کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

چگونه معافیت موقت پزشکی بگیریم ؟

مشاوره معافیت موقت پزشکی

شرایط معافیت موقت نظام وطیفه چیست؟

این سوال مهمی است که ذهن بسیاری از مشمولان خدمت سربازی را به خود مشغول کرده است. اما برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا به شرح و بررسی معافیت پزشکی و انواع آن بپردازیم. افرادی که قرار است به خدمت سربازی اعزام شوند باید از سلامت کامل روحی و جسمی برخوردار باشند تا بتوانند از پس مشکلات و سختی های این دوره بر بیایند. اما بر اساس قوانین نظام وظیفه، افرادی که از سلامت کامل برخوردار نباشند، از رفتن به خدمت معاف میشوند که به این نوع معافیت، معافیت پزشکی گفته میشود. معافیت های پزشکی به سه دسته مختلف تقسیم بندی میشوند که شامل  موارد زیر است:

 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معافیت از رزم

معافیت موقت پزشکی به افرادی تعلق میگیرد که از یکی از بیماری های موجود در لیست بیماری های معافیت پزشکی رنج میبرند. اما بیماری یا نقص عضو آنها قابل درمان است و در یک دوره کوتاه شش ماهه برای گذراندن دوره درمان خود نیاز دارند. لذا سازمان وظیفه مشمولان دارای این شرایط را به شکل موقت از رفتن به خدمت معاف میکنند.


بیشتر بخوانید: شرایط استخدام افراد دارای معافیت پزشکی


معافیت موقت بیماری های پزشکی 

از جمله راه های دوری از خدمت معافیت های نظام وضیفه هستند. در سال های اخیر بر اساس قوانین نظام وظیفه فرد باید شرایط خاص و متفاوت با دیگران داشته باشد . در شرایط و موارد خاص مشمولین خدمت سربازی می‌توانند از سربازی معاف شوند . افرادی که دچار مصدومیت یا نارسایی‌ های بدنی یا برخی شرایط اجتماعی هستند از خدمت معاف می‌شوند. معافیت پزشکی خدمت وظیفه عمومی به دو دسته  تقسیم می شوند .

 • معافیت موقت پزشکی
 • معافیت دائم پزشکی

البته لازمه اخذ این نوع معافیت نظام وظیفه داشتن شرایط و مقررات تصویب شده میباشد . و تنها در شرایط اظطراری از این نوع معافیت استفاده میشود . معافیت پزشکی برای افرادی در نظر گرفته شده است که توانایی جسمی و روانی لازم برای حضور در یگان های خدمتی و انجام فعالیت سخت بدنی را ندارند . معافیت های پزشکی شامل انواع مختلف ، معافیت دائم ، معافیت از رزم و معافیت موقت پزشکی میباشد . که طی آن افراد دارای بیماری های سخت تر ، کاملا از رفتن به خدمت سربازی معاف میشوند . اما درباره معافیت پزشکی موقت اوضاع فرق میکند . و مشمولان در این موارد پس از طی کردن دوره درمان باید برای اعزام به خدمت اقدام کنند.

معافیت موقت پزشکی  در حین خدمت چه شرایطی دارد؟

معافیت موقت پزشکی  در حین خدمت ممکن است به یکی از دغدغه های مشمولان وظیفه تبدیل شود. افرادی که در زمان انجام خدمت خود به بیماری یا نقص عضو مبتلا میشوند و یا بیماری که از قبل داشته اند عود کرده باشد، مجاز به اقدام برای دریافت معافیت پزشکی موقت و یا دائم حین خدمت هستند. اما نکات مهمی درباره ی معافیت موقت حین خدمت وجود دارد که آن ها را در این قسمت ارائه میکینیم:

 1. معاینات لازم برای تشخیص بیماری در حین خدمت باید از طریق بهداری و یا درمانگاه یگان خدمتی مشمول انجام شود.
 2. مدت زمانی را که فرد دارای معافیت موقت در حین خدمت باید برای انجام معالجات و دوره ی درمان خود بگذراند؛ به عنوان دوره ی خدمت ضرورت در نظر گرفته میشود و از کل زمان خدمتشان کسر میشود.
 3. دوره ی درمان برای افرادی که در زمان فرار یا غیبت و یا در زمان انجام جرم، دچار آسیب یا نقص عضو شده باشند، از خدمتشان کسر نمیشود.

مدت زمانی را که فرد دارای معافیت موقت در حین خدمت، باید برای انجام معالجات و دوره ی درمان خود بگذراند به عنوان دوره ی سربازی در نظر گرفته میشود و از کل زمان خدمتشان کسر میشود.

معافیت موقت

معافیت موقت پزشکی  و خروج از کشور

معافیت موقت و خروج از کشور ممکن است یکی از دغدغه های مشمولان خدمت سربازی باشد. فردی که دارای معافیت موقت پزشکی است گاهی مجبور به ترک کشور برای درمان و یا اهداف دیگری میشود. اما برای خروج از کشور این افراد شرایط خاصی لازم است که یکی از این شرایط نداشتن غیبت از سربازی میباشد. علاوه براین مشمول باید گواهی و مجوز های لازم برای خارج شدن از کشور را کسب کند. لازمه ی دریافت مجوز خروج از کشور پرداخت هزینه ای به عنوان وثیقه میباشد. این وثیقه نزد سازمان وظیفه باقی میماند تا مشمول به کشور بازگردد،در غیر این صورت توسط سازمان وظیفه مصادره خواهد شد. میزان این وثیقه با توجه به نوع سفر و مدت زمان سفر متفاوت خواهد بود، به این ترتیب و با رعایت این نکات و شرایط امکان معافیت موقت و خروج از کشور به شکل همزمان فراهم آمده است.


بیشتر بخوانید: ابطال کارت معافیت پزشکی


کارت معافیت موقت پزشکی

کارت معافیت موقت تنها به آن دسته از مشمولان بیمار تعلق میگیرد که بیماریشان در زمان محدود ۶ ماهه قابل درمان باشد بنابراین مشمولانی که به دوره درمان طولانی تری نیاز دارندبا تشخیص شوراهای پزشکی به شکل دائم معاف میشوند. مشمولان باید در زمان معافیت موقت برای درمان خود حال عمل جراحی باشد یا استراحت و… اقدامات لازم را انجام دهند. بعد از گذشتن این مدت زمان امکان دریافت معافیت دائم برای آن دسته از افرادی که بیماریشان درمان نشود و یا بیماریشان عود کرده باشد وجود دارد. اما کارت معافیت موقت پزشکی افرادی که به شکل کامل درمان شده باشند باطل میشود و مشمول باید بعد از انجام معاینات و آزمایشات مجدد به خدمت خود بازگردد و بقیه ی خدمت خود را انجام دهد با این تفاوت که مدت زمان درمان از طول دوره سربازی وی کسر خواهد شد.

معافیت موقت پزشکی جز خدمت محسوب میشه؟

این سوال یکی از متداول ترین پرسش هایی است که برای مشمولان خدمت سربازی مطرح میشود. برای پاسخ دادن به این سوال لازم است به این نکته توجه کنید که بسیاری از مشمولان در زمان انجام خدمت سربازی متوجه بیماری خود میشوند یا در این دوره دچار نقص عضو میشوند، لذا سازمان وظیفه برای این دسته از افراد شرایطی را در نظر گرفته است تا کمتر به مشکل بر بخورند. یکی از موارد احتساب دوره درمان و درواقع دوره معافیت موقت به عنوان بخشی از خدمت سربازی است و از خدمتشان کم میشود. البته برای پاسخ دادن به سوال معافیت موقت جز خدمت محسوب میشه؟ تحت شرایط مختلف متفاوت میباشد. مثلا برای مشمولانی که در حین فرار، غیبت و ارتکاب جرم دچار نقص عضو میشوند شرایط فرق میکند؛ چرا که دوره درمان این افراد از خدمتشان کسر نمیشود.

مزایای معافیت موقت پزشکی کدامند؟

مزایای معافیت موقت پزشکی یکی از موضوعات مهم سازمان وظیفه است که برای مشمولان متقاضی این نوع معافیت در نظر گرفته شده است. همانطور که میدانید افرادی که معافیت دائم پزشکی دریافت میکنند برای برخی موضوعات همچون یافتن شغل و گرفتن گواهی نامه رانندگی و … دچار مشکل میشوند. علت این امر این است که معیار برخی ادارات و سازمان برای استخدام افرداد، برخورداری از سلامت کامل میباشد. اما درباره معافیت موقت اینگونه نیست. چرا که این معافیت برای درمان و بهبود مشمول در نظر گرفته شده است. فردی که بعد از پایان دوره معافیت موقت به خدمت سربازی خود باز میگردد، به معنی بهبود و نداشتن هیچگونه مشکل سلامتی است. لذا با مشکلاتی که در بالا ذکر کردیم مواجه نخواهد بود. یکی دیگر از مزایای معافیت موقت که قبلا هم اشاره کردیم این است که دوره معافیت موقت از طول دوره سربازی مشمول کسر میشود.

از جمله مزایای مشمولان دارای معافیت موقت این است که دوره معافیت موقت از طول دوره سربازی مشمول کسر میشود همچنین برای استخدام و اخذ گواهینامه رانندگی و… مشکلی ندارند.

معافیت موقت پزشکی  ۶ ماهه چگونه است؟

معافیت موقت پزشکی  ۶ ماهه یکی از انواع مختلف معافیت های پزشکی است که سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان دارای بیماری یا نقص عضو در نظر گرفته است. اگر شما نیز به یکی از عارضه ها و بیماری هایی که توسط این سازمان اعلام شده، مبتلا باشید، امکان اخذ معافیت موقت پزشکی ۶ ماهه را دارید. البته داشتن شرایطی از قبیل تاییدیه پزشک اولیه و نظر شوراها ی پزشک بیمارستان و کمیسیون پزشکی نظام وظیفه از مهم ترین موارد برای اخذ این معافیت است. فردی که معافیت پزشکی موقت دریافت میکند باید برای درمان بیماری خود اقدام کند و بعد از بهبود برای اعزام به خدمت اقدام کند. اما افرادی که بیماریشان به مدت زمان بیشتری برای درمان نیاز دارد باید معافیت دائم بگیرند.

معافیت موقت پزشکی  واریکوسل چگونه است؟

معافیت موقت پزشکی  واریکوسل  از انواع رایج معافیت های موقت است. این نوع معافیت برای افرادی است که به بیماری واریکوسل مبتلا هستند. این بیماری در سه درجه مختلف وجود دارد که برحسب درجه بیماری نوع معافیت مشمول نیز مشخص میشود. نوع درجه سه این بیماری که سخت تر است معمولا نیاز به عمل جراحی دارد. افرادی که تحت عمل جراحی قرار میگیرند از معافیت موقت واریکوسل که معمولا شش ماه است بهره مند میشوند. این معافیت برای مشمولان و سربازان حین خدمت امکان پذیر است. البته لازم به تذکر است که در برخی موارد بیماری فرد، بعد از انجام عمل جراحی عود میکند، در این صورت معافیت دائم به مشمول تعلق میگیرد.

افرادی که تحت عمل جراحی قرار میگیرند از معافیت موقت واریکوسل که معمولا شش ماه است بهره مند میشوند.

موقت پزشکی

معافیت موقت پزشکی  اعصاب و روان

معافیت موقت پزشکی اعصاب و روان برای دسته ای از بیماری ها در نظر گرفته شده است که درصورت گذراندن دوره درمان کوتاه مدت، برطرف میشوند و فرد سلامت روانی خود را به دست میاورد. البته عوامل مختلفی همچون مدرک تحصیلی و درجه ی سختی بیماری و… در دریافت معافیت موقت اعصاب و روان دخیلند. برخی بیماری های اعصاب و روان که فرد به واسطه ی آن به طور موقت از خدمت معاف میشود به شرح زیر است:

 • اعتیاد به مواد مخدر
 • کژخویی هایی شامل انحراف جنسی و…
 • اختلال سایکوز و…

مشاوره معافیت موقت پزشکی

مشاوره معافیت موقت پزشکی برای مشمولانی که میخواهند از این نوع معافیت استفاده کنند ، بسیار مفید و کمک کننده میباشد . چرا که در این نوع مشاوره ها مباحث بسیار مهمی مطرح میشود . که ممکن است مشمولان از آن ها اطلاع نداشته باشند . اگر بخواهیم به برخی از موضوعات مربوط به مشاوره معافیت موقت پزشکی بپردازیم میبایست به مباحثی همچون ؛ شرایط لازم برای اخذ این معافیت اشاره کرد . همچنین مراحلی که مشمولان برای اخذ این نوع معافیت باید طی کنند ، از دیگر موضوعاتی است که میتوان با استفاده از این مشاوره از آن ها اطلاع یافت . همانطور که میدانید این نوع معافیت تنها برای مشمولان با بیماری های خاص و مورد تایید سازمان وظیفه عمومی وجود دارد . مشمولان خدمت وظیفه عمومی برای رفع ابهامات خود و همچنین اطلاع از لیست این بیماری ها میتوانند از مشاوره معافیت موقت پزشکی استفاده کنند .

شرایط معافیت موقت پزشکی

شرایط معافیت موقت پزشکی از جمله سوالات پر تکراری است که برای مشمولان بسیاری مطرح میشود . لذا به دلیل اهمیت این موضوع ، به بررسی برخی از این شرایط میپردازیم . یکی از مهم ترین شرایطی که مشمولان برای اخذ معافیت های پزشکی موقت باید داشته باشند ، عدم غیبت از خدمت سربازی میباشد . بر اساس این موضوع افرادی که بعد از رسیدن به سن مشمولیت غیبت داشته اند ، نمیتوانند برای اخذ این معافیت اقدام کنند . البته گاهی شرایط برای توجیه غیبت وجود دارد و در صورت پذیرش توجیه توسط سازمان وظیفه امکان اخذ معافیت موقت وجود دارد . یکی دیگر از شرایط معافیت موقت پزشکی تایید و امضای گواهی بیماری فرد مشمول ، توسط پزشک اولیه میباشد . علاوه بر این انجام آزمایشات تخصصی در بیمارستان و تشخیص شورای پزشکی بیمارستان و کمیسیون نظام وظیفه از دیگر شرایط معافیت موقت پزشکی برای مشمولان میباشد .

دریافت معافیت موقت پزشکی

دریافت معافیت موقت پزشکی شرایطی است که برای راحتی مشمولان بیمار فراهم شده است . در این نوع معافیت افرادی که دارای بیماری هستند و باید بیماری خود را درمان کنند ، از معافیت موقت استفاده میکنند . درواقع معافیت موقت برای گذراندن دوره ی درمان برای مشمولان در نظر گرفته شده است . به طور مثال گاهی مشمولان به عرضه هایی مبتلا هستند که نیاز به عمل جراحی دارد ف در این صورت اخذ معافیت موقت ضروری میباشد . برای دریافت معافیت موقت پزشکی نداشتن غیبت و همچنین مراجعه به پزشک معتمد سازمان وظیفه عمومی ، الزامی میباشد . که در نهایت رای مربوط به نوع معافیت توسط کمیسیون پزشکی سازمان وظیفه عمومی اعلام میگردد . لازم به ذکر است که مشمولان بیمار بعد از پایان دوره معافیت موقت ، دوباره توسط پزشک معاینه میشوند . درصورتی که بیماری رفع شده باشد باید به خدمت سربازی اعزام شوند .

معافیت

راه گرفتن معافیت موقت پزشکی

راه گرفتن معافیت موقت پزشکی مبحث مهمی است که مشمولان خدمت وظیفه سوالات و ابهامات بسیاری درباره آن دارند . ابتدا باید گفت نداشتن غیبت برای اخذ این نوع معافیت الزامی میباشد افرادی که تمام شرایط لازم برای دریافت معافیت پزشکی را داشته باشند . راه گرفتن معافیت موقت پزشکی به این صورت است که بعد از دریافت دفترچه اعزام باید به پزشک اولیه و مورد تایید نظام وظیفه مراجعه کنند . در صورتی که بیماری آن ها توسط این پزشک تایید گردد ، باید درخواست خود را به همراه مدارک مورد نیاز همچون گواهی بیماری ، در دفاتر پلیس +۱۰ به ثبت برسانند . پس از بررسی درخواست ، از سوی بیمارستان دعوت نامه ای برای مشمول ارسال میگردد . که برای انجام معاینات و آزمایشات بیشتر باید به بیمارستان مراجعه کنند .

کمیسیون پزشکی سازمان وظیفه

آخرین مرحله برای اخذ معافیت پزشکی موقت مربوط به کمیسیون پزشکی سازمان وظیفه میباشد . که این کمیسیون با بررسی نتایج معاینات ، یکی از انواع معافیت های پزشکی را برای مشمول در نظر میگیرد . در صورتی که گواهی معافیت موقت برای مشمول صادر شود ، امکان نرفتن به خدمت سربازی تا پایان موعد مقرر که معمولا شش ماه است ، برای مشمول بیمار فراهم میشود .

معافیت موقت سربازی از مهم ترین انواع معافیت ها میباشد که سازمان وظیفه برای مشمولان خدمت وظیفه در نظر گرفته است . چرا که سازمان وظیفه همواره سعی دارد در دوره سربازی ، کمترین آسیب ممکن به مشمولان و خانواده های آن ها وارد شود . زیرا نبود یکی از افراد خانواده ممکن است مشکلاتی را به همرا آورد . درصورتی که فرد مشمول به بیماری های همچون بیماری قلبی عروقی ، بیماری دستگاه گوارش ، بیماری های چشم و … مبتلا باشد . این موضوع اهمیت بیشتر پیدا میکند . به همین دلیل امکان اخذ معافیت موقت پزشکی سربازی برای مشمولان دارای بیماری فراهم شده است . تا مشمولان بیمار در این دوره معافیت موقت ، دوره درمان خود و همچنین در صورت لزوم عمل های جراحی مربوطه را انجام دهند . با پایان این دوره معافیت موقت و بهبودی ، مشمول باید برای اعزام به خدمت اقدام کند .

معرفی برخی خدمات مرکز مشاوره آویژه دانش برای اطلاع از نحوه معافیت موقت پزشکی

معرفی برخی خدمات مرکز مشاوره آویژه دانش برای اطلاع از نحوه معافیت موقت پزشکی موضوعی است که سعی میکنیم در اینجا به طور مختصر به آن بپردازیم . این مرکز یکی از مراکز با سابقه در حوزه ی مشاوره نظام وظیفه میباشد . که با گرد هم آوردن بهترین مشاوران و کارشناسان نظام وظیفه آماده خدمت رسانی به مشمولان خدمت سربازی میباشد . با استفاده از مشاوره های این مرکز میتوان به پاسخ بسیاری از سوالات و ابهامات مربوط به معافیت های پزشکی از جمله معافیت موقت دست یافت . اگر بخواهیم به معرفی برخی خدمات مرکز مشاوره آویژه دانش برای اطلاع از نحوه معافیت موقت اشاره کنیم باید به دریافت اطلاعات درست درباره شرایط مربوط به دریافت معافیت اشاره کنیم .  افرادی که قصد اخذ این معافیت را دارند بااستفاده از خدمات مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه میتوانند از مراحل مربوط به اخذ معافیت های موقت پزشکی اطلاع یابند .

پزشکی

سوالات متداول

معافیت موقت پزشکی چیست ؟

سازمان وظیفه عمومی برای آن دسته از افرادی که به بیماری ها و عارضه های خاص مبتلا هستند و نیازمند عمل جراحی و گذراندن دوره درمان میباشند ، معافیت موقت پزشکی را در نظر گرفته است .

شرایط لازم برای دریافت معافیت موقت پزشکی کدامند ؟

نداشتن غیبت یکی از اصلی ترین شرایط برای اخذ این نوع معافیت است . به علاوه تایید پزشک اولیه مبنی بر بیماری مشمول و همچنین تایید شورای پزشکی بیمارستان و نظام وظیفه از دیگر شرایط میباشند .

معافیت موقت پزشکی برای چه بیماری هایی وجود دارد ؟

مشمولان بابرخی بیماری های دستگاه گوارش ، دستگاه اداری تناسلی ، بیماری ها قلبی عروقی ،بیماری های عمومی و … که نیازمند عمل جراحی و یا گذراندن دوره درمان میباشند ، شامل معافیت موقت پزشکی میباشند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 

برای مشاوره در زمینه چگونه معافیت موقت پزشکی بگیریم ؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.