کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

ضوابط و قوانین معافیت سربازی قهرمانان ورزشی چگونه است؟

معافیت سربازی

شرایط معافیت سربازی قهرمانان ورزشی چگونه است؟

ضوابط و قوانین معافیت سربازی قهرمانان ورزشی یکی دیگر از تسهیلات نظام وظیفه برای افراد مشمول است. ورزشکاران یکی از اقشار جامعه هستند که بیشتر از افراد دیگر به خارج از کشور میروند به همین دلیل به دنبال راه های برای دریافت معافیت هستند. افراد ورزشکار میتوانند برای دریافت معافیت موقت و معافیت دائم اقدام کنند. ورزشکارانی که در سطح لیگ برتر و جهانی مقام کسب کرده اند میتوانند از خدمت معاف شوند. دوره سربازی برای هر جوانی که به سن مشمولیت میرسد دوره خاصی است مخصوصا برای ورزشکاران چرا که اگر به خدمت نرفته باشند نمیتوانند به خارج از کشور بروند. این نوع معافیت از انواع معافیت های موارد خاص میباشد که ورزشکاران با دریافت این معافیت میتوانند به صورت حرفه ای ورزش را ادامه دهند. همانطور برای دریافت معافیت ها شرایط خاصی وجود دارد برای این نوع معافیت نیز شرایطی لازم است. که در ادامه به آن پرداخته ایم.


بیشتر بخوانید: معافیت موارد خاص خدمت سربازی شامل چه مواردی است؟


طبق ضوابط و قوانین معافیت سربازی قهرمانان ورزشی افراد زیر از خدمت سربازی معاف هستند:

 • افراد ورزشکاری که رتبه اول تا سوم بازی های المپیک را آورده اند از خدمت سربازی معاف می شوند.
 • به افرادی که در مسابقه های جهانی و آسیایی رتبه کسب کرده اند معافیت تعلق میگیرد. در صورتی که وزارت ورزش و جوانان تایید کرده باشد.
 • اشخاصی که مقام اول تا سوم را در مسابقات جهانی فوتبال، والیبال و بسکتبال آورده اند از سربازی معاف میشوند.

فرزندان قهرمانی که در رشته های پارالمپیک در رشته های ورزشی تیر و کمان، بسکتبال و سایر رشته های ورزشی مقام اول و دوم و سوم را کسب کرده اند با تایید وزارت ورزش و جوانان میتوانند از خدمت سربازی معاف شوند. این نوع معافیت به یکی از فرزندان تعلق میگیرد و چنانچه ورزشکار مقام های متعدد پارالمپیک را کسب کرده باشد سایر فرزندان نمی توانند از معافیت سربازی استفاده کنند و معاف شوند. اما عده ای از افراد اطلاعات دقیقی درباره ضوابط و قوانین معافیت سربازی قهرمانان ورزشی ندارند برای همین پیشنهاد ما به شما مشاوره نظام وظیفه آویژه میباشد که به صورت تلفنی و آنلاین پاسخگوی شما میباشند.

اعزام به خدمت ورزشکاران مشمول چگونه به تعویق انداخته میشود:

 • ورزشکاران مشمولی که در تیم ملی عضو هستند تا سن ۳۰ سالگی میتوانند خدمت سربازی را به تعویق بیندازند و از معافیت موقت استفاده کنند.
 • افراد ورزشکاری که در لیگ برتر میباشند تا سن ۲۸ سالگی میتوانند سربازی را به تاخیر بیندازند.

یکی از روش های کسب آگاهی در مورد معافیت سربازی بهره گیری از اطلاعات حوزه نظام وظیفه است. استفاده از معافیت سربازی برای افرادی است که به هر دلیلی در یافتن راه حل در موضوع نظام وظیفه به مشکل برخورده اند. در بیشتر اوقات مشکلات آنقدر دشوار و لاعلاج نیست؛ شاید در بیشتر مواقع این مسائل قابل درک باشند و با کمی صبر و تامل بتوان راهکارهای خوی برای آن تعبیه کرد. در حل مشکلات در حوزه نظام وظیفه مرکز مشاوره آویژه بیشتر به ظرفیت های درونی افراد تکیه می کند تا راه حل های خارج از حیطه کنترل مراجعان پیدا کند.

ما معتقدیم اینگونه می توان بهترین راهکارها را برای معافیت سربازی مطرح کرد. از طرفی موضوعات حیطه نظام وظیفه زمانی بهتر می توانند در کمترین زمان حل و فصل گردند که با نگاهی بی طرفانه کالبدشکافی و بررسی شوند. البته ما در مرکز مشاوره آویژه معتقدیم هیچکس به اندازه شما به مشکلات خودتان در حیطه نظام وظیفه آگاه نیست. بدین لحاظ اکثر تمرکز مرکز مشاوره آویژه و مطالب آن روی حیطه آگاهی بخشی و توانمندسازی خود شماست.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

 

برای مشاوره در زمینه ضوابط و قوانین معافیت سربازی قهرمانان ورزشی چگونه است؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.