کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

مشمولین معافیت پزشکی چه کسانی هستند؟

معافیت پزشکی

دسته بندی مشمولین معافیت پزشکی سربازی :

 • مشمولان در دسته ی اول از سلامت کامل بهره مند هستند . این افراد می توانند مراحل خدمت را انجام داده و ۲۱ ماه دوره ضرورت را با سربلندی بگذرانند .
 • مشمولین دسته دوم افرادی خواهند بود که دارای بیماری یا نقص عضو هستند . این افراد نمی توانند کارهای سنگین انجام دهند . به این دلیل با رای شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه ، از انجام خدمات رزمی معاف خواهند بود .
 • مشمولان دسته سوم ، متعلق به جوانانی است که به دلیل عدم رشد و بیماری به طور موقت نمی توانند خدمت سربازی خود را انجام داده و شورای پزشکی به آنان معافیت موقت می دهد . باید در نظر داشته باشید پس از اتمام معافیت موقت در صورت بهبود یافتن ، مشمولین باید به خدمت برگردند .

معاف از رزم:

 برای مثال افرادی که به دلایلی مشکل یا مشکلاتی دارند ، نمی توانند مدت زمان زیادی در مناطق نظامی بماند  . بعضی افراد نیز لازم نیست که تفنگ در دست بگیرند و یا وظایف بعضی سربازان را انجام می می دهند . به طور کلی فرد دارای بیماری یا مشکلی هست که به وسیله آن نمی تواند به دریافت معافیت پزشکی کامل اقدام کند . تنها می تواند از معافیت موقت استفاده کند . مشمولین معافیت پزشکی ممکن است به دلیل بیماری و مشکل جسمانی ، روانی که دارند برای چند ماه دیرتر به خدمت سربازی اعزام شوند که معافیت موقت می گویند . معاف از رزم شدن یعنی شما یک بیماری دارید که با آن نمی توانید معافیت دائم بگیرید . به شما معافیت از رزم می دهند . در ادامه بیماری هایی را که موجب معافیت پزشکی می شوند را نام می بریم.

شرایط معافیت پزشکی از مهم ترین مسائل مربوط به خدمت وظیفه ی عمومی میباشد . بسیاری از افراد مذکر به رسیدن به سن ۱۸ سالگی که همان سن مشمولیت خدمت سربازی میباشد فرد در جستجوی راه هایی برای معافیت سربازی میباشند . سازمان وظیفه ی عمومی نیز به منظور رفاه حال مشمولان و خانوده های آن ها در برخی موارد خاص ، مشمولان را از خدمت سربازی معاف میکند . یکی از انواع معافیت هایی که در قوانین نظام وظیفه تعریف شده است ، همان معافیت های پزشکی میباشد . که طی آن افرادی که دارای تمام شرایط معافیت پزشکی باشند ، میتوانند برای اخذ این نوع معافیت اقدام کنند . همانطور که گفته شد برای دریافت این نوع معافیت ، شرایط خاصی در نظر گرفته شده است . از جمله مهم ترین شرایط مشمولین معافیت پزشکی ، نداشتن غیبت میباشد . لذا مشمولان غایب نمیتوانند معافیت پزشکی اخذ کنند .

انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی بر اساس شرایط مشمولین معافیت پزشکی :

مشمولین بر اساس شرایط معافیت پزشکی سربازی خود می توانند از یکی از این نوع معافیت های اعلام شده در بالا استفاده کنند . همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم تصمیم نهایی بر عهده کمیسیون شورای پزشکی خواهد بود.

مشمولین معافیت

لیست بیماری های مشمولین معافیت پزشکی سربازی

لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی به لیست گسترده ای اطلاق می شود که از سوی سازمان نظام وظیفه برای مشمولین ابلاغ شده است . یعنی بر اساس همین لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی و با داشتن شرایط معافیت پزشکی مشمولین می توانند درخواست معافیت پزشکی خود را به ثبت برسانند . برای بدست آوردن اطلاعات جامع درباره ی لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی باید با انواع آن ها آشنا شوید . ما در اینجا لیست جامع و کاملی از لیست بیماری های معافیت پزشکی  برای شما عزیزان تهیه کردیم که می توانند آن ها را خوانده و به خاطر بسپارید .

انواع لیست بیماری های مشمولین معافیت پزشکی خدمت سربازی :

 • بیماری های عفونی
 • بیماری های قلب و عروقی
 • بیماری های چشم و عوارض بینایی
 • بیماری های فک و دندان و دهان
 • بیماری های روماتولوژی و بافت همبند
 • بیماری های اعصاب و روان
 • بیماری های عمومی
 • بیماری های ریوی و قفسه صدری
 • بیماری های دستگاه تناسلی
 • بیماری های داخلی مغز و اعصاب
 • بیماری های غدد مترشحه
 • بیماری های گوش و حلق و بینی
 • بیماری های پوستی و بافت زیر پوستی
 • بیماری های خون و آنکولوژی
 • بیماری های استخوان و اسکلت
 • بیماری های جراحی مغز و اعصاب
 • بیماری های دستگاه گوارش و جراحی های عمومی

این کاملترین و جامع ترین لیست بیماری های معافیت پزشکی می باشد که در اختیار عزیزان قرار گرفته است . هر یک از این گروه بیماری ها شامل بخش عظیمی از بیماری ها هستند که مشمولین برای اطلاع از شرایط و نوع این بیماری ها می توانند با مشاورین ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرند .


بیشتر بخوانید: معافیت پزشکی حین خدمت امکان پذیر است؟


معافیت دائم یا موقت پزشکی

بیماری ها برای معافیت دائم یا موقت پزشکی سربازی

بیماری ها برای معافیت پزشکی سربازی میتوانند باعث ایجاد معافیت دائم ، معافیت موقت و معافیت از خدمات رزمی شوند .

معافیت دائم برای آن دسته از افرادی است که دارای بیماری های حاد بوده و بر اساس لیست بیماری های معافیت پزشکی و رای شورای پزشکی به این افراد معافیت دائم تعلق می گیرد و می توانند با مدارک معافیت خدمت خود کارت معافیت بگیرند .

معافیت موقت برای آن دسته از افرادی است که بیماری آن ها بعد از مدت کوتاه ۶ ماهه یا کمی بیشتر بهبود می یابد.این افراد بعد از بهبود یافتن از بیماری باید مراحل اعزام به خدمت خود را انجام داده و به خدمت سربازی بروند .

معافیت از خدمات رزمی برای آن دسته از افرادی است که بیماری و مشکلشان در حدی خواهد بود که فقط از خدمات رزمی معاف شده و دیگر نیاز نیست که به اردوهای رزمی بروند یا در رژه ها شرکت کنند . این مشمولین مانند سایر مشمولین دیگر ۲۱ ماه خدمت ضرورت را انجام می دهند اما اجازه ندارند کارهای رزمی و سخت انجام دهند.


بیشتر بخوانید: درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل در دانشگاه


شرایط مشمولین معافیت پزشکی قلب

شرایط مشمولین معافیت پزشکی قلب نیز برای افراد مشمولی که از بیماری های قلبی رنج میبرند بسیار حائز اهمیت است . بر اساس قوانین و مقررات سازمان وظیفهه عمومی تنها آن دسته از افرادی میتوانند از معافیت پزشکی قلب استفاده کنند ؛ که تمام شرایط مربوط و همچنین شرایط عمومی مربوطه را داشته باشند . از جمله این شرایط عمومی میتوان به عدم غیبت فرد مشمول اشاره کرد . یکی دیگر از شرایط معافیت پزشکی قلب نوع بیماری میباشد . که برخی از این بیماری ها شامل ؛ بیماری عروق کرونر ، اختلال ریتم قلبی ، اختلالات هدایت دهلیز بطنی ، تب روماتیسمی حاد و … میباشند . علاوه بر این شدت بیماری از دیگر شرایط معافیت پزشکی قلب میباشد . که بر اساس آن بیماری فرد مشمول باید به تایید پزشکان معتمد سازمان وظیفه عمومی برسد . که این موضوع در کمیسیون های پزشکی بیمارستان و نظام وظیفه بررسی میشود .

شرایط مشمولین معافیت پزشکی چشم

شرایط مشمولین معافیت پزشکی چشم یکی ازمواردی است که برای مشمولانی که مبتلا به بیماری های چشمی هستند ، سوال برانگیز است . برای اخذ این نوع معافیت شرایط و ضوابط خاصی در نظر گرفته شده است . همانطور که میدانید نداشتن غیبت شرط اصلی برای اخذ معافیت های پزشکی میباشد . مدرک تحصیلی افراد مشمول نیز از دیگر شرایط معافیت پزشکی چشم میباشد . که بر اساس نوع مدرک تحصیلی کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری یکی از انواع معافیت های دائم ، موقت و معاف از رزم برای این افراد در نظر گرفته میشود . همچنین نوع و شدت بیماری از دیگر شرایط تعیین کننده و مهم برای دریافت معافیت پزشکی چشم میباشد . که بیمارستان های تخصصی و شورای پزشکی نظام وظیفه باید آن را تعیین کنند . به این ترتیب افراد با شرایط معافیت پزشکی چشم میتوانند به طور موقت یا دائم از خدمت معاف شوند .

شرایط مشمولین معافیت پزشکی

شرایط مشمولین معافیت پزشکی از مباحث مهمی است که توسط سازمان وظیفه ی عمومی به اطلاع مشمولان خدمت سربازی میرسد . به دلیل اهمیت این موضوع ما نیز به بررسی این موارد میپردازیم . بر اساس قوانین و مقررات وظیفه ی عمومی افرادی که مشکلات جسمی و روانی داشته باشند و توانایی انجام فعالیت های سخت دوره سربازی را نداشته باشند ، میتوانند از معافیت پزشکی استفاده کنند . لازم به ذکر است که مشمولان غایب نمیتوانند از این نوع معافیت استفاده کنند . علاوه بر این تایید بیماری مشمول توسط پزشک اولیه از شرایط معافیت پزشکی سربازان میباشد . همچنین پس از تایید و ارائه ی گواهی بر بیماری مشمول آزمایشات تخصصی در بیمارستان انجام میشود . نتیاج حاصل از این آزمایشات در شورای پزشکی سازمان وظیفه ی عمومی بررسی میشود . و بر اساس آن یکی از انواع معافیت ها برای مشمول در نظر گرفته میشود .

شرایط مشمولین معافیت پزشکی حین خدمت

شرایط مشمولین معافیت پزشکی حین خدمت برای سربازانی که درحال انجام خدمت سربازی میباشند ، موضوع مهمی میباشد . چرا که گاهی سربازان در زمان خدمت متوجه بیماری خود میشوند و یا در طی یک حادثه برخی توانایی های خود را از دست میدهند . طبیعی است که در این زمان و برای این موارد باید قانونی وجود داشته باشد . در چنین مواردی این امکان فراهم شده است که سرباز برای بررسی سلامت خود به بهداری یگان خدمت خود مراجعه کند . و تقاضای بررسی سلامت خود را داشته باشد . در این موارد شورای نیروی نظام وظیفه ، مدتی را برای بهبود یافتن سربازان مقرر میکند . که بر اساس شرایط معافیت پزشکی حین خدمت سربازانی که در این مدت بهبود پیدا نکنند ، از خدمت معاف میشوند . مدت زمانی که برای درمان و بهبود این افراد در نظر گرفته میشود معمولا کمتر از ۶ ماه است .

شرایط مشمولین معافیت پزشکی صافی کف پا

شرایط مشمولین معافیت پزشکی صافی کف پا از جمله مواردی است که مورد توجه بسیاری از مشمولان خدمت سربازی قرار میگیرد . و تعداد زیادی از مشمولان میتوانند با داشتن این نوع بیماری از انجام خدمت سربازی معاف شوند . بیماری صافی کف پا یکی از بیماری هایی است که در زمره بیماری های استخوان و اسکلت قرار دارد . در این نوع بیماری افراد قوص هایی که به طور معمول در کف پا وجود دارد را ندارند . به همین دلیل راه رفتن و فعالیت های سخت و طولانی ممکن است باعث بروز مشکلات زیادی برای این افراد شود . به همین دلیل رفتن به سربازی و انجام فعهالیت سخت این دوره برای این افراد با مشکلاتی همراه است . سازمان نظام وظیفه برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سلامت افراد ، مشمولانی که دارای شرایط معافیت پزشکی صافی کف پا را از رفتن به خدمت سربازی معاف میکند.

شرایط معافیت پزشکی قلب

شرایط مشمولین معافیت پزشکی واریکوسل

شرایط مشمولین معافیت پزشکی واریکوسل و اطلاع از این موارد برای مبتلایان به این بیماری بسیار مهم و ضروری میباشد . بیماری واریکوسل یکی از بیماری های مربوط به دستگاه ادراری و تناسلی آقایان میباشد که باعث معافیت پزشکی میشود . در این بیماری ، سیاهرگ های اطراف بیضه گشاد میشوند و این موضوع باعث بروز عوارض و دردهای نامطلوبی میشود . نکته ی مهم این است که بیماری واریکوسل دارای درجه بندی های مختلفی میباشد . و نوع معافیت های مشمولان بر اساس همین درجه بندی ها متفاوت میباشد . واریکوسل درجه ی یک و درجه ی دو انواع خفیف تر این بیماری هستند ، که اغلب معافیت های موقت و یا معافیت از رزم برای افراد مبتلا به این درجه از بیماری در نظر گرفته میشود . در زمان تعیین شده برای معافیت موقت ، در واقعه فرد باید نسبت به درمان و معالجه بیماری  خود اقدام کند .

اما نوع دیگر این بیماری واریکوسل درجه سه میباشد . که در این نوع ، درد های آزاردهنده تر و سخت تری وجود دارد . لذا این افراد میتوانند به طور دائم از انجام دوره خدمت وظیفه ی عمومی معاف میشوند . بنابراین افراد دارای شرایط معافیت پزشکی واریکوسل بر حسب درجه ی بیماری خود میتوانند برای اخذ معافیت پزشکی اقدام کنند .

سوالات متداول

شرایط لازم برای اخذ معافیت پزشکی کدامند ؟

نداشتن غیبت از خدمت سربازی یکی از اصلی ترین شرایط برای اخذ معافیت پزشکی میباشد . همچنین تایی و اثبات بیماری فرد مشمول از شرایط لازم برای دریافت این نوع معافیت میباشد .

معافیت پزشکی بیماری واریکوسل چگونه است ؟

این بیماری دارای سه درجه مختلف میباشد . که برای بیماران درجه یک و دو معمولا معافیت موقت یا معافیت از رزم در نظر گرفته میشود . اما برای بیماری درجه سه به دلیل درد های شدید امکان اخذ معافیت دائم فراهم است .

آیا معافیت صافی کف پا وجود دارد ؟

بله ، بیماری صافی کف پا یکی از بیماری های اسکلتی و استخوانی است که افراد مبتلا به این بیماری توانایی انجام فعالیت ها سخت و طولانی مدت را ندارند ، لذا این افراد میتوانند معافیت پزشکی دریافت کنند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 

برای مشاوره در زمینه مشمولین معافیت پزشکی چه کسانی هستند؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مشاوره تلفنی با شماره زیر تماس بگیرید

از سراسر ایران با تلفن ثابت 9099072068