب شده دارای تبصره های بسیاری بوده و هر ساله نیز تغییرات کمی خواهد داشت. هم چنین باید بدانید که این تغییرات در جهت سخت تر شدن شرایط دریافت انواع معافیت های مختلف صورت میگیرد.

شرایط دریافت معافیت های تحصیلی مقاطع پزشکی

 1. مشمولین برای دریافت معافیت تحصیلی در مقاطع پزشکی و سایر مقاطع نباید وارد غیبت شده باشند. افراد غایب به هیچ عنوان اجازه ی تحصیل نخواهند داشت. مگر غیبت آن ها موجه اعلام شود.
 2. مشمولین باید برای گرفتن معافیت های تحصیلی در زمان مشخصی اقدام کنند. در غیر این صورت نمیتوانند از معافیت استفاده کنند.
 3. میزان سنوات مجاز استفاده از معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقاطع پزشکی ۸ سال میباشد.
 4. متقاضیان دریافت معافیت تحصیلی برای رشته های پزشکی باید تا پایان سن ۲۰ سالگی برای دریافت برگه معافیت خود اقدام کنند.
 5. مشمولین حق تحصیل در هر مقطع را بیش از یک بار نخواهند داشت.
 6. متقاضیان تا زمانی که مشمغول به تحصیل هستند میتوانند از معافیت های تحصیلی استفاده کنند.

پس به این شرایط دقت کرده و سپس برای معافیت تحصیلی اقدام کنید. برای مطرح کردن هرگونه سوال در زمینه های مختلف معافیت های نظام وظیفه نیز میتوانید از مشاوره نظام وظیفه کمک بگیرید.


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان


تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی امکان پذیر است؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی آیا امکان پذیر است یا خیر؟ دانشجویان محصل در رشته های پزشکی میتوانند در شرایط عادی از ۸ سال سنوات مجاز تحصیلی استفاده کرده و معافیت تحصیلی داشته باشند. اما اگر برخی از افراد در این ۸ سال نتوانند مقطع پزشکی خود را به اتمام برسانند تکلیفشان چیست؟ آیا با تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشور موافقت خواهد شد یا خیر؟

شرایط برای تمدید معافیت های تحصیلی کمی متفاوت خواهد بود. دانشجویانی که از معافیت های تحصیلی در مقاطع مختلف بهره مند میشوند باید در زمان های مشخص از سنوات مجاز تحصیلی خود استفاده کنند. اما اگرمتقاضیان پس از تمام شدن سنوات اولیه ی مجاز خود نتوانند درس خود را به اتمام رسانده و فارغ التحصیل نشوند. باید ۳ ماه قبل از اتمام سنوات مجاز به نزدیک ترین دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کنند. درخواست سنوات ارفاقی برای این مشموین ثبت میشود. مشمول موظف است در این سنوات ارفاقی تحصیل خود را به پایان  برساند.

اگر دانشجو به ترم های بیشتری برای سنوات ارفاقی نیاز داشته باشد. در صورتی با او موافقت میشود که دروس خود را در ترم اول با معدلی مشخص به پایان برساند. در این صورت مشمول وارد غیبت نشده و میتواند به راحتی درس خود را به اتمام برساند. نکته ی مهم این است که میزان معدل در ترم های مختلف سنوات ارفاقی متفاوت خواهد بود. شما میتوانید برای اطلاع از این نمرات از مشاورین مرکز مشاوره آویژه راهنمایی های لازم را بدست آورید.


بیشتر بخوانید: شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چیست؟


سنوات معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی چقدر است؟

سنوات معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی و سایر مقاطع همانطور که در بالا گفته شد با هم متفاوت است. در واقع هر یک از دانش آموزان و دانشجویان در مقطع های تحصیلی مختلف میتوانند برای مدت مشخصی از معافیت تحصیلی استفاده کنند. در اینجا این سنوات معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی و سایر دانشجویان در رشته های دیگر را مشخص کرده و در گروه های مختلف به شما داوطلبین عزیز ارائه خواهیم کرد.

سنوات معافیت تحصیلی دانشجویان

 • دانشجویان مقطع کاردانی: این افراد دارای ۲ سال و ۶ ماه معافیت تحصیلی و سنوات مجاز میباشند.
 • دانشجویان لیسانس یا کارشناسی پیوسته: این متقاضیان ۵ سال سنوات مجاز خواهند داشت.
 • دانشجویان کارشناسی ناپیوسته یا کاردانی به کارشناسی: این جوانان میتوانند به مدت ۳ سال معافیت تحصیلی داشته باشند.
 • دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته: داوطلبان ارشد میتوانند از ۶ سال سنوات استفاده کنند.
 • دانشجویان کارشناسی ارشد ناپیوسته: این متقاضیان دارای ۳ سال سنوات مجاز هستند.
 • دانشجویان دکتری پزشکی پیوسته: این افراد از معافیت ۸ ساله برخوردار خواهند بود.
 • دانشجویان دکتری تخصصی ناپیوسته: این متقاضیان ۶ سال سنوات مجاز دارند.

این سنوات معافیت تحصیلی که در بالا گفته شد ممکن است تغییراتی را نیز در بر داشته باشد. زیرا برخی از جوانان در این سنوات مجاز موفق نخواهند بود که تحصیل خود را به اتمام برسانند. به همین منظور سنوات ارفاقی یکی از دیگر شرایطی است که سازمان نظام وظیفه برای دانشجویان در نظر گرفته اغست. با این سنوات ارفاقی میتوانید تحصیل خود را به اتمام رسانده و مدرک تحصیلی خود را دریافت کنید.


بیشتر بخوانید: شرایط و نحوه دریافت معافیت تحصیلی خارج از کشور


چگونگی دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی را توضیح دهید.

چگونگی دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی و مراحل ثبت درخواست این معافیت ها را میتوانید از مشاوره نظام وظیفه بخواهید. زیرا برای معافیت های تحصیلی شرط سنی بسیار مهم است. معافیت تحصیلی برای هر مقطع متفاوت اعلام میشود. به همین منظور قبل از اقدام اطلاعات لازم در این باره را مطالعه کنید. سپس با در دست داشتن مدارک گفته شده در اینجا، میتوانید مراحل چگونگی دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی را پشت سر بگذارید.

 • اصل شناسنامه و کپی تمام صفحات آن
 • اصل کارت ملی و کپی آن
 • یک قطعه عکس پرسنلی
 • فرم درخواست معافیت های تحصیلی مقاطع پزشکی

مشمولین این مدارک را باید پس از ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود آماده کرده و به دفاتر پلیس + ۱۰ یا دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل دهند. پس از تحویل مدارک، درخواست مشمول از طریق سیستم این مرکز ثبت شده و معافیت تحصیلی این مشمولین صادر میگردد.

چگونگی دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی را توضیح دهید.

مشاوره معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی شامل چه مواردی میباشد.

مشاوره معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی و هم چنین سایر رشته ها از جمله خدماتی است که مرکز مشاوره آویژه در اختیار متقاضیان و خوانندگان عزیز قرار داده است. شما میتوانید سایر مقالات این سایت در زمینه های مختلف نظام وظیفه را مطالعه کرده و سوالات خود را با ما در میان بگذارید. مشاوره معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی همه روزه پاسخگوی سوالات شما خوانندگان عزیز میباشد.

سوالات متداول

سنوات مجاز برای دانشجویان پزشکی چه مدتی مشخص شده است؟

این سنوات بر اساس آخرین قوانین سازمان نظام وظیفه برای دانشجویان پزشکی به مدت ۸ سال میباشد. این سنوات مجاز به حساب میاید.

مشمولین متقاضی دریافت معافیت تحصیلی در رشته پزشکی برای دریافت معافیت باید به چه سازمانی مراجعه کنند؟

دانشجویان پزشکی باید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و سپس درخواست خود را در سایت نظام وظیفه ثبت کنند.

دانش آموزان برای ورود به دانشگاه ها و تحصیل در مقطع پزشکی تا چه سنی وارد غیبت نخواهند شد؟

دانش آموزان تا پایان سن ۲۰ سالگی مجازند وارد دانشگاه شده و در رشته های پزشکی مشغول به تحصیل شوند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره نظام وظیفه تلفنی و آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :  مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه

 

برای مشاوره در زمینه معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی چه شرایطی دارد؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.