کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری در سال ۹۸ چیست؟

کسری خدمت ایثارگری

ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری سربازی چگونه است؟

ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری یکی از مواردی است که باید فرد قبل از گرفتن کسری خدمت ایثارگری بداند. تا بتواند به خوبی از آن بهره ببرد. همه جوانان ایرانی همین که به سن ۱۸ سالگی کامل میرسند خود را برای اعزام به خدمت سربازی آماده می کنند و برخی چون شرایط انجام دادن فعالیت های سربازی را ندارند، معاف میشوند. و عده ای بنا به دلایلی چون: انجام فعالیت های سخت دوران پادگان، دوری از خانواده و ۲ سال خدمت سربازی، به دنبال راه هایی برای نرفتن به سربازی میگردند. فرد مشمول با گرفتن معافیت های خدمت سربازی، دیگر احتیاجی به رفتن سربازی ندارد. ولی با دریافت کسری خدمت فقط از مدت سربازی کم میشود. در برخی موارد نیز میتوان با گرفتن کسری خدمت معاف شد.

ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری هر ساله دستخوش تغییراتی می شود. کسری خدمت ایثارگری برای فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران می باشد. که طبق سابقه حضور پدر در جبهه به آنها تعلق میگیرد. افراد مشمول می توانند به ازای هر یک ماه اسارت پدر ۱۲ روز کسری خدمت بگیرند. البته از مهمترین شرایط کسری ها نداشتن غیبت می باشد که فرد فاقد غیبت در اولویت است. اگر پدر مشمول دارای سابقه ۲۸ یا ۲۹ ماه اسارت و درصد جانبازی پدر ۲۸ تا ۲۹ باشد فرزندش از سربازی معاف می شود و از این افراد تعهد گرفته می شود که در صورت لزوم دوره آموزشی را بگذرانند.


بیشتر بخوانید: نحوه دریافت معافیت های نظام وظیفه چگونه است؟


فرد میتواند با دریافت کسری خدمت از مدت خدمت خود بکاهد و مدت کمتری را در سربازی به سر برد. کسری خدمت سربازی انواع مختلفی دارد و در زیر به شرحی در این باره می پردازیم:

 • کسری خدمت ایثارگران: این طرح برای افرادی است که پدرشان سابقه رزمندگی و اسارت دارد.
 • کسری خدمت بسیج: بیشتر مشمولان هنگام مدرسه عضو بسیج فعال بوده اند و اکنون می توانند با ارائه کارت بسیج خود کسری خدمت دریافت کنند. به این صورت که به ازای مدت عضویت در بسیج از مدت سربازی آنها کم میشود. نکته ای که در این باره میتوان گفت این است که فرد مشمول اگر در زمانی که غیبت داشته در بسیج عضو بوده نمیتواند از مزایای کسری خدمت استفاده کند.
 • کسری خدمت فرزند: فردی که ازدواج کرده و دارای فرزند است به ازای هر یک فرزند ۳ ماه از خدمت او کاسته میشود.
 • و کسری های دیگری نیز وجود دارد که فرد با دارا بودن شرایط هر یک، مدت خدمت وی کاهش می یابد.

در این مقاله به طور مختصری به ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری پرداختیم. برای اطلاع بهتر در این زمینه میتوانید با مشاوره نظام وظیفه آویژه تماس برقرار کنید.

در دنیای پیچیده و دائم التغییر امروزی یکی از مواردی که برای افراد در زندگی نیاز پیدا می کند، دانستن اطلاعات در زمینه های مختلف مشاوره نظام وظیفه می باشد. در بسیاری از اوقات می بینیم که انسان ها در حوزه های کسری خدمت ایثارگری دچار ابهام و سردرگمی های بسیاری می شوند. به طوری که فرد در انتخاب راه درست و مناسب دچار مشکل می شود. اینجاست که حضور مشاور و مشاوره گرفتن برای افراد مهم تلقی می شود و فرد نیاز دارد در در زمینه های کسری خدمت ایثارگری از مشاوران باتجربه و کارآمد راهنمایی و کمک بگیرد.

مرکز مشاوره آویژه در زمینه های مختلف نظام وظیفه می تواند راهنمای شما بزرگواران باشد. در این پست هم ما سعی کرده ایم بسیاری از اطلاعات مناسب را در اختیار مخاطبان قرار دهیم تا جواب بسیاری از سوالات و سردرگمی های خود ا بیابید. زیرا اگر اطلاعات مناسب و صحیح در اختیارتان قرار نگیرد ممکن است راه نادرست و اشتباه را انتخاب کنید و به بی راهه بروید. یا حتی شاید میتوانستید مشکل تان را در عرض چند روز حل نمایید ولی با انتخاب ناصحیح مراحل حل مشکل تان به یک ماه و گاهی حتی بیشتر زمان نیاز داشته باشد.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

 

برای مشاوره در زمینه ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری در سال ۹۸ چیست؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.