کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

قوانین معافیت پزشکی شامل چه مواردی است؟

قوانین معافیت

نکات قابل توجه معافیت پزشکی. مشمولین باید چه مواردی را مد نظر قرار دهند؟

آیا به دنیال دریافت معافیت پزشکی هستید؟ از نکات قابل توجه معافیت پزشکی تا چه حد اطلاع دارید؟ آیا میدانید مراحل معافیت پزشکی و انواع معافیت پزشکی چیست؟  در ادامه مطالب زیر ” نکات قابل توجه معافیت پزشکی  ” همراه ما باشید. تا جواب تمام سولاتتان در مورد آیین نامه ها و نکات قابل توجه معافیت پزشکی را بیابید .

نکات قابل توجه معافیت پزشکی نظام وظیفه

معافیت های پزشکی نظام وظیفه یکی از انواع معافیت های مهمی است که بسیاری از مشمولین می توانند از آن استفاده کرده و معافیت سربازی خود را بگیرند . اما معافیت های پزشکی نظام وظیفه دارای شرایط و ضوابطی است که مشمولین باید راجع به آن ها اطلاعات کاملی داشته باشند تا بتوانند برای گرفتن معافیت پزشکی سربازی اقدام کنند .

یکی از کارهای مشاوره معافیت در این مقاله این است که علاوه بر دادن اطلاعات صحیح در زمینه مشاوره معافیت پزشکی و معافیت پزشکی   خدمت سریازی مشمولین را راهنمایی کنند تا بتوانند از معافیت پزشکی نظام وظیفه بهره مند شوند . اما این سوال ها پیش خواهد آمد که:

قوانین معافیت پزشکی خدمت چیست ؟

افرادی که می خواهند برای معافیت های پزشکی نظام وظیفه اقدام کنند با چه مدارکی داشته باشند ؟ چه نوع بیماری هایی در لیست بیماری های سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین را از رفتن به خدمت سربازی معاف خواهد کرد ؟ مدت زمان معافیت پزشکی سربازی و مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی خدمت سربازی به طور دقیق چیست ؟ مرکز مشاوره معافیت پزشکی در این مقاله  اطلاعات لازم در زمینه معافیت پزشکی نظام وظیفه را در اختیار مشولین قرار خواهد داد . تا با استفاده از این اطلاعات و راهنمایی های مرکز مشاوره نظام وظیفه  مشمولین بتوانند بهترین نوع معافیت را برای خود انتخاب کرده و مراحل ثبت درخواست خود را به درستی انجام دهند .

انواع معافیت های پزشکی نظام وظیفه

انواع معافیت های پزشکی نظام وظیفه بر اساس شرایط جسمی مشمولین به آن ها داده می شود . برخی از معافیت پزشکی نظام وظیفه بر اساس نوع بیماری به صورت معافیت موقت ، برخی به صورت معافیت دائم و برخی دیگر به صورت معافیت خدمات رزمی به مشمولین داده می شود . بنابراین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین را از نظر نوع سلامت جسمی و روحی و بر اساس انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه در چهار گروه قرار می دهد که در اینجا به آن ها اشاره خواهیم کرد .

 • مشمولینی که از سلامت جسمی برخوردار نبوده و به خاطر آن مجبورند به طور موقت معافیت گرفته و از معافیت های ۶ ماهه یا یک ساله استفاده کنند .
 • مشمولینی که از سلامت کامل برخوردار هستند و باید در آغاز سن مشمولیت برای اعزام به خدمت آماده شده و به  خدمت سربازی بروند .
 • مشمولینی که از سلامت جسمی برخوردار نبوده و دچار معلولیت هستند و فقط توانایی انجام خدمات رزمی را ندارند و از خدمات رزمی معاف خواهند شد .
 • مشمولین در این گروه از سلامت جسمی برخوردار نیستند و هم چنین قادر نبوده به خدمت سربازی بروند . بنابراین  این مشمولین می توانند از انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه که به صورت دائم از سوی سازمان معرفی می گردد استفاده کرده و کارت معافیت دائم خود را بگیرند .

در ادامه، مطالب مفیدی از نکات قابل توجه معافیت پزشکی برای شما آماده کرده ایم .


بیشتر بخوانید: چگونه معافیت موقت پزشکی بگیریم ؟


معافیت پزشکی

آیین نامه ها و قوانین معافیت پزشکی

برای دریافت معافیت پزشکی شما با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی. ( پلیس +۱۰) و اخذ دفترچه راهنما. و اقدام به تکمیل اوراق مربوط به معافیت پزشکی می کنید. سپس با مراجعه به پزشکان معاین اولیه ، انجام واکسیناسیون. و تحویل مدارک تکمیل شده به دفاتر مربوط مابقی مراحل آن را طی می کنید . مراحل پزشکی ای که باید بپیمایید. به طور کلی شامل سه مرحله می باشد .

 1. مرحله اول: تایید بیماری توسط پزشک اولیه .
 2. مرحله دوم: تایید بیماری توسط شورای پزشکی بیمارستان .
 3. مرحله سوم: تایید بیماری توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی .

همچنین اگر مشمول تقاضای معافیت پزشکی را بکند . نمی‌تواند در خلال رسیدگی انصراف دهد . و تا طرح پرونده در شورای پزشکی مشمول حق انصراف ندارد .

لیست بیماری های معافیت پزشکی نظام وظیفه

لیست بیماری های معافیت پزشکی نظام وظیفه بسیار گسترده است . در واقع در این لیست بیماری های معافیت های پزشکی نظام وظیفه موجود می باشد که مشمولین می توانند از طریق آن ها مراحل معافیت پزشکی خود را انجام دهند . ما در این جا لیست بیماری ها را به همراه توضیحات برای مشمولین ذکر خواهیم کرد .

لیست بیماری های معافیت های پزشکی نظام وظیفه بر اساس آخرین تغییرات قوانین تصویب شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی :

 • بخش بیماری های عمومی
 • بخش بیماری های غدد مترشحه داخلی
 • بخش بیماری های پوست و بافت های زیر پوستی
 • بخش بیماری های داخلی مغز و اعصاب
 • بخش بیماری های جراحی مغز و اعصاب
 • بخش بیماری های اعصاب و روان
 • بخش بیماری های ریوی و قفسه سینه
 • بخش بیماری های اسکلت و استخوان
 • بخش بیماری های دستگاه گوارشی و جراحی های عمومی
 • بخش بیماری های خونی و آنکولوژی
 • بخش بیماری های دستگاه ادراری تناسلی
 • بخش بیماری های مرتبط با فک و دهان و دندان
 • بخش بیماری های چشم و عوارض بینایی
 • بخش بیماری های گوش و حلق و بینی
 • بخش بیماری های قلبی و عروقی
 • بخش بیماری های روماتولوژی و بافت همبند
 • بخش بیماری های عفونی

همچنین طبق ماده ۱۰ آیین نامه ،رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی. مشمولانی که برابرقانون و آیین نامه اجرایی مربوط، به تحصیل اشتغال داشته. و از معافیت تحصیلی استفاده می نمایند . پس ازفراغت ازتحصیل یا ترک تحصیل یا اخراج به عمل خواهد آمد. مگر درخصوص نقص عضو یا بیمارهایی که براساس ضوابط. این آیین نامه و پیوست آن، مقطع تحصیلی درآن اثر نداشته باشد . البته مشمولانی که تقاضای معافیت پزشکی می نمایند. هم باید برگ واکسیناسیون را تکمیل کنند. چون به هر حال صد در صد همه موارد درخواستها منجر به معافیت دائم نمی شود . در صورت اعتراض مشمول به رای شورای پزشکی ضمن ثبت درخواست . اعتراض ازطریق دفاتر پلیس +۱۰٫ پرونده در شورای عالی پزشکی مطرح می گردد . و در صورت اصرار و اعتراض به رای شورا. علیرغم انجام موارد لازم مشمول به شورای عالی معرفی می گردد .


بیشتر بخوانید: معافیت پزشکی حین خدمت امکان پذیر است؟


معافیت

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی

 • تکمیل برگ وضعیت مشمولان(برگه شماره۱ )
 • تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره۲) 
 • تکمیل برگ واکسیناسیون( برگه شماره ۵) . اصل وتصویرکارت ملی مشمول
 • اصل وتصویرکلیه صفحات شناسنامه عکسدارمشمول
 • اصل وتصویرآخرین مدرک تحصیلی یاگواهی فراغت از تحصیل 
 • افتتاح حساب عابربانک سپه و درج شماره حساب در برگ شماره یک. (ویژه متقاضیان اعزام،معافیت پزشکی وکفالت)
 • یک قطعه عکس رنگی ۴×۳ تمام رخ زمینه سفید مشمول. (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها) .

قوانین معافیت پزشکی

قوانین معافیت پزشکی برای همه مشمولان یکسان می باشد. پسرهای جوانی که به سن ۱۸ سالگی می رسند باید خود را برای رفتن به خدمت سربازی آماده کنند. خیلی از افراد هستند که به فکر گرفتن معافیت و کسری خدمت می افتند. برای هر جوانی لازم است تا اطلاعات دقیقی در رابطه با دوره خدمت داشته باشد تا بتواند از فرصت استفاده کند و معافیت بگیرد. لازم است بدانید که معافیت ها گوناگون می باشند که هرکدام قوانین خاص خود را دارند. خیلی از قوانین هر ساله تغییر می کند.  معافیت پزشکی یکی از معافیت هایی می باشد که بیشتر جوانان به دنبال آن هستند. مشمولانی که در حال تحصیل می باشند نمی توانند برای معافیت پزشکی اقدام کنند. مگر اینکه تحصیل را تمام کرده یا اخراج شده اند. در صورتی که فرد نقص عضو داشته باشد، می تواند برای معافیت اقدام کند.

با توجه به قوانین معافیت پزشکی فرد مشمول می تواند برای گرفتن معافیت اقدامات لازم را انجام دهند. امروزه قوانین معافیت سخت شده است. خیلی از جوانانی که دوست ندارند دوره خدمت سربازی خود را در پادگان ها سپری کنند؛ قادر به گرفتن معافیت نیز نمی باشند. هر فردی که می خواهد اقدام به گرفتن معافیت پزشکی کند باید قوانین را نیز خوب بداند. فردی که از قوانین اطلاعات ندارد نمی تواند کاری برای معافیت خود انجام دهد. بهتر است جوانانی که به سن مشمولیت می رسند از مشاوره نظام وظیفه اطلاعاتی را دریافت کنند. در معافیت پزشکی ۲ نوع معافیت داریم:

 • معافیت دائم پزشکی
 • معافیت موقت پزشکی

در ادامه توضیح مختصری در رابطه  با این ۲ معافیت و قوانین آنها به جوانان ارائه می دهیم.

قوانین معافیت دائم پزشکی چگونه می باشد؟

قوانین معافیت دائم پزشکی برای تمام کسانی که شرایط را دارند یکسان می باشد. افرادی که نقص عضو دارند یا قادر به انجام امور رزمی نمی باشد، معافیت دائم پزشکی را کسب می کنند. افرادی که قدی پایین تر از ۱۴۵ سانتی متر داشته باشد، می تواند از معافیت دائم استفاده کنند و کارت معافیت پزشکی خود را دریافت کنند. کسانی که بیماری داشتند و معافیت دائم گرفتند در صورتی که بیماری آنها بهبود پیدا کرد، می تواند کارت معافیت پزشکی خود را باطل کند و برای رفتن به دوره خدمت سربازی اقدام کند. افرادی که در حال تحصیل می باشند؛ نمی توانند معافیت پزشکی بگیرند به این دلیل است که آنها از معافیت تحصیلی استفاده می کنند.

خیلی از بیماری ها باعث می شوند تا افراد معافیت دائم دریافت کنند و این امر با توجه به قوانین معافیت پزشکی صورت می گیرد. مشمولان برای گرفتن معافیت پزشکی می توانند مدارک خود را به سازمان مربوطه ( پلیس +۱۰ ) تحویل داده و منتظر جواب باشند. بعد از این مرحله باید مدارک دیگر مانند مدارک مربوطه به بیمارستان و غیره را به سازمان مربوطه برده و مراحل را کامل کنند.

پزشکی

قوانین معافیت موقت پزشکی چگونه است؟

قوانین معافیت موقت پزشکی نیز برای همه افرادی که به دنبال معافیت پزشکی هستند یکسان می باشد. همان طوری که گفته شد بعضی از بیماری ها باعث می شوند فرد مشمول معافیت دائم بگیرد. این امر برای معافیت موقت پزشکی نیز صدق می کند. به این صورت که افرادی که خیلی لاغر یا چاق هستند، با توجه به اینکه این چاقی و لاغری به دلیل داشتن نوع خاصی بیماری باشد از رزم معاف می شوند. این معافیت به نوبه ی خود معافیت موقت پزشکی می باشد. اما اگر این چاقی و لاغری باعث شده باشد تا فرد نتواند وظیفه خود را در دوره خدمت انجام دهد معافیت دائم پزشکی دریافت می کند.

افرادی که برای معافیت پزشکی مراجعه می کنند. اگر دارای بیماری خاصی هستند، بیماری آنها باید از نظر کمیسیون پزشکی نظام وظیفه مورد تائید قرار بگیرد. هنگامی که پزشک بیماری آنها را تائید کرد، با توجه به اینکه آنها معافیت دائم یا موقت پزشکی را می گیرند؛ می توانند برای بقیه مراحل معافیت پزشکی اقدام نمایند. همه افرادی که قصد دارند معافیت موقت پزشکی دریافت کنند، باید از قوانین معافیت پزشکی موقت اطلاعات کافی داشته باشند.

قوانین معافیت پزشکی حین خدمت شامل چه مواردی است؟

قوانین معافیت پزشکی حین خدمت برای افراد متفاوت می باشد. افرادی که در حال خدمت هستند و مشکلی دارند می توانند برای معافیت پزشکی اقدام کنند. فردی که در حین خدمت دچار مشکلی شده است؛ می تواند به بهداری یگان مراجعه کرده و درمان خود را شروع کند. کسانی می توانند در حین خدمت معافیت پزشکی را دریافت کنند که طول درمان آنها از ۶ ماه بیشتر شود. این را هم فراموش نکنید که اگر فرد نتواند امور خدمت سربازی را انجام دهد؛ می تواند معافیت پزشکی را دریافت کند.

یکی دیگر از قوانین معافیت پزشکی حین خدمت این است که فرد با توجه به بیماری که دارد؛ می تواند معافیت دائم یا موقت بگیرد. طول درمان در دوره خدمت سربازی از دوره خدمت محسوب می شود.

قوانین معافیت پزشکی  مربوط به رزم چگونه است؟

معافیت از رزم همانگونه که می دانید یعنی معاف شدن از رزم در دوره خدمت سربازی، با این وجود سوالات زیادی برای افراد بوجود می آید. ازجمله:

 • آیا معافیت از رزم برای همه امکان پذیر است؟
 • چه کسانی می توانند از رزم معاف شوند؟
 • آیا معافیت از رزم شریط خاصی دارد؟
 • آیا افرادی که دچار بیماری هستند؛ می توانند از رزم معاف شوند؟
 • آیا کسانی که معاف از رزم شده اند در ارگان های دولتی می توانند استخدام شوند؟

خیلی از افراد نمی دانند که معافیت از رزم می تواند برای آنها مفید باشد و هم اینکه به نفع آنان نباشد. مطالعه این مطلب می تواند به آنان کمک مختصری کند. افرادی که بیماری آنها درجه بالایی ندارد از رزم معاف می شوند. این افراد کارهای سنگین در دوره خدمت را انجام نمی دهند. معاف از رزم دارای شرایط خاصی می باشد. یکی از شرایط این معافیت این است که فرد یک بیماری دارد که نمی تواند کار سنگین انجام دهد. طبق دستور پزشک و موافقت شورای کمیسون پزشکی نظام وظیفه معاف از رزم به فرد تعلق می گیرد.

قوانین معافیت دائم پزشکی چگونه می باشد؟

انواع بیماری های معافیت پزشکی

انواع بیماری های معافیت پزشکی را بصورت مختصر برای افراد توضیح می دهیم. افراد مشمول می توانند با توجه به نوع بیماری که دارند معافیت پزشکی دریافت کنند. حال اینکه این بیماری ها چه می باشد. بیماری هایی که باعث می شوند فرد رشد جسمی و عضلانی نداشته باشد. بیماری های مختلفی وجود دارد که بعضی از آنها عمومی می باشند و بعضی دیگر اختصاصی هستند.

در ذیل انواع بیماری های معافیت پزشکی را نام می بریم:

 • بیماری های غدد داخلی
 • بیماری های بافت های زیر پوست
 • بیماری های مغز و اعصاب ( اختلال های روانی )
 • بیماری های استخوان و اسکلت ( ستون فقرات )
 • جراحی های عمومی ( انسداد، خونریزی )
 • و غیره

این بیماری ها خود شاخه های مختلفی دارند. گرفتن معافیت دائم یا موقت پزشکی بسته به این است که فرد کدام نوع بیماری را دارد. این توسط پزشکان مشخص می شود.

سوالات متداول

آیا فرد مشمولی که درخواست معافیت پزشکی را دارد می تواند انصراف دهد؟

خیر، نمی تواند این کار را انجام دهد. تا وقتی که پرونده فرد در حوزه کمیسیون پزشکی می باشد؛ نمی شود انصراف دهد. بعد از این که جواب نهایی را گرفتند؛ می تواند این کار را انجام دهند.

آیا سربازی که به دلیل بیماری و یا نقص عضو معافیت پزشکی دریافت می کند، جزو بیمه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد؟

بله، فردی که بخاطر بیماری های سخت و دوران درمان طولانی معافیت پزشکی دریافت می کنند، زیر نظر بیمه نیروهای مسلح قرار می گیرد و برای درمان به موسسات مربوطه دولتی هدایت می شوند.

آیا فرد مشمولی که اقدام به گرفتن معافیت پزشکی گرفته است؛ می تواند به رای شورای پزشکی اعتراض کند؟

خیر، نمی تواند این کار را انجام دهد. این افراد می توانند، قبل از اینکه پرونده آنها به شورای عالی پزشکی برسد، اعتراض کنند. رای شورای عالی پزشکی، رای نهایی می باشد که نمی توان به آن اعتراض کرد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره نظام وظیفه تلفنی و آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :   Narrowing Vaccination Exemption Laws

 

برای مشاوره در زمینه قوانین معافیت پزشکی شامل چه مواردی است؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مشاوره تلفنی با شماره زیر تماس بگیرید

از سراسر ایران با تلفن ثابت 9099072068