کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج | میزان کسری بسیج دانشجویی

نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج

تفاوت کسری خدمت بسیج فعال و عادی چیست؟

کسری خدمت بسیج  یکی از قوانینی است که سالیان متمادی به کمک مشمولان خدمت سربازی آمده است و مشمولان نظام وظیفه از آن برای راحت تر کردن دوره سربازی خود استفاده کرده اند. مراکز بسیج زیادی در سراسر کشور همواره از داوطلبان برای انجام فعالیت های فرهنگی، نظامی و… دعوت به عمل میاورد. پایگاه های بسیج دانش آموزی و پایگاه های بسیج دانشجویان از مهم ترین مراکزی است که مشمولان با مراجعه به آن ها و انجام خدمات و فعالیت، میتوانند از سابقه ی بسیج برخوردار شوند. این سوابق بعدا برای اخذ کسری بسیج به کمک مشمول میاید.

میزان کسری از خدمت مشمولان متناسب با مدت حضور در پایگاه و همچنین مسئولیتی که در پایگاه به عهده داشته اند، مشخص میشود. لازم به تذکر است که حداکثر میزان کسری خدمت بسیج شش ماه است.

اغلب مشمولانی که سابقه فعالیت در بسیج دارند متقاضی گذراندن  دوره سربازی در سپاه پاسداران هستند چرا که یکی از شرایط لازم میباشد. یکی از نکاتی که مشمول باید درباره کسری خدمت بسیج بدانند این است که این کسری تنها به  افرادی تعلق میگیرد که وارد دوره غیبت از سربازی نشده باشند یا در صورت غیبت بتوانند علتی بیاورند که غیبتشان موجه شود، که در این صورت نیز تنها سوابق بسیج مربوط به زمان پیش از غیبت در نظر گرفته میشود. این نوع کسری انواع مختلفی دارد و اقشار مختلف میتوانند از ان استفاده کنند. مثلا کسری خدمت بسیج مربوط به دانشجویان، کسری خدمت بسیج مناطق و… از آن جمله اند.

مزایای بسیج فعال دانشجویی (تاثیر بسیج فعال در سربازی)چیست؟

مزایای بسیج فعال دانشجویی (تاثیر بسیج فعال در سربازی) برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که در دوران دانشجویی خود در پایگاه های بسیجی که در دانشگاه ها وجود دارد عضو شده اند و برای انجام فعالیت های این پایگاه ها حضور مداوم داشته اند. مهم ترین مزایایی که بسیج فعال برای مشمولان دارد به ترتیب زیر است:

 • گرفتن کسری خدمت بین یک تا شش ماه یکی از این مهم ترین مزیت هاست، با توجه به اینکه دوره سربازی برای مشمولان به عنوان یکی از سخت ترین دوره های زندگی تلقی میشود لذا کمتر شدن این دوران میتواند بسیار خوشایند باشد.

 • افرادی که کارت بسیج فعال دانشجویی دارند با توجه به حضورشان در اردوها و دوره های مختلف مربوط به آمادگی نظامی، بسیاری از مهارت ها و نکاتی را که در دوره سربازی به ویژه دوران آموزشی به سربازان آموزش میدهند، فرامیگیرند. بنابراین اغلب این افراد دیگر نیازی به گذراندن دوره آموزشی ندارند و ارائه ی مدارک مربوطه دوره آموزشی از خدمت آن ها حذف میشود. البته این مورد اغلب مربوط به یگان های خدمتی سپاه پاسداران است.

 • دارندگان کارت بسیج فعال دانشجویی از جمله کسانی هستند که شانس خدمت در سپاه پاسداران را دارند.

میزان کسری بسیج دانشجویی

نحوه دریافت کسری خدمت بسیج چه شرایطی دارد؟

نحوه دریافت کسری خدمت بسیج مانند اخذ دیگر انواع معافیت ها نیاز به گذراندن مراحل خاصی دارد. بدیهی است مشمولانی که از این مراحل آگاه باشند خیلی راحت تر میتوانند کسری خدمت خود را اخذ کنند. اولین اقدامی که مشمول باید انجام دهد دریافت دفترچه اعزام به خدمت از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی است. همچنین مدارک مورد نیاز برای اعزام باید جمع آوری شوند و تمامی فرم های این دفترچه باید تکمیل شوند که این فرم ها و مدارک شامل موارد زیر میباشد:

 • فرم مربوط به وضعیت مشمولان( برگه ی شماره ۱)

 • فرم واکسیناسیون

 • فرم معاینه اولیه مشمول

 • کپی و اصل کارت ملی و شناسنامه

 • کپی و اصل مدرک تحصیلی مشمول و…

بعد از جمع آوری مدارکی که در بالا عنوان کردیم مشمول باید مراحلی را برای دریافت سوابق بسیج خود طی کند که این مراحل نیز به ترتیب زیر میباشد:

 • در مرحله ی اول مشمول باید به پایگاه بسیج محل فعالیت خود مراجعه کند. و درخواست کسری و دریافت سوابق بسیج خود را بدهد.

 • پرونده مشمول در مرحله ی بعد توسط نیروی انسانی بسیج مورد بررسی قرار میگیرد.

 • مرحله ی بعدی تکمیل فرم مربوط به کسری خدمت است که بعد به سپاه پاسداران استان ارسال میشود.

 • چنانچه پرونده مشمول مورد تایید باشد فرم تاییدیه کسر خدمت در اختیارش قرار میگیرد.

در پایان بایستی این تاییدیه سابقه بسیج و فرم شماره ۶ به همراه مدارکی که عنوان کردیم به سازمان وظیفه ارائه شود تا این سازمان اقدامات لازم را انجام دهد.

میزان کسری خدمت بسیج حد اکثر چه میزان است؟ (قانون کسری بسیج)

میزان کسری خدمت بسیج (قانون کسری بسیج) یکی از موضوعاتی است که معمولا مشمولان را با ابهاماتی مواجه میکند. مدت کسری که به افراد دارای سابقه بسیج تعلق میگیرد، معمولا سه ماه است. اما این کسری میتواند به شش ماه نیز برسد. همچنین میزان کسری های بسیج با توجه به مدت حضور مشمول در پایگاه بسیج و نوع مسئولیت وی متغیر است که طبق قانون کسری بسیج در ادامه به بررسی آن میپردازیم:

 • کسری خدمتی که برای فرماندهان حوزه های بسیج به ازای هر سال فعالیت مستمر در نظر گرفته میشود، حداکثر مدت سه ماه است.
 • مشمولانی بسیجی که سابقه ی عضویت در شورای واحد مقاومت را دارند بابت هر سال فعالیت مستمر و بی وقفه، تا دو ماه کسری خدمت میگیرند.
 • مشمولان دارای سابقه ی فعالیت در رده مقاومت به ازای هر سال فعالیت مستمرشان تا ۴۵ روز کسری میگیرند.

نکته ای که مشمولان باید توجه کنند این است که تنها سابقه ی بسیج فعال است که منجر به کسری خدمت میشود. همچنین این سابقه باید تایید کننده ی حضور مشمول به مدت حداقل ۶ ساعت در هفته در پایگاه بسیج باشد. طبق قانون سوابق بسیج مربوط به زمان سربازی برای کسری خدمت در نظر گرفته نمیشود.

مزایای بسیج فعال دانشجویی

قوانین کسری خدمت بسیج دانشجویی چیست؟

کسری خدمت بسیج دانشجویی از جمله کسری های خدمت مربوط به سوابق بسیج است؛ با توجه به برپایی پایگاه ها و حوزه های بسیج دانشجویی در دانشگاه های سراسر کشور این امکان برای دانشجویان فراهم آمده تا با حضور فعال در این حوزه ها بتوانند از مزیت های آن استفاده کنند. کسری خدمت بسیج دانشجویی برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که در رزمایش ها و دوره های بسیج دانشگاهشان حضور داشته اند.

مسئولیت دانشجویان در حوزه بسیج دانشگاهشان در میزان کسریشان تاثیر دارد. ارائه مدارک مبنی بر حضور مشمول در این دوره ها برای اخذ این نوع کسری لازم است که این مدارک را باید از حوزه بسیج دانشگاه دریافت کرد. نکته ی دیگر این است که متقاضیان اخذ کسری بسیج دانشجویی میتوانند سوابق مربوط به قبل از دوره دانشگاه خود را نیز با سوابق این دوره تجمیع کنند.

چگونه میتوان کارت بسیج فعال گرفت؟

کارت بسیج فعال و دریافت آن دارای شرایط و مقرراتی است و تنها به صرف حضور در پایگاه های بسیج نمیتوانید آن را دریافت کنید. کارت فعال به افرادی تعلق میگیرد که حداقل زمان ۶ ماه را به عنوان بسیج عادی در پایگاه های بسیج حضور داشته اند و سنشان کمتر از ۱۵ سال نیست. همچنین حضور در جلسات عقیدتی و کسب مهارت های نظامی نیز از دیگر شرایط لازم برای به دست آوردن این کارت است. افرادی که بسیج فعال هستند میتوانند از مزیت های متعدد کارت بسیج فعال خود بهره مند شوند.

برخی مزیت های کارت فعال بسیج استفاده از وام ها و تسهیلات بانکی، دریافت خدمات درمانی و… میباشد. موضوع ما در اینجا کسری خدمتی است که به مشمولان دارای این کارت تعلق میگیرد. باید دقت کنید که تنها به صرف داشتن کارت بسیج فعال مجاز به دریافت کسری خدمت نمیشوید. بلکه فعالیت مستمر در پایگاه نیز ملاک است.

افرادی که بسیج فعال هستند و به شکل مستمر و برای مدت مشخصی در فعالیت های بسیج حضور داشته اند، میتوانند از کسری خدمت بهره مند شوند. دریافت این کارت سختی چندان زیادی ندارد اما میتواند مدت زمانی را از دوره سربازی شما کم کند. همین امر موجب شده تا تعداد زیادی از جوانان در صدد دریافت آن برآیند.

قوانین کسری خدمت بسیج دانشجویی

کسری بسیج عادی برای خدمت ممکن است؟

کسری بسیج عادی وجود دارد؟ این یکی از موضوعاتی است که برای مشمولان خدمت وظیفه عمومی همواره جای سوال دارد، در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برای سابقه ی بسیج عادی هیچگونه کسری در نظر گرفته نشده است. علت آن هم تفاوت هایی است که بین بسیج عادی و فعال وجود دارد که در ادامه عنوان میشوند:

 • افراد بسیج عادی به اختیار خودشان و در زمان های کوتاهی در پایگاه های بسیج حضور میابند.
 • آن دسته از مشمولان که میخواهند از کسری بسیج استفاده کنند حتما باید به عضویت فعال در آمده باشند. همانطور که قبلا هم عنوان کردیم داشتن سابقه ی حداقل شش ماه بسیج عادی برای ارتقا به بسیج فعال لازم است و در این صورت است که مشمولان کسری خدمت میگیرند.
 • لازم به تذکر است که حضور مداوم و در زمان مشخص برای ارتقا بسیج عادی به بسیج فعال الزامی است.
 • در دوره های مربوط به بسیج عادی آموزش هایی از جمله احکام و شناخت بسیج به افراد ارائه میشود که دانستن این موضوعات برای اعضای بسیج ضروری است.

شرایط دریافت کارت بسیج دانشجویی چیست؟

کارت بسیج دانشجویی برای افرادی صادر میشود که به عضویت بسیج دانشگاه محل تحصیلشان درمیایند. این کارت به دو شکل صادر میشود:

 • کارت بسیج دانشجویی مربوط به اعضای عادی: همه ی دانشجویانی که شرایط لازم برای عضویت در بسیج را داشته باشند میتوانند برای عضویت عادی بسیج اقدام کنند. این افراد بعد از ارائه ی مدارک شناسایی خود کارت خود را دریافت میکنند. کارت بسیج دانشجویان از سوی مسئولین جذب و ساماندهی بسیج دانشجویی صادر میشود. دارندگان این کارت بایستی حداقل ۶ ساعت در ماه را برای حضور فعالیت های بسیج تخصیص دهند.

 • کارت بسیج دانشجویی فعال: افرادی که مدت مشخصی از فعالیت عادی آن ها میگذرد و تمایل دارند به عضویت فعال در آیند بعد از انجام مراحل مختلف، کارت فعال خود را دریافت میکنند. دریافت این کارت برای استفاده از کسری های بسیج سازمان وظیفه ضروری است.

کسری بسیج عادی برای خدمت

کاهش کسری خدمت بسیج اجرایی میشود؟

کاهش کسری خدمت بسیج یکی از موضوعاتی است که مدتی بر سر زبان ها افتاده بود و  شایعاتی درباره امکان کاهش مدت زمان کسری بسیج وجود داشت. در سال های گذشته تغییراتی در قانون مربوط به کسری بسیج به وجود آمده است، در گذشته حداکثر کسری که برای مشمولان در نظر گرفته شده بود یک سال بود اما بعد از اعمال تغییراتی این مدت به شش ماه کاهش پیدا کرد و در حال حاضر نیز این قانون در حال اجراست. یکی دیگر از تغییرات در روند کسری خدمت بسیج، اعطای این کسری ها به سربازان دارای مهارت میباشد. یعنی مهارت هایی که مورد نیاز نیروهای مسلح است عنوان شده و افراد بسیجی که دارای این مهارت ها هستند، میتوانند از کسری خدمت استفاده کنند. بنابراین این کسری های در نظر گرفته شده، کماکان بین ۴۵ روز تا ۶ ماه است.

سوالات متداول

تاثیر بسیج فعال در سربازی چیست؟

داشتن کارت بسیج فعال و ارائه ی مدارک مربوط به سوابق آن در زمان اعزام به خدمت میتواند به مشمولان برای دریافت کسری خدمت کمک کند. این کسری ها با توجه به نوع فعالیت مشمول در حوزه های بسیج و همچنین مدت حضور وی در مراکز بسیج مشخص میشود. معمولا بین ۴۵ روز تا ۶ ماه کسری خدمت بسیج برای اعضای فعال در نظر گرفته میشود. این در حالی ست که افراد عادی از این مزایا بهره مند نمیشوند.

مزایای بسیج دانشجویی چیست؟

گرفتن کسری خدمت بین یک تا شش ماه یکی از این مهم ترین مزیت هاست، با توجه به اینکه دوره سربازی برای مشمولان به عنوان یکی از سخت ترین دوره های زندگی تلقی میشود لذا کمتر شدن این دوران میتواند بسیار خوشایند باشد. بعلاوه افرادی که کارت بسیج فعال دانشجویی دارند با توجه به حضورشان در اردوها و دوره های مختلف مربوط به آمادگی نظامی، بسیاری از مهارت ها را فرامیگیرند. بنابراین اغلب این افراد دیگر نیازی به گذراندن دوره آموزشی ندارند و ارائه ی مدارک مربوطه دوره آموزشی از خدمت آن ها حذف میشود و اغلب در یگان های خدمتی سپاه پاسداران به کار گرفته میشوند.

نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج چگونه است؟

میزان کسری های بسیج با توجه به مدت حضور مشمول در پایگاه بسیج و نوع مسئولیت وی متغیر است که طبق قانون کسری بسیج در ادامه به بررسی آن میپردازیم:

 • کسری خدمتی که برای فرماندهان حوزه های بسیج به ازای هر سال فعالیت مستمر در نظر گرفته میشود، حداکثر مدت سه ماه است.
 • مشمولانی بسیجی که سابقه ی عضویت در شورای واحد مقاومت را دارند بابت هر سال فعالیت مستمر و بی وقفه، تا دو ماه کسری خدمت میگیرند.
 • مشمولان دارای سابقه ی فعالیت در رده مقاومت به ازای هر سال فعالیت مستمرشان تا ۴۵ روز کسری میگیرند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کسری خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 

برای مشاوره در زمینه نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج | میزان کسری بسیج دانشجویی

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.