کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

معافیت طلاب از سربازی چه شرایطی دارد؟

معافیت طلاب از سربازی

معافیت طلاب از سربازی برای همه ی افرادی که در حوزه های علمیه تحصیل می کنند امکان پذیر نمی باشد . دانشجویانی که به هر دلیلی از دانشگاه و … اخراج شده اند نمی توانند از این معافیت استفاده کنند . مشمولانی که در حوزه ها تحصیل می کنند مدت ۱ سال فرصت دارند تا برا ی معافیت اقدامات لازم را به عمل آورند . خیلی از جوانان در رابطه با معافیت اطلاعات کافی ندارند و می توانند با مشورت گرفتن از مشاوره نظام وظیفه اطلاعا تی را بدست آورند.

معافیت طلاب از سربازی

فرد مشمول برای اینکه از انواع معافیت ها با خبر شود میتواند از مشاوره  خدمت سربازی آویژه کمک بگیرد، چرا که معافیت های گوناگونی وجود دارد که اغلب مشمولان به دنبال آنها هستند ولی به دلیل اینکه اطلاعات کافی در این باره ندارند نمیتوانند  از آن استفاده کنند که یکی از این معافیت های خدمت سربازی، معافیت طلاب میباشد .

پسرانی که به سن مشمولیت می رسند برای اینکه از معافیت نظام وظیفه به درستی استفاده کنند باید اطلاعا ت کافی در اختیار داشته باشند. هنگامی که طلاب در حال تحصیل در حوزه های علمیه می باشند و برای معافیت تقاضا کرده اند  ( بدون اینکه معا فیت تحصیلی از بین برود ) و پس از اینکه کارت معافیت صادر شد، کافی است تا خدمت سربازی معاف شوند. جوانانی که در حوزه ها تحصیل می کنند تا وقتی ترک تحصیل نکرده اند از گذراندن دوره خدمت سربازی معاف می باشند . معافیت طلاب از سربازی شامل حال تمام کسانی که در حوزه ها تحصیل کرده اند می باشد . فردی که دکترا گرفته و یا ، تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده است با ادامه ی تحصیل در حوزه های علمیه از دوره خدمت سربازی معاف می شود .


بیشتر بخوانید:  چگونه معافیت تحصیلی دانشجویان کارشناسی را دریافت کنیم؟


شرایط معافیت طلاب از سربازی چیست ؟

شرایط معافیت طلاب از سربازی بسته به دانشجویان و دانش آموزان می باشد که بعد از اتمام تحصیل در مدارس و دانشگاه ها به حوزه ی علمیه برای تحصیل می روند یا نه ؟

بنابراین دانشجویانی که در حوزه ها ی علمیه ادامه تحصیل می دهند می توانند خود را از رفتن به دوره ی خدمت سربازی معاف کنند .

افرادی که در دانشگاه های دولتی وغیر دولتی درحال تحصیل می باشند و قصد ادامه تحصیل در حوزه های علمیه را دارند تا ۱ سال فرصت دارند که به حوزه ها مراجعه کنند و در آن جا به تحصیل خود ادامه دهند . قابل ذکر است که خانواده هایی که ۳ فرزند آنها دوره ی خدمت را گذرانده اند یکی از فرزندان آن خانواده از خدمت سربازی معاف می شود .

شرایط معافیت طلاب از سربازی از لحاظ سنی به شرح زیر می باشد :

  • سن مشمولی که لیسانس دارد حداکثر ۲۴ سال می باشد
  • فردی که ارشد دارد حداکثر سن ۲۸ سال می باشد
  • جوانی که دکترا گرفته است حداکثر سن ۳۰ سال می باشد

شرایط معافیت طلاب از سربازی چیست ؟


بیشتر بخوانید:   دوره آموزشی سربازی چند ماه است ؟


مدارک مورد نیاز برای معافیت طلاب از خدمت سربازی چه می باشد ؟

مدارک مورد نیاز برای معافیت طلاب از سربازی  بنا به تحصیلات مشمول متفاوت می باشد .  جوانانی که دارای مدرک زیر دیپلم هستند و هنوز به سن مشمولیت نرسیده اند می توانند در حوزه های علمیه ادامه تحصیل بدهند .

به چند مورد از مدارک مورد نیاز برای معافیت طلاب از سربازی در زیر اشاره می کنیم :

  • فتو از شناسنامه وکارت ملی
  • فتو از مدارک فارغ التحصیلی
  • یک قطعه عکس
  • و …

که مشمولان باید با در دست داشتن این مدارک به پلیس +۱۰ مراجعه کنند و این مدارک را ارائه دهند و دیگر مراحل دریافت این نوع معافیت را انجام دهند که در ادامه مطلب به آن نیز اشاره میکنیم .


بیشتر بخوانید: معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی چه شرایطی دارد؟


مراحل دریافت معافیت طلاب از خدمت سربازی چیست ؟

مراحل دریافت معافیت طلاب از خدمت سربازی برای همه ی جوانان یکسان می باشد وهمه ی طلاب باید این مراحل را برای گرفتن معافیت سربازی طی کنند تا به چیزی که می خواهند دست پیدا کنند . دانش آموزان و دانشجویانی که ترک تحصیل کرده اند یا اخراج شده اند خود را برای دوره خدمت معرفی کنند.

یکی از مراحل دریافت معافیت طلاب از خدمت سربازی این است که ۲ ماه قبل از تاریخ اعزام مشمولان برای معافیت اقدام کنند . اکثر جوانان ذکور ایرانی که قصد گرفتن معافیت را دارند میتوانند برای اطلاع بیشتر از همه مراحل این معافیت از مشاورین، این مرکز یاری بگیرند . پس از گذراندن مراحل مشمولان منتظر جواب معافیت هستند تا بعد از دریافت جواب با خیال راحت برای زندگی خود تصمیم بگیرند وبرنامه ریزی کنند .


بیشتر بخوانید:   معافیت تحصیلی دانش آموزان چگونه انجام می شود؟


امکان دریافت معافیت طلاب از خدمت سربازی چگونه است ؟

امکان دریافت معافیت تحصیلی طلاب از خدمت نظام وظیفه برای همه ی عزیزان مقدور نمی باشد . افرادی که به سن مشمولیت رسیده اند و ترک تحصیل کرده اند یا ازدانشگاه اخراج شده اند تا دوره ی خدمت خود را نگذرانند نمی توانند در حوزه های علمیه ادامه تحصیل بدهند . اغلب جوانان برای اینکه از خدمت سربازی هراس دارند میخواهند که از معافیت ها استفاده کنند ولی گرفتن معافیت نیز کار ساده ای نیست چرا که سازمان نظام وظیفه چون می داند جوانان به دنبال معافیت اند شرایط را سخت تر کرده است .

که انواع معافیت های نظام وظیفه عبارت اند از؛ معافیت تحصیلی ، معافیت پزشکی ، معافیت نخبگان ، معافیت ایثارگران ، معافیت تحصیلی طلاب از سربازی و … که اگر جوانان ذکور کشور شرایط و ضوابط هر یک از معافیت ها را دارا باشد می تواند با طی کردن مراحل آنها  برای دریافت کارت پایان خدمت خود اقدام کند .

امکان دریافت معافیت تحصیلی طلاب از سربازی برای خانواده هایی که ۶ فرزند پسر دارند وجود دارد که از ، آن خانواده ۲ فرزند می توانند از معافیت ۳ برادری استفاده کند که شامل حال افراد طلبه هم می شود حتی اگر فرد طلبه فرزند اول یا دوم باشد می تواند ازاین موقعیت استفاده کند .

امکان دریافت معافیت طلاب از خدمت سربازی چگونه است ؟


بیشتر بخوانید: معافیت تحصیلی دانشجویان چگونه است؟


میزان مجاز معافیت تحصیلی طلاب از سربازی چگونه است ؟

میزان مجاز معافیت تحصیلی طلاب از سربازی سقف ندارد وهمه ی جوانانی که در حوزه های علمیه درحال تحصیل می باشند می توانند از معافیت برای گرفتن کارت خدمت استفاده کنند واز رفتن به خدمت سربازی خود را مبرا کنند . یکی از امتیاز های طلاب این است که تا ۷۰ سالگی می توانند به خدمت نروند زیرا همیشه درحال تحصیل می باشند . پس از اینکه فرد مشمول به سن ۱۸ سالگی تمام رسید اگر شرایط معافیت را داشت معاف می شود در غیر این صورت باید ۲ سال خدمت سربازی و فعالیت های سخت دوران سربازی را بگذراند .

افرادی که از میزان مجاز معافیت تحصیلی طلاب از سربازی آگاهی ندارند. خیلی از جوانان این دوره را با اشتیاق زیاد  خدمت می کنند و بعضی از افراد هم فکر می کنند که وقت خود را هدر داده اند . پیشنهاد ما این است که مشمولان  قبل از اتمام تحصیل در رابطه با معافیت اطلاع کافی بدست آورند تا بخاطر از دست دادن چنین فرصتی احساس پشیمانی نکنند . خیلی از جوانان هم از میزان مجاز معافیت تحصیلی اطلاع دارند واز آن استفاده می کنند .

سوالات متداول

طلاب تا چه موقع از خدمت معاف می باشند ؟

جوانانی که در حوزه های علمیه درحال تحصیل می باشند تا وقتی که ترک تحصیل نکرده اند از رفتن به دوره ی خدمت سربازی معاف می باشند حتی تا سن ۷۰ سالگی به تحصیل ادامه بدهند ازرفتن به خدمت معاف هستند .

چه زمانی طلاب باید برای رفتن به خدمت خود را معرفی کنند ؟

طلاب حدود ۱ سال مهلت دارند تا خود را برای رفتن به خدمت سربازی معرفی کنند و این در صورتی اتفاق می افتد که ترک تحصیل کرده باشند یا از دانشگاه اخراج شده باشند .

آیا کسانی که غیبت دارند می توانند از سربازی معاف شوند ؟

خیر ، تنها کسانی از طلاب می توانند از خدمت معاف شوند که غیبت نداشته باشند و در وقت معین خود را تعیین شده خود را معرفی کنند ویا اینکه برای تحصیل در حوزه ها مراجعه کنند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره نظام وظیفه تلفنی و آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :  شرایط معافیت تحصیلی خدمت سربازی

 

برای مشاوره در زمینه معافیت طلاب از سربازی چه شرایطی دارد؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.