کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

قوانین پذیرش مشمولین متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه ها چگونه است؟

معافیت تحصیلی

مقررات پذیرش مشمولین متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه ها

پذیرش مشمولین متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه ها از دیگر تسهیلات نظام وظیفه میباشد. پسران ذکور ایرانی میخواهند بدانند که چگونه بدون آزمون ورودی به دانشگاه وارد شوند و چگونه با آزمون وارد دانشگاه شوند؟ همه افراد مشمولی که در دانشگاه قبول شده اند میتوانند در مقطع بالاتر ادامه تحصیل بدهند به شرطی که فاقد غیبت باشند. همچنین در مورد قبولی افراد در دانشگاه های بدون آزمون و با آزمون میتوان گفت که اگر مشمولان پس از فارغ التحصیلی غیبت نخورده باشند، ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مشکلی برایشان ندارد.

خدمت سربازی امری مقدس برای افرادی است که به سن مشمولیت رسیده اند. بیشتر مشمولین برای رهایی از سربازی به دنبال معافیت هایی چون: معافیت تحصیلی میگردند. در واقع معافیت تحصیلی نوعی از معافیت های موقت میباشد که فرد با دریافت آن مدت خدمت سربازی را به تاخیر می اندازد. پذیرش مشمولین متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه ها یکی از مواردی است که هر ساله مخاطبان زیادی دارد. اما برای آنکه مشمول بتواند راحت تر مراحل ادامه تحصیلی در دانشگاه را طی کند باید اطلاعات کافی در این باره را بدست آورد.

متقاضیانی که در دانشگاه قبول شده اند اگر قبل از اینکه ثبت نام کنند وارد غیبت شوند بایستی به پلیس +۱۰ رجوع کرده و تکلیف سربازی خود را مشخص کنند. اما آنها میتوانند حداکثر یکبار مهلت خدمت سربازی را تمدید کرده و چه در دانشگاه های با آزمون و بدون آزمون ادامه تحصیل داده و بدون غیبت وارد دانشگاه میشوند. سپس بعد از فارغ التحصیلی برای اعزام به خدمت سربازی اقدام کنند. این متقاضیان پس از ثبت نام در دانشگاه، برگه ثبت نام را به پلیس +۱۰ برده و سپس گواهی معافیت تحصیلی دریافت میکند تا به تحصیل خود در دانشگاه ادامه دهد.


بیشتر بخوانید: شرایط دریافت معافیت موارد خاص سربازی چگونه است؟


افرادی که در هر یک از دانشگاه های بدون کنکور قبول شده اند. چنانچه در دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم مانند: دانشگاه های آزاد، علمی وکاربردی و غیره قبول شده باشند معافیت تحصیلی به آنها تعلق می گیرد. این را هم بدانید که برای سازمان نظام وظیفه مهم نیست که در دانشگاه های بدون کنکور و با کنکور قبول شده باشید. به علت آنکه هر ساله تغییراتی در نظام وظیفه انجام میشود و آگاهی از قوانین خدمت بسیار ضروری است. شما عزیزان میتوانید برای دستیابی به اطلاعات مورد نظر خود درباره پذیرش مشمولین متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه ها با مشاوره نظام وظیفه آویژه تماس بگیرید.

درست است که مشکلات نظام وظیفه را می شود با کارشناسان مجرب در میان گذاشت. اما دریافت مشاوره در مورد برخی از مشکلات حوزه معافیت تحصیلی بسیار ضروری تر است و یافتن راه حل برای آنها نیاز به خدمات حرفه ای تری دارد. هنگامی که حس کردید در مورد مسائل نظام وظیفه به کمک نیاز دارید حتما مشاورانی را انتخاب کنید که دانش، مهارت، صلاحیت علمی و حرفه ای کافی برای حل مشکل شما را داشته باشند. کارشناسان مرکز مشاوره آویژه نیز تلاش می کنند تا با توجه به موقعیت و مشکلات شما در زمینه معافیت تحصیلی اولا برآوردی واقعی از نیازها و مشکلات شما داشته باشند و دوماً شما را با بهترین راه و روش به نتیجه دلخواه شما برسانند.

زمانی که شما در مسائل مربوط به معافیت تحصیلی به مشکل برمیخورید هدف ما تعیین تکلیف و تحمیل کردن یک راه حل خاص به شما نیست بلکه هدف ما در مرکز مشاوره آویژه این است که شما را در زمینه ای که به دردسر افتاده اید آموزش دهند و راهنمایی کنند. از نظر ما بهترین راهکارها زمانی بدست می آید که مراجعان بتوانند اطلاعات جامعی در مورد مشکل خود بدست آورند. در این حین آنها می توانند دید جامع تری از مشکلات خود بدست آورند و در نتیجه تصمیم آنها از روی آمادگی خواهد بود. سخن آخر اینکه ما در سایت خود سعی کرده ایم اطلاعات مفیدی در مورد مشکلات شما گردآوری کنیم. شما می توانید آنها را جهت آگاهی بیشتر مطالعه کنید.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

 

برای مشاوره در زمینه قوانین پذیرش مشمولین متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه ها چگونه است؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.