کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

فارغ التحصیلان بعد از ۲۰ سالگی مجاز به ادامه تحصیل نیستند

معافیت

ادامه تحصیل بعد از ۲۰ سالگی چگونه است؟

فارغ التحصیلان بعد از ۲۰ سالگی برای ادامه تحصیلی در صورتی که شرایط استفاده از معافیت تحصیلی را دارند میتوانند معافیت موقت بگیرند. بیشتر دانش آموزان همین که به سن ۱۸ سالگی میرسند به فکر دریافت معافیت هستند. آنها با دریافت معافیت تحصیلی میتوانند مدت خدمت سربازی را به تعویق بیندازند. در واقع این نوع معافیت از معافیت های موقت میباشد. به دلیل آنکه افراد از معافیت های موقت استفاده میکنند سن مشمولیت را از ۱۸ سالگی تا ۵۰ سالگی در نظر گرفته اند. سربازی برای همه جوانان واجب بوده و به شکل یک معضل درآمده است. کسانی که میخواهند به سربازی نروند از معافیت ها استفاده میکنند و کسانی که میخواهند از مدت خدمت سربازی بکاهند از کسری های خدمت سربازی استفاده میکنند.

حداکثر استفاده از معافیت تحصیلی برای افراد مشمول به صورت ذیل است:

 • فرد مشمول در مقطع کاردانی: ۵/۲ سال
 • فرد مشمول در مقطع کارشناسی ناپیوسته: ۳ سال
 • فرد مشمول در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته: ۳ سال
 • فرد مشمول در مقطع کارشناسی پیوسته: ۵ سال
 • فرد مشمول در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته: ۶ سال
 • فرد مشمول در مقطع دکترای پزشکی پیوسته: ۸ سال
 • فرد مشمول در مقطع دکترای تخصصی: ۶ سال

معاون سازمان نظام وظیفه عمومی گفت: دانش آموزان موظف اند تا پایان ۲۰ سالگی فارغ التحصیل شوند وگرنه نمیتوانند برای ورود به دانشگاه ادامه تحصیل بدهند. همچنین در ادامه گفت که: در ابتدای سال تحصیلی به وضعیت مشمولیت دانش آموزان رسیدگی میشود تا در صورتی که واجد شرایط باشند برای دریافت معافیت تحصیلی به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنند. فرد دانش آموزی که معافیت تحصیلی دریافت کرده است اگر شرایط معافیت را داشته باشد پس از اینکه یک سال از دریافت معافیت گذشته باشد باید به پلیس +۱۰ مراجعه کند و مجددا معافیت تحصیلی بگیرد چرا که معافیت های تحصیلی یک ساله صادر میشوند.

فارغ التحصیلان بعد از ۲۰ سالگی در صورت انصراف از تحصیل و ترک تحصیل به مدت یک سال فرصت دارند تا برای اعزام به خدمت سربازی اقدام کنند وگرنه وارد غیبت میشوند. افرادی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت یعنی در سن ۱۷ سالگی در مقطع دیپلم فارغ التحصیل شوند به مدت ۶ ماه فرصت دارند تا تکلیف خدمت سربازی خود را روشن کنند و برای اعزام به سربازی اقدام کنند. متقاضیان خدمت سربازی در صورتی که میخواهند اطلاعاتی در مورد فارغ التحصیلان بعد از ۲۰ سالگی داشته باشند، پیشنهاد میکنیم از مشاورین مرکز مشاوره آویژه کمک بگیرند.


بیشتر بخوانید: شرایط انجام پروژه کسری خدمت سربازی چگونه است؟


اگر شما به دنبال این هستید که مسائل مربوط به نظام وظیفه را به راحتی حل و فصل کنید و بدون هیچ زحمتی راه حل های مناسبی پیدا کنید. باید بگوییم که در حیطه معافیت تحصیلی هیچ راهکار برق آسا و معجزه گری وجود ندارد. در حوزه معافیت تحصیلی تعاریف مختلفی از معافیت نظام وظیفه وجود دارد. شاید در محافل غیر تخصصی راهکارهایی برای این مسائل ایراد شود که منطبق با واقعیات این موضوع نباشد. به همین دلیل تکیه کردن بر این ها، نتیجه خوبی برای شما در بر نخواهد داشت. بهتر است در مورد مسائل مربوط به معافیت تحصیلی اطلاعات جامعی را گردآوری کنید و مبنای تصمیمات خود را بر روی آنها متمرکز کنید.

امروزه مهمترین عاملی که میتوان بر اساس آن در کمترین زمان به بهترین و موثرترین نتایج رسید، استفاده از داده های فضای مجازی و واقعی موضوع مربوطه است. که این امر باعث میشود با چندین منبع اطلاعاتی در مورد موضوع مورد نظرتان آگاهی کسب کنید و بدین نحو ضریب اشتباهات شما در تصمیم گیری ها به لحاظ بالایی کاهش پیدا کند. مرکز مشاوره آویژه نیز با قرار دادن مطالب کاربردی و مفید سعی کرده است در این حیطه به شما عزیزان کمکی کرده باشد.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

 

برای مشاوره در زمینه فارغ التحصیلان بعد از ۲۰ سالگی مجاز به ادامه تحصیل نیستند

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.