کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

شرایط معافیت سربازی چگونه است ؟

شرایط معافیت سربازی

شرایط معافیت سربازی و اطلاع یافتن از آن برای مشمولان خدمت وظیفه عمومی امری مهم و ضروری میباشد . میدانیم که هر فرد مذکر وقتی که به سن ۱۸ سالگی میرسد موظف به انجام خدمت سربازی به مدت دو سال میباشد . اغلب مشمولان نظام وظیفه سعی میکنند را ه هایی برای معافیت سربازی یا حتی کسری خدمت پیدا کنند . اما به دلیل نا آگاهی مسیر اشتباه را میروند . هرچند که راه ها و قوانین بسیاری برای اخذ معافیت وجود دارد . اما مشمولان برای دریافت هر نوع معافیت لازم است که به طور کامل از موارد معافیت نظام وظیفه اطلاع کامل پیدا کنند . ممکن است این شرایط در هرسال تغییراتی داشته باشند ؛ اما اصل موضوع و چارچوب کلی قوانین تغییری نمیکند . به شما توصیه میکنیم که اگر میخواهید برای دریافت کارت معافیت اقدام کنید ، پیش از هر کاری از مشاوره نظام وظیفه استفاده نمایید .


بیشتر بخوانید: ساده ترین معافیت سربازی


شرایط معافیت سربازی

در این مشاوره ها میتوانید از تمام جزییات مربوط به شرایط معافیت سربازی مطلع شوید . اگر بخواهیم برخی از این موارد را بیان کنیم باید به نداشتن غیبت از سربازی اشاره کنیم . لذا بر اساس این مورد کسی که غیبت داشته باشد نمیتواند معافیت دریافت کند . البته با توجه به انواع مختلف معافیت ها ، برای هر کدام ، شرایط معافیت سربازی متفاوت میباشد . به طور مثال برای معافیت های پزشکی ، کفالت ، معافیت تک فرزندی و … شرایط معافیت سربازی بسیار متفاوت میباشند .  لذا در ادامه ی این متن مطالب بسیار مفیدی درباره ی شرایط معافیت سربازی برای هر کدام از این معافیت ها برای شما عزیزان مطرح میشود .


بیشتر بخوانید: قوانین معافیت سربازی چیست ؟


شرایط معافیت سربازی پزشکی

شرایط معافیت سربازی پزشکی در بندها و مصوبه های مختلفی مطرح میشود که هر فردی برای استفاده از معافیت پزشکی باید از آن اطلاع داشته باشد . برای اینکه فرد مشمولی بتواند معافیت پزشکی برای دوره ی خدمت خود دریافت کند ، باید بیماری وی به تایید پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه ی کشور برسد . و گواهی های مبنی بر بیماری را داشته باشد . یکی از مهم ترین شرایط معافیت سربازی پزشکی که برای دیگر انواع معافیت ها نیز وجود دارد همین نداشتن غیبت میباشد . علاوه بر این مورد از مهم ترین شرایط معافیت سربازی پزشکی، پزشک با انجام معاینات اولیه باید گواهی بیماری مشمول را امضا و تایید کند . یکی دیگر از موارد اثرگذار بر روند دریافت‌معافیت  ، مدرک تحصیلی افراد میباشد . که با توجه به آن نوع معافیت پزشکی مشخص میشود . بنابراین مدرک تحصیلی نیز یکی از موارد مورد نیاز معافیت پزشکی میباشد .

به طور کلی سه نوع معافیت پزشکی برای مشمولان بیمار در نظر گرفته شده است . که بر اساس درجه و نوع بیماری مشخص میگردد . نوع اول معافیت پزشکی دائم میباشد . در این نوع معافیت فرد مشمول بدلیل عدم توانایی جسمی و یا روانی برای همیشه از خدمت سربازی معاف میشود . در نوع دیگر که معافیت موقت است ، فرد مشمول تنها برای مدتی از انجام سربازی معاف میشود . که معمولا این زمان با طی کردن پروسه درمان بیماری در نظر گرفته شده است . نوع آخر معافیت پزشکی ، معافیت از رزم میباشد . که در آن فرد مشمول تنها از فعالیت های سخت بدنی مخصوصا در دوره آموزشی معاف میگردد . برای اخذ هر کدام از این معافیت ها نیز شرایط بخصوصی وجود دارد .

شرایط معافیت سربازی پزشکی


بیشتر بخوانید: معافیت سربازی ۳ برادری وجود دارد ؟


شرایط معافیت سربازی تک فرزندی

شرایط معافیت سربازی تک‌فرزندی نیز یکی دیگر از اطلاعات مهمی است که ، در اختیار مشمولان قرار میگیرد . قانون‌ تک فرزندی یکی از مواردی است که میتواند برای گروه زیادی از مشمولان خدمت وظیفه ی عمومی کاربرد داشته باشد . هر فردی برای بهره مندی از این قانون باید از تمام شرایط لازم که از سوی سازمان نظام وظیفه تعیین شده است ، برخوردار باشد . حال میخواهیم ببینیم که این شرایط معافیت سربازی تک فرزندی کدامند ؟ در ابتدا و شرط معمول برای دریافت معافیت ، غایب نبودن مشمول است . که نه تنها برای دریافت معافیت تک فرزندی که برای تمام انواع معافیت های دیگر شرط لازم میباشد . در این مورد اگر مشمول بتواند غیبت خود را توجیه کند میتواند برای دریافت معافیت اقدام کند . نکته ی دیگر این است تک فرزند بودن به تنهایی برای دریافت معافیت تک فرزندی ؛ کافی نیست .

یکی دیگر از شرایط معافیت سربازی تک فرزندی مربوط به سن پدر مشمول میباشد . برای استفاده از قانون معافیت تک فرزندی ، پدر مشمول باید سن بیشتر از ۷۰ سال داشته باشد . در چنین شرایطی حضور فرزند پسر در خانواده ضروری میباشد . اگر پدر سن پایین تر از ۷۰ سال داشته باشد اما به علت بیماری توان کار کردن و نگهدار از خانواده را نداشته باشد ، فرزند پسر معاف میشود . یا اگر پدر فرد مشمول از دنیا رفته باشد مشمول ، از خدمت سربازی معاف میباشد . مشمولان تک فرزندی که در خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بزرگ شده اند نیز از خدمت سربازی معاف میشوند . علاوه بر این به مشمولان تک فرزندی که پدر و مادر از هم جداشده باشند و مدت مشخصی از زمان طلاق آنها گذشته باشد ، معافیت تک فرزندی تعلق میگیرد .


بیشتر بخوانید: معافیت تک فرزندی در سربازی وجود دارد ؟


شرایط معافیت سربازی کفالت پدر

شرایط معافیت سربازی کفالت پدر نیز برای افراد مشمولی که قصد دارند از این طریق اقدام به گرفتن معافیت کنند ، صریحا در قوانین نظام وظیفه مطرح شده است . که ما به بررسی برخی از این موارد خواهیم پرداخت . چنانچه فرد مشمول هیچگونه غیبتی از زمان آغاز سن مشمولیت خود نداشته باشد ، میتواند برای اخذ معافیت کفالت پدر اقدام کند . اما برای این منظور باید از کار افتادگی پدر مشمول تایید گردد . و مشخص شود فرد مشمول تنها فردی است که میتواند مسئولیت سایر افراد خانواده را به دوش کشد . برای این منظور دو راه وجود دارد . اولین راه این است که مشخص گردد ، سن پدر فرد مشمول بالای ۷۰ سال است و توانایی تامین نیاز های خانواده را ندارد . اگر شرایط سنی را نظر نگیریم ، مشمولانی که پدرشان بیمار است جز افرادی هستند که شرایط معافیت سربازی کفالت پدر دارند .

در این حالات باید این را در نظر گرفت که فرد مشمول تنها فرزند ذکور بالای هجده سال باشد که میتواند وظیفه ی نگهداری پدر را برعهده گیرد . بر این اساس اگر فرد مشمول برادران با معملولیت جسمی و یا زیر ۱۸ سال هم داشته باشد ، میتواند از این قانون برای دریافت معافیت اقدام کند . گاهی برخی افراد با دستکاری کردن و بالا بردن سن شناسنامه ای پدر سعی میکنند از این نوع معافیت استفاده کنند . اما باید اعلام کرد که سن مورد تایید برای این موارد همان سن مربوط به شناسنامه اولیه افراد میباشد .

شرایط معافیت سربازی کفالت پدر


بیشتر بخوانید: معافیت پزشکی سربازی چگونه است ؟


شرایط معافیت سربازی سه خواهری

شرایط معافیت سربازی سه خواهری از مهم ترین سوالاتی است که برای متقاضیان اخذ معافیت پیش میاید . بر اساس قانون معافیت سه خواهری ، افراد مشمولی که شرایط مربوط به این قانون را دارند میتوانند معافیت دائم خدمت وظیفه ی عمومی را دریافت کنند . حال این شرایط معافیت سربازی سه خواهری کدامند ؟ مشمولانی که دارای سه خواهر باشند و تک پسر خانواده باشند ، میتوانند از این نوع معافیت استفاده کنند . علاوه بر این افراد مشمولی که تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی باشند و سه خواهر داشته باشند جز افرادی هستند که میتوانند معافیت سه خواهری اخذ کنند . در این مورد سوالی درباره تاهل خواهران مطرح میشود . باید گفت تاهل خواهران برای دریافت معافیت مانع نمیباشد .

سوالات متداول

شرایط معافیت سربازی کدامند ؟

معافیت از سربازی به روش های مختلفی امکان پذیر است در ابتدا نداشتن غیبت شرط اصلی دریافت معافیت میباشد . اما برای انواع معافیت های پزشکی ، کفالت ، تحصیلی و … شرایط وسژه ای در نظر گرفته شده است .

معافیت سربازی تک فرزندی چگونه است ؟

مشمولان تک فرزندی که مسئولیت تامن نیاز های زندگی را بر عهده دارند و درواقع پدر بیمار یا بالای ۷۰ سال سن دارند میتوانند از معافیت تک فرزندی استفاده کنند .

معافیت کفالت چیست ؟

معافیت کفالت افراد مشمول وظیفه ی نگهداری از بستگان درجه یک مثل خواهر ، پدر ، مادر و مادر بزرگ را برعهده دارند که اعزام آن ها به خدمت سربازی باعث اخلال در زندگیشان میشود . به همین دلیل از خدمت سربازی معاف میشوند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره نظام وظیفه تلفنی و آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : شرایط معافیت خدمت سربازی چیست؟

 

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت سربازی چگونه است ؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- 2 نظر:

  1. سلام پدر من ۲۲سال پیش فوت شده و برادرم حدود ۱۸سال پیش کفالت مادرما گرفت و الان متاهله و بچه هم داره و شهر ما زندگی نمیکنه امکان داره منم کفالت بگیرم؟

    1. سلام
      معافیت کفالت مادر تنها به یکی از فرزندان پسر تعلق میگیرد و از طرفی یکی از شرایط دریافت معافیت کفالت مادر تک فرزند پسر بودن و نداشتن برادر بالای ۱۸ سال سن میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مشاوره تلفنی با شماره زیر تماس بگیرید

از سراسر ایران با تلفن ثابت 9099072068