کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

لغو امریه|شرایط انصراف از امریه خدمت سربازی چیست؟

شرایط لغو امریه سربازی چیست؟

درخواست لغو امریه سربازی امکان پذیر است؟

لغو امریه سربازی و امکان انصراف از آن یکی از موضوعات سوال برانگیزی است که گاه با آن مواجه میشویم. لذا در این قسمت برای رفع ابهاماتی که در این باره وجود دارد به بحث و بررسی میپردازیم؛ به طور کلی امکان لغو امریه سربازی به دو طریق وجود دارد:

 • یکی اینکه فرد متقاضی از امریه شدن منصرف شود و بخواهد امریه خود را لغو کند.
 • دیگری در صورتی که ارگان امریه گیر به دلایل مختلف امریه مشمولان را لغو کند.

البته لغو امریه سربازی به این راحتی ها هم نمیباشد و برای لغو باید دلایل محکم و مورد تاییدی وجود داشته باشد. مشمولانی که تمایلی به انجام ادامه خدمت سربازی خود در قالب امریه ندارند بایستی دلایل خود را به سازمانی که در آن به عنوان سرباز امریه خدمت میکنند، ارائه دهند چنانچه این سازمان و سازمان وظیفه عمومی کشور با انصراف و لغو امریه موافقت کند، مشمول میتواند امریه خود را لغو کند. درغیر این صورت امکان انصراف وجود ندارد و مشمول باید سربازی خود را در همان سازمان به پایان برساند. علاوه بر این سازمان های امریه گیر نیز برای لغو امریه سربازان خود باید دلایل محکمی داشته باشند و تنها با تایید سازمان وظیفه این اجازه را دارند.

شرایط انصراف از امریه سربازی  چگونه است؟

شرایط انصراف از امریه سربازی برای آن دسته از سربازان مطرح است که تمایلی به ادامه خدمت خود به عنوان سرباز امریه ندارند. باید توجه داشته باشید که شرایط انصراف از امریه سربازی ممکن است اختصاصی باشد یعنی با توجه به ارگانی که در آن خدمت میکنید متفاوت است. لذا متناسب با ارگان امریه گیر باید شرایط لازم برای انصراف را فراهم آورید. علاوه بر این شرایط اختصاصی داشتن دو شرط برای انصراف الزامی میباشد که به قرار زیر میباشند:

 • یکی از مهم ترین شرایطی که برای انصراف از امریه در اکثر ارگان ها در نظر گرفته شده است ارائه ادله ی محکم برای انصراف از امریه به سازمانی است که در آن در حال انجام خدمت میباشید.
 • یکی دیگر از شرایط انصراف دریافت موافقت نامه سازمان وظیفه عمومی کشور برای انصراف از امریه است.

چگونگی لغو امریه سربازی

دلایل لغو امریه سربازی  چیست؟

دلایل لغو امریه سربازی متناسب با نوع لغو امریه متفاوت است. همانطور که عنوان کردیم لغو امریه میتواند از سوی خود سرباز امریه باشد و یا سازمان های امریه گیر، این کار را انجام دهند. بنابراین برای هر کدام از انواع لغو امریه دلایل مختلفی وجود دارد که در ادامه به شرح آنها میپردازیم:

 1. فردی که میخواهد امریه خود را لغو کند میتواند دلایل مختلفی اعم از دلایل خانوادگی و شخصی، دلایلی همچون شرایط نامناسب سازمان مورد نظر همچون ندادن برگه سابقه، آب و هوای نامناسب محل خدمت و… داشته باشد که البته این دلایل باید سازمان وظیفه و ارگان امریه گیری که در آن خدمت میکنند را قانع کند.

 2. سازمان های امریه گیر نیز با ارائه برخی دلایل میتوانند امریه سربازان را لغو کنند که برخی از آنها شامل موارد زیر میباشد:

 • عملکرد نامناسب سرباز امریه در انجام وظایف محوله یکی از دلایلی است که منجر به لغو امریه میشود.
 • امکان لغو امریه سربازانی که بیشتر از ۱۵ روز محل خدمت خود را ترک کنند و یا غیبت بیش از ۱۵ روز داشته باشند، وجود دارد. البته اگر این غیبت دلایلی همچون فوت اقوام درجه یک و بالایای طبیعی مثل سیل، زلزله و… داشته باشد قابل چشم پوشی است.
 • سازمان های امریه گیر میتوانند امریه سربازانی را که به گروه ها و فرقه های سیاسی وارد میشوند، لغو کنند.
 • در برخی ارگان های امریه گیر که امکان استفاده از کسری خدمت وجود ندارد، درصورت مشاهده چنین موردی امریه فرد مشمول لغو خواهد شد.
 • سرقت اموال دولتی، جعل اسناد ، تظاهر به بیماری و… از دیگر دلایل مربوط به لغو امریه میباشد.

بنابراین میتوان به طور کلی نتیجه گرفت هر اقدامی که خلاف چهارچوب قوانین نظام وظیفه و ارگان امریه گیر باشد میتواند از جمله دلایل لغو امریه سربازی از جانب سازمانهای امریه گیر باشد.

نظام وظیفه

انصراف از امریه سربازی چه مراحلی دارد؟

انصراف  از امریه سربازی اگر از سوی ارگان های امریه گیر صورت گیرد؛ باید با ارائه ی دلایل و مستنداتی همچون غیبت، عدم صلاحیت و … به ستاد کل و دفتر سیاست گذاری همراه باشد. ستاد کل و سازمان وظیفه  بررسی های لازم را انجام میدهند. لازم به ذکر است که دفتر سیاست گذاری میتواند در هر زمانی از سازمان های امریه گیر بازدید کند و چنانچه گزارش ها بدون هیچگونه غرض ورزی و دشمنی باشد و صحت این گزارشات تایید شود تصمیمات لازم را برای لغو امریه سربازان اتخاذ کند. نکته ای که در اینجا باید مطرح کنیم این است که سازمان های امریه گیر تا پایان دوره دو ساله امریه نمیتوانند سربازان را ترخیص کنند و این موضوع تنها تحت شرایطی که عنوان کردیم امکان پذیر است.

اما وقتیکه خود سرباز امریه بخواهد برای لغو امریه سربازی خود اقدام کند باز هم شرایط تفاوت چندانی نخواهد داشت. این افراد باید دلایل قانع کننده ای را ارائه دهند که در این مورد نیز سازمان امریه گیر اطلاعات و گزارشات را به ستاد کل ارسال میکند تا تصمیمات لازم اتخاذ شود.

امریه سازمانها تحت چه شرایطی لغو میشود ؟

در سال های اخیر و با بروز مسائلی همچون کاهش فرصت های شغلی، گاها با این موضوع مواجه میشویم که امریه برخی از ارگان ها لغو میشود و این ارگان ها دیگر مجوز لازم برای اقدام به پذیرش سرباز امریه را ندارند. این موضوع به این دلیل است که فرصت های شغلی بیشتری وجود داشته باشد و نیروهای مورد نیاز این سازمان ها از بین متقاضیان یافتن کار و از طریق آزمون های استخدامی تامین شود. علاوه بر این زمانی که سازمان وظیفه به نیروی وظیفه و دفاعی بیشتری برای انجام امورات نظامی نیاز داشته باشد، سهمیه ی مربوط به جذب سربازان امریه سازمان های امریه گیر را لغو میکند تا نیاز خود را برطرف کند. این موضوع در سال های اخیر با توجه به کاهشی که در تعداد مشمولان خدمت سربازی وجود داشته، مشهود است.

پس میتوان به طور کلی عنوان کرد که با افزایش نیاز سازمان وظیفه کشور به نیروی نظامی در پادگان ها احتمال لغو امریه ارگان های غیر نظامی افزایش میابد.

مراحل لغو امریه سربازی

سوالات متداول

شرایط انصراف از امریه برای همه افراد ممکن است؟

خیر ممکن است برخی افراد شرایط لازم برای انصراف از امریه را نداشته باشند. این موضوع توسط ارگان مربوطه و ستاد کل بررسی میشود و تنها درصورتی که دلایل منطقی برای انصراف ارائه دهند با انصرف آنها موافقت خواهد شد.

انصراف از امریه  سربازان چه دلیلی دارد؟

هر فردی ممکن است دلایل متفاوتی برای انصراف از امریه داشته باشد. دلایلی همچون کمبود امکانات سازمان مربوطه، عدم ارائه ی سابقه کاری، یا نا کارآمدی سابقه کار در ارگان مربوطه برای استخدام در آینده و… میتواند از دلایل انصراف باشد.

امریه جذبی یعنی چه؟

امریه جذبی نوعی از امریه سربازی میباشد که این امکان را برای مشمولان فراهم آورده است که سربازان بعد از گذراندن دو سال دوره خدمت ضرورت خود در سازمان مربوطه، جذب همان ارگان شوند. البته سازمانهای امریه گیر معمولا تعهدی برای جذب سربازان وظیفه ندارند به جز برخی ادارات، که درصورتیکه سرباز امریه شرایط لازم را داشته باشد جذب آن ارگان میشود.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره امریه خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 

برای مشاوره در زمینه لغو امریه|شرایط انصراف از امریه خدمت سربازی چیست؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.