کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

طرح جریمه اصناف برای بکارگیری مشمولین غایب

مشمولین غایب

جریمه اصناف برای بکارگیری مشمولین غایب یکی موضوعاتی است که برای سازمان ها ضروری است تا افراد غایب را به استخدام خود در نیاورند. مشکلی که برای همه جوانان مشمول به یک کابوس بدل شده است خدمت سربازی میباشد. که بیشتر افراد را نگران کرده و به دنبال راه هایی برای خلاص شدن از سربازی میگردند. عده ای نیز با بدست آوردن اطلاعات بیشتر درمورد سربازی از امریه ها استفاده میکنند تا سابقه کار برای خود پس از پایان خدمت فراهم کنند. برخی با گرفتن کسری های خدمت از طول خدمت سربازی آنها کاسته میشود و در گاهی اوغات منجر به معافیت میشود. اشخاصی نیز با دریافت معافیت موقت خدمت سربازی را به تعویق میندازند.

جوانان برای اینکه مشمول غایب محسوب نشوند باید سر موعود تعیین شده تکلیف خود را مشخص کنند در زیر به چند گروه از مشمولان غایب پرداخته ایم:

 • مشمولانی که به سن ۱۸ سالگی کامل میرسند چنانچه وضعیت مشمولیت خود را تعیین نکنند، مشمول غایب شناخته میشوند.
 • افرادی که در محل تعیین شده برای اعزام به خدمت سربازی حاضر نشوند مشمول غایب محسوب میشوند.
 • فرد مشمولی که پس از انصراف از تحصیل و ترک تحصیل وضعیت سربازی خود را روشن نکند غایب به شمار میرود.
 • همچنین سربازانی که معافیت موقت دریافت کرده اند اگر از مدت معافیت تمام شده و فرد برای خدمت اقدام نکند غایب است.

  بیشتر بخوانید: شرایط غیبت خدمت سربازی چگونه است؟


در صورتی که اداره ای این افراد غایب را به کار گیرد بنا به قانون جریمه اصناف برای بکارگیری مشمولین غایب جریمه هایی را در نظر میگیرند. مشمولین غایب از برخی تسهیلات اجتماعی که بیان میکنیم محروم میشوند: عدم دریافت هر گونه وام از تاسیسات بانکی، در انتخابات مجلس حق کاندید شدن را ندارند، فرد غایب نمیتواند پروانه کسب برای ثبت شرکت را دریافت کند و همچنین اگر وضعیت اعزام به خدمت خود را روشن نکند نمیتواند در تاسیسات دولتی استخدام شود.

در صورتی که کارگاه ها، مغازه ها، شرکت ها و اصناف دولتی مشمولان غایب را استخدام و به کار گیرند باید جریمه هایی را پرداخت کنند. که این جریمه ها بنا به کارگیری تعداد سربازان غایب میباشد. به ازای به کارگیری یکی از افراد غایب باید خرج سالانه یک سرباز را بدهد و در صورت به کارگیری ۲ و ۳ مشمول غایب هزینه سالانه ۲ و ۳ سرباز را باید پرداخت کند. شما عزیزان میتوانید در صورت داشتن هرگونه سوالی درباره جریمه اصناف برای بکارگیری مشمولین غایب، از مشاورین این مرکز راهنمایی دریافت کنید.

واضح است که تصمیم گیری در حوزه جریمه اصناف برای بکارگیری مشمولین غایب میتواند تعاریف متفاوتی را شامل شود. اصولا زمانی که شما با موضوعات نظام وظیفه سر و کار دارید سعی خواهید کرد تصمیماتی را اتخاذ کنید که حداکثر منافع و یا حداقل هزینه ممکن را به شما تحمیل نماید. قطعا زمانی هم که شما در مورد مسائل مربوط به مشمولین غایب فرصت تصمیم گیری پیدا میکنید با چالش هایی رو به رو خواهید شد.

مدیریت مسائل نظام وظیفه ابزاری است که به شما این امکان را میدهد که بتوانید بهترین گزینه و انتخاب را متناسب با حال و هوای موقعیت خود اتخاذ کنید. اما به صورت کلی پر واضح است که در هر یک از این زمینه ها به دانش و تجربه خاص نیازمند هستید. کارشناسان مرکز مشاوره آویژه در کنار شما هستند تا بتوانند راه حل های مناسبی که با نیازهای شما هماهنگ است را بیابید. زیرا نیک میدانیم زمانی که شما به مسائل نظام وظیفه مواجه شدید بی تردید با بسیاری از گزینه های گوناگون مواجه خواهید شد که عموما تصمیم گیری را به تنهایی دشوار خواهد کرد.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

 

برای مشاوره در زمینه طرح جریمه اصناف برای بکارگیری مشمولین غایب

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.