کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

چگونه سرباز نخبه شویم؟

ویژگی های سربازان نخبه

سرباز نخبه به چه کسی گفته میشود؟ چه کسانی به عنوان سرباز نخبه میتوانند از مزایای معافیت های نخبگی استفاده کنند؟ آیا قوانین معافیت های نخبگی هنوز نیز قابل اجراست؟ آیا مشمولین وظیفه که به عنوان سرباز نخبه شناخته میشوند میتوانند بدون رفتن به خدمت سربازی کارت معافیت دریافت کنند؟ تمام این سوالات مهم در رابطه با  معافیت نخبگان و شرایط این نوع معافیت نظام وظیفه از مسائل مهمی است که جوانان به آن بسیار توجه میکنند. اما اول از هر چیز به مسئله سربازی نخبگان خواهیم پرداخت. افرادی که از هوش و استعداد بالایی برخوردار باشند و در مقاطع تحصیلی خود در جایگاه والایی قرار گیرند به عنوان سربازان نخبه در کشور معرفی میشوند. این افراد دارای ویژگی های خاصی بوده که در اینجا به این ویژگی ها خواهیم پرداخت.

ویژگی های سربازان نخبه

 1. داشتن هوش و استعداد ذاتی بالا
 2. دارای قدرت تاثیرگذاری در یک بخش تخصصی و ویژه در کشور با حفظ چارچوب های نظام جمهوری اسلامی
 3. داشتن تخصص و خبرگی در یک حوزه ی خاص

کسانی که از ویژگی های گفته شده در بالا بهره مند هستند میتوانند در ردیف سربازان نخبه در کشور قرار بگیرند. اما سوال اینجاست که آیا این افراد نخبه نیز باید به خدمت سربازی بروند؟ این سربازان باید مانند سایرین ۲ سال در پادگان های نظامی مشغول خدمت شده و به انجام کارهای نظامی مشغول باشند؟

خوب قطعا سازمان نظام وظیفه با شرایط و تسهیلاتی که به مشمولان ارائه میدهد. اجازه نخواهد داد که این سربازان نخبه و به نوعی آینده سازان این مرز و بوم به جای استفاده از هوش و استعداد خود در آبادانی و پیشرفت کشور، به پادگان های نظامی فرستاده شوند. سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برای این سربازان مزایایی در نظر گرفته است که در این مقاله در رابطه با این شرایط و تسهیلات با شما عزیزان صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.


بیشتر بخوانید: مشاوره معافیت تحصیلی خدمت سربازی


شرایط سرباز نخبه شدن

شرایط سرباز نخبه شدن شاید به نظر سخت بیاید. یا اینکه این سوال برای افراد پیش آِید که شرایط سرباز نخبه شدن چیست؟ برای این سوال پاسخ های متعددی وجود دارد. مشمولین برای بهره مندی از تسهیلات نخبگی تلاش میکنند تا بتوانند به عنوان سربازان نخبه شناخته شوند. اما برای این کار باید قبل از هر چیز اطلاعات لازم بدست آورد. زیرا نداشتن اطلاعات مشمولین را در مسیر استفاده از مزایای سازمان نظام وظیفه منحرف خواهد کرد.

افراد زیادی از جوانان ذکور در کشورمان به عنوان سربازان نخبه معرفی شده و عضو سازمان ملی بنیاد نخبگان میباشند. این اعضا دارای رتبه های کشوری و جهانی و یا حتی مخترعانی هستند که در سطح دنیا مطرح میباشند. ما بخشی از شرایط سربازان نخبه را در اینجا برای شما فهرست وار مرتب کرده و در اختیارتان خواهیم گذاشت.

شرایط سربازان برای نخبه شدن

 • دارندگان رتبه های برتر المپیادهای دانش آموزی در سطح جهانی و کشوری
 • دارندگان ثبت اختراعات برگزیده
 • فعالان عرصه های فرهنگی و ادبی
 • برگزیدگان مسابقات قرآنی
 • برگزیدگان و دارندگان رتبه های برتر کنکور سراسری
 • دارندگان رتبه های ممتاز دانشگاه های سراسر کشور
 • دارندگان رتبه های برتر کنکور سراسری برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی
 • دارندگان عنوان دانشجویان نمونه کشوری
 • برگزیدگان مسابقات ملی و جهانی
 • برگزیدگان در جشنواره های علمی و پژوهشی

افرادی که در بالا گفته شد و شرایطی که برای شما عزیزان توضیح داده شد به جوانان فرصت نخبه شدن میدهد. سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا بر اساس این شرایط و بسیاری شرایط دیگر نخبگان کشوری را دسته بندی کرده و مزایای بسیاری را در اختیار آنان قرار میدهد. پس آن دسته از متقاضیانی که قصد دارند از انواع معافیت های نخبگان استفاده کنند قبل از هرچیز شرایط بالا را مطالعه کرده و بر اساس آن برای این معافیت اقدام کنند.

شرایط سرباز نخبه شدن


بیشتر بخوانید: شرایط امریه اداره تعاون چگونه ممکن است؟


مزایای سرباز نخبه شدن

مزایای سرباز نخبه شدن شاید کمی پیچیده به نظر بیاید. زمانی که حرف از انواع معافیت ها به میان میاید. مشمولین فکر میکنند که گرفتن معافیت به این منظور است که مشمول بدون رفتن به خدمت سربازی کارت معافیت دریافت کرده و دیگر نیاز نیست کار یا فعالیتی برای دوره ی خدمت ضرورت خود انجام دهد. اما این اصل ماجرا نیست.

درست است که در برخی معافیت های خدمت سربازی مشمولین با تحویل مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ و انجام چند مرحله دیگر منتظر دریافت کارت معافیت خدمت سربازی خود میمانند. اما برخی معافیت ها اینگونه نخواهد بود. به طور مثال معافیت های تحصیلی و معافیت های نخبگی از این دست معافیت ها میباشند. این معافیت ها تسهیلات ویژه به افراد است. نه اینکه مشمول به طور کلی به خدمت سربازی نرود.

یکی از مزایای سرباز نخبه شدن این است که مشمول برای انجام خدمت سربازی مانند سایر مشمولان دیگر به دوره ی آموزشی و سپس به پادگان نظامی فرستاده نمیشود. این افراد به جای رفتن به خدمت سربازی به انجام پژوهش و تحقیقات برای سازمان ملی نخبگان مشغول خواهند شد. این تنها یکی از مزایای دریافت سربازی نخبگی است.

شما عزیزان با مشمورت گرفتن از مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه میتوانید از سایر مزایای نخبه شدن مطلع شده و سپس برای دریافت این معافیت اقدامات لازم را انجام دهید.


بیشتر بخوانید: شرایط امریه وزارت راه و شهرسازی چگونه ممکن است؟


آموزشی سرباز نخبه

آموزشی سرباز نخبه همانطور که در بالا نیز به آن اشاره ی مختصری کردیم با سایر سربازان نظام وظیفه متفاوت خواهد بود. آموزشی سرباز نخبه برای مشمولان در مدت کمتری اجرا میشود. این افراد نخبه در سازمان های مشخصی مشغول انجام دوران آموزشی خود خواهند شد.

سپس پس از پایان دوره ی آموزشی این افراد میتوانند با انجام پروژه های تحقیقاتی از رفتن به سربازی معاف شوند.  دراصل سربازی این افراد همان پروژه ای است که موضوع آن از سوی سازمان ملی بنیاد نخبگان معرفی شده و سپس مشمول شروع به آماده سازی و پژوهش در مورد موضوع خواهد کرد.

مشمولین برای انجام دوره ی آموزشی خود باید ۳ ماه قبل از اعزام به خدمت اقدام کرده تا بتوانند از شرایط نخبگی بهره مند شوند. محل یگان های آموزش دهنده به مشمولان نخبه در دو نوبت ثبت نام مشمولان را انجام داده و هرسال در تیر ماه و دی ماه دوره ی آموزشی برای این مشمولین برگزار خواهند کرد.


بیشتر بخوانید: امریه ارگان های دولتی چگونه ممکن است؟


نحوه خدمت سرباز نخبه

نحوه خدمت سرباز نخبه نیز مانند آموزشی با سایرین متفاوت خواهد بود. مشمول نخبه در دوره خدمت ضرورت خود به پادگان ها فرستاده نمیشود. این یکی دیگر از مزایای دریافت سربازی نخبگان است. مشمول پس از تایید موضوع پروپوزال و پروژه ی پژوهشی مشغول به کار شده و باید هر ماه گزارشات فعالیت های خود را به بنیاد ملی نخبگان ارائه دهد.

مشمولین متقاضی دریافت سربازی نخبگان باید در نظر داشته باشند که میزان حقوق در نظر گرفته شده برای این افراد اگرچه از سایر سربازان متفاوت تر است. اما این اختلاف چندان زیاد نخواهد بود. این مشمولین برای خروج از کشور باید موافقت سازمان بنیاد ملی نخبگان را گرفته و پس از تایید به این افراد اجازه ی خروج نیز داده میشود.

مدارک مورد نیاز و نحوه خدمت سرباز نخبه

 1. شناسنامه مشمول
 2. تصویر شناسنامه مشمول
 3. کارت ملی مشمول
 4. تصویر کارت شناسایی ملی مشمول
 5. دو قطعه عکس ۳*۴ رنگی
 6. گواهی پایان تحصیلات دانشگاهی
 7. داشتن معرفی نامه برای احراز هویت نخبگی مشمول از سازمان مربوطه
 8. تکمیل فرم مشخصات فردی
 9. انجام معاینات اولیه پزشکی
 10. و مدارک دیگر

نحوه خدمت سرباز نخبه


بیشتر بخوانید: سرباز هیات علمی چه شرایطی دارد ؟


زمان خدمت سرباز نخبه

زمان خدمت سرباز نخبه از دوره ی آموزشی محاسبه میشود. مشمولین پس از پایان تحصیل خود و قبل از تمام شدن سنوات مجاز تحصیلی میتوانند برای دریافت معافیت نخبگی اقدام کنند. این افراد دوره ی آموزشی خود را با توجه به زمان اقدام در تیر ماه یا دی ماه انجام خواهند داد. این زمان توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشخص و به مشمول اعلام خواهد شد.

پس از پایان دوره ی آموزشی، زمان خدمت سرباز نخبه شروع میشود. این شروع با آغاز پروژه ی تحقیقاتی آغاز شده و پس از اتمام آن نیز مشمول میتواند دوره ی خدمت سربازی خود را به پایان برساند.

سوالات متداول

مشمول نخبه به چه کسی گفته میشود؟

مشمول نخبه به کسی گفته میشود که جزو برگزیدگان کشوری یا جهانی شناخته شده باشد. این برگزیدگان شامل افراد برتر کنکور سراسری، مخترعان یا فرهیختگان فرهنگی و ادبی میباشند.

زمان دوره ی آموزشی برای سربازان نخبه چه وقتی از سال است؟

این دوره های آموزشی برای سربازان نخبه در دو نوبت تیرماه و دی ماه برگزار خواهد شد.

مشمولین برای دریافت سربازی نخبگی باید دوره ی خدمت خود را چگونه بگذرانند؟

این مشمولان با انجام پروژه های تخقیقاتی به مدت ۱۴ ماه یا بیشتر از کسری خدمت سربازی بهره مند میشوند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره نظام وظیفه تلفنی و آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :   SPECIAL FORCES

 

برای مشاوره در زمینه چگونه سرباز نخبه شویم؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.