کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

اعلام معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی نظام وظیفه

مشمولان معتاد

چگونگی و نحوه معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی

معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی توسط سازمان نظام وظیفه صورت می گیرد. زیرا این سازمان افرادی را که از نظر جسمی سالم هستند برای خدمت سربازی بر می گزیند. این کار توسط پزشکانی که از طرف نیروهای مسلح منتخب شده اند انجام می شود. در صورت صحت سلامت برای اعزام به خدمت سربازی مشمول باید مراحل لازم را انجام دهد، در غیر این صورت چنانچه از نظر جسمی سالم نبوده و معتاد شناخته شود او را به مراکز درمانی میفرستند تا درمان شود و بهبود یابد.

پسران ذکور ایرانی هنگامی که به سن مشمولیت میرسند. دغدغه های زیادی دارند، که چگونه ۲ سال از عمر خود را برای انجام خدمت هدر دهند؟ به همین خاطر نظام وظیفه معافیت های سربازی بسیاری را قرار داده تا کسانی که شرایطش را دارند از آنها استفاده کنند و معاف شوند. برخی از معافیتها موقت میباشد؛ یعنی مشمول پس از مدتی دوری از سربازی که مدت معلومی میباشد باید بعد از آن سر وقت در محل حاضر شود تا غیبت نخورد. مشمولانی که در سری اولیه معاینه توسط شورای پزشکی معتاد شناخته شوند به مدت ۶ ماه فرصت دارند تا به مراکز درمانی برای ترک کردن مواد مخدر بروند. مدتی که سربازان معتاد در این مراکز درمان میشوند، به عنوان سرباز غایب شناخته نمیشوند. همچنین به خاطر اعتیاد سربازان به آنها اضافه خدمت تعلق نمیگیرد.

خدمت سربازی برای همه افرادی که به سن ۱۸ سالگی کامل میرسند امری ضروری است. اگر فردی به سربازی نرود و کارت پایان خدمت نداشته باشد از موارد زیر منع میشود:

 • فرد نمیتواند از سایر بانک ها وام دریافت کند.
 • مشمول در موسسات دولتی هیچ گونه حق استخدامی ندارد.
 • فرد متقاضی نمیتواند به خارج از کشور سفر کند.
 • فرد نمیتواند شرکتی را به ثبت برساند.
 • همچنین برای دریافت گواهینامه کارت پایان خدمت الزامی است.

  بیشتر بخوانید: مجازات و جزیمه فرار از خدمت سربازی چگونه است؟


معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی باعث میشود تا افراد معتاد علاوه بر اینکه سالم شوند، پس از مدتی که حداکثر ۶ ماه میباشد و معافیت موقت نام دارد. سلامتی کامل خود را به دست آورند و با ارائه گواهی از مراکز درمانی به خدمت سربازی اعزام شود. به مشمولان معتاد معافیت تعلق نمیگیرد و آنها هم باید پس از بهبودی به خدمت بروند. شما عزیزان می توانید در صورتی که هر گونه سوالی پیرامون سربازان معتاد و معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی دارید با مشاورین با تجربه و کارآمد مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید.

شاید شما نیز در مسائل مربوط به مشمولان خدمت سربازی دچار مشکلات و سردرگمی هایی شده باشید. اغلب اوقات دیده شده است که عدم تصمیم گیری درست و به موقع افراد در حیطه مشمولان معتاد ناشی از عدم دسترسی به اطلاعات به روز و صحیح است. اما زمانیکه شما درباره مشمولان خدمت سربازی مشکلاتی دارید بیشتر مواقع دردسرهای شما میتواند ناشی از مشورت نکردن با افراد مطلع و متخصص باشد. انسانها در همه حیطه های زندگی خود به مشکلاتی برمیخورند که آنها را بر سر دو راهی های انتخاب های دشوار قرار میدهد. اینجاست که شما برای تصمیم گیری درست نیازمند یاری گرفتن از تجربیات دیگران میشوید.

در مورد مسائل مربوط به  مشمولان معتاد شما بدون استفاده از تجربیات مفید دیگران قادر نخواهید بود راه حل کارسازی برای مشکلات خود بیابید. بهتر است برای یک روند پیچیده تصمیم گیری درباره مسائل مشمولان معتاد از مشاوره و همفکری افراد با تجربه بهره بگیرید. تا بدین ترتیب بتوانید از گردنه های سخت و دشوار زندگی به سلامت عبور کنید. مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه سعی کرده اند مقاله هایی مفید را دراین حیطه جمع آوری کنند تا شما بتوانید راهکارهای مسائل و مشکلات خود را پیدا کرده و به کار ببندید.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

 

 

 

برای مشاوره در زمینه اعلام معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی نظام وظیفه

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.