کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

طرح سرباز ماهر در نظام وظیفه به کجارسید؟

طرح سرباز ماهر

طرح سرباز ماهر خدمت سربازی چگونه است؟

طرح سرباز ماهر یکی از راهکارهای نظام وظیفه برای کسب مهارت های لازم میباشد. که در ادامه به طور مفصل در این باره بحث میکنیم. سازمان نظام وظیفه با در نظر گرفتن قرارگاه های مهارت آموزی برای سربازان سعی دارد که مشمولان پس از پایان خدمت با مهارت های گوناگون وارد بازار کار شوند. خدمت سربازی که امروزه کابوسی برای جوانان میباشد ۳ هدف را دنبال میکند: هدف اول افراد در دفاع از کشور شرکت کنند. هدف دوم تامین نیروهای مسلح از افراد جوان و هدف سوم مهارت آموزی برای نظام میباشد.

طرح سرباز ماهر همچنین به عنوان یک سابقه کار نیز محسوب میشود که در سامانه ماهرسانی کد ملی فرد را وارد میکنند. تا در صورتی که اداره و شرکتی نیاز به یک کارمند داشته باشد، میفهمد که این کارگر در نیروهای مسلح مهارت های اختصاصی و لازم را دیده است. اگر فرد پس از پایان خدمت به دنبال شغلی مناسب و تاسیس موسسه است از بانک مربوطه میتواند وام با درصد پایین دریافت کند.

مشوق های سربازی برای کارگاه مهارت آموزی به صورت زیر میباشد:

 • قبل از خدمت سربازی: فرد میتواند سازمان خدمتش را خود تعیین کند. اینکه در سپاه یا ارتش و یا دفاع باشد و همچنین میتواند انتخاب کند که در نیروی زمینی خدمت کند و یا نیروی هوایی. دیر یا زود به خدمت سربازی برود.
 • در حین خدمت سربازی: فرد میتواند تعیین کند در کدام شهر خدمت کند. درجه اش چه باشد و مرخصی بگیرد و غیبت داشته و مورد بخشش قرار گیرد.
 • پس از پایان خدمت: فرد میتواند وام بگیرد یا در جایی استخدام شود.

افرادی که به سن مشمولیت رسیده اند چون نمیخواهند ۲۱ ماه از عمر خود را در سربازی هدر دهند به دنبال راه هایی برای معافیت میگردند. اما راهکار دیگری که نظام وظیفه برای مشمولان خدمت سربازی در نظر گرفته است، طرح سرباز ماهر است که فرد میتواند از ۱۵ سالگی برای این طرح ثبت نام کند و در سامانه سرباز ماهر وارد شود. مدارک خود را وارد کند و اگر مهارت تخصصی یا هر نوع مهارتی را که دارد یا تجربه ای که به درد سربازی و پس از آن میخورد را وارد کند. چون بیشتر افراد مشمول از این طرح اطلاعی ندارند و نمیدانند که چگونه وارد سامانه سرباز ماهر شوند. پیشنهاد میکنیم با مشاوره نظام وظیفه این مرکز که به صورت تلفنی و آنلاین پاسخگوی شماست در تماس باشید.


بیشتر بخوانید: چگونه طرح کسری خدمت سربازی دریافت کنیم؟


امروز با توجه به پیچیده تر شدن جامعه ما از جهات مختلف مشکلات مربوط به نظام وظیفه نیز نیازمند بررسی دقیق تری هستند. همانطور که تصمیم با توجه به تخصصی شدن نیازهای جامعه افراد به نحوی با مسائل مربوط به طرح خدمت سربازی سروکار پیدا می کنند. ما در مورد تصمیم گیری برای مشکل مربوط به طرح خدمت سربازی در وهله اول می بایست، کارسازترین راه حل های موجود را مورد بررسی قرار دهیم و با دیدی کلی مسائل مربوط به نظام وظیفه را تحلیل کنیم.

اما از طرفی برای اینکه از درستی تصمیمات خود اطمینان حاصل کنیم حتما باید از تجربیات دیگران که در حیطه طرح خدمت سربازی تخصص دارند، بهره بگیریم. بهتر است قبل از هر تصمیمی درباره این موضوعات، با مشاورینی مجرب هم اندیشی کنیم؛ زیرا ما نیازمند این هستیم تا با معیارهای مربوط به مسائلی که با آنها روبرو هستیم به خوبی آشنا شویم. متخصصان مرکز مشاوره آویژه در این باره آماده پاسخگویی به سوالات و بررسی مشکلات شما هستند.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

 

برای مشاوره در زمینه طرح سرباز ماهر در نظام وظیفه به کجارسید؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.