کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

تفاوت معافیت موقت پزشکی با معافیت دائم چیست؟۹۸

تفاوت معافیت

شرایط معافیت موقت و دائم نظام وظیفه چیست؟

معافیت دائم پزشکی یکی از انواع مختلف معافیت هایی است که سازمان وظیفه برای مشمولان خدمت سربازی در نظر گرفته است . به طور کلی سازمان وظیفه کشور برای جلوگیری از آسیب به مشمولان ، امکان اخذ معافیت نظام وظیفه را برای آن دسته از مشمولانی که شرایط لازم برای اعزام به خدمت سربازی را ندارند ، فراهم کرده است . یکی از شرایطی که برای گذراندن دوره سربازی بسیار حائز اهمیت است ، سلامت جسمی و روانی مشمولان میباشد . افرادی که سلامت آن ها تایید نشود ، میتوانند برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنند .شرایط و مراحل لازم برای اخذ معافیت دائم پزشکی از مباحثی است که مشمولان باید از ان اطلاع داشته باشند . گاهی ابهامات و سوالاتی درباره این موضوع برای مشمولان وجود دارد . که توصیه ی ما برای رفع این ابهامات و سوالات استفاده از خدمات مربوط به مرکز مشاوره نظام وظیفه میباشد .

معافیت موقت پزشکی :  از جمله راه های دوری از خدمت لیست بیماری های معافیت پزشکی هستند. در سال های اخیر بر اساس قوانین نظام وظیفه فرد باید شرایط خاص و متفاوت با دیگران داشته باشد . در شرایط و موارد خاص مشمولین خدمت سربازی می‌توانند از سربازی معاف شوند . افرادی که دچار مصدومیت یا نارسایی‌ های بدنی یا برخی شرایط اجتماعی هستند از خدمت معاف می‌شوند. معافیت پزشکی خدمت وظیفه عمومی به دو دسته  تقسیم می شوند .

 • معافیت موقت پزشکی
 • معافیت دائم پزشکی

معافیت دائم پزشکی چیست؟

چگونه میتوان از این معافیت دائم پزشکی استفاده کرد؟

کدام دسته از مشمولان در زمره افرادی هستند که از این معافیت برخوردار شوند؟

مزایا و معایب این معافیت کدامند؟

همه این سوالات مطرح شده حداقل یک بار به ذهن مشمولان خدمت سربازی خطور کرده است. زیرا اغلب مشمولان رفتن به خدمت را تلف کردن وقت و عمر میدانند پس به دنبال راهی میگردند که از رفتن به خدمت معاف شوند و یا حتی از مدت زمان آن کم کنند. معافیت پزشکی یکی از مواردی که اغلب افراد سعی میکنند از آن استفاده کنند. اما به مشمولان توصیه میشود قبل از انجام اقدامات عجولانه اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرند تا بعدا دچار سردرگمی و مشکلات دیگر نشوند.

اگر بخواهیم تعریف کوتاهی از معافیت دائم پزشکی داشته باشیم باید بگوییم که افراد مشمولی که بیماریهای خاصی دارند و این بیماری قابل درمان نیست، به دلیل عدم توانایی در انجام فعالیتهای دوره سربازی از رفتن به خدمت معاف میشوند. چرا که این دوره متشکل از مجموعه ای از فعالیت های سخت بدنی است که لازمه ی انجام آنها داشتن جسم و روانی است.

البته دریافت معافیت دائم برای بیماران تحت تاثیر عوامل مختلفی است لذا فردی که میخواهد از این معافیت و یا هر قانون دیگری از قوانین سازمان وظیفه استفاده کند باید با آگاهی و دانش اقدام کند. حال سوال اینجاست مشمولی که تا کنون هیچ تخصص و اطلاعی از قوانین گسترده ی نظام وظیفه نداشته چگونه میتواند در این مسیر درست عمل کند؟ خوشبختانه در حال حاضر راه های زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد. مشاوره نظام وظیفه یکی از همین موارد میباشد. این مشاوره ها به طرح و بررسی بسیاری قوانین میپردازد. برخی موارد همچون انواع بیماریها برای اخذ این معافیت، شرایط مورد نیاز و اقدامات لازم برای دریافت معافیت از آن جمله میباشند.


بیشتر بخوانید: شرایط استخدام افراد دارای معافیت پزشکی


معافیت موقت

قوانین معافیت دائم پزشکی چیست؟

قوانین معافیت دائم پزشکی و اطلاع دقیق از بندهای این قانون برای متقاضیان دریافت این نوع معافیت الزامی است. این قوانین موضوعات مختلفی را در برمیگیرد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • طبق قوانین نظام وظیفه تنها افرادی میتوانند از معافیت های دائم پزشکی استفاده کنند که وضعیت سلامت جسمی و یا روحیشان اجازه رفتن به خدمت را به طور دائم به آنها نمیدهد.

 • افرادی که پزشک هستند و به عنوان مشمول خدمت وظیفه در نظر گرفته میشوند، در صورتی میتوانند معافیت دائم اخذ کنند که نتوانند شغل خود را ادامه دهند.

 • مشمولانی که متقاضی دریافت معافیت پزشکی هستند باید بیماری خود را به تایید سازمان وظیفه برسانند. این امر در مراحل مختلفی انجام میشود.

 • یکی از مراحل برای تایید بیماری مشمول مراجعه به پزشک اولیه است. البته تمام مشولان باید به این پزشک مراجعه کنند. پزشک اولیه تحت نظر نیروهای مسلح است و فرد مشمول را مورد معاینه قرار میدهد و نتایج را در برگه مربوطه ثبت میکند.

 • بر اساس قوانین معافیت دائم پزشکی مشمولان اجازه ی اعتراض به نتیجه ی آزمایشات و معاینات پزشک اولیه را دارند و در پی آن پرونده به شورای شهرستان تحویل داده میشود.

 • دریافت تاییدیه ی بیمارستان نیز از دیگر قوانین مقرر برای دریافت معافیت است. طی آن مشمول با مراجعه به بیمارستان معاینات بیشتری انجام میدهد.

 • گرفتن تصمیم نهایی برای دریافت یا عدم دریافت معافیت برعهده ی شورای پزشکی نظام وظیفه است که در صورت تایید کارت معافیت مشمول صادر میشود و در غیر این صورت برگه ی آماده به خدمت مشمول صادر میشود و فرد باید اقدامات بعدی را برای اعزام انجام دهد.

 • فردی که در زمان انجام خدمت به بیماری سخت و لاعلاجی مبتلا شود میتواند از معافیت دائم برخوردار شود.

مشمولین معافیت دائم پزشکی چه کسانی هستند؟

مشمولین معافیت دائم پزشکی کدام گروه هستند؟ بسیاری از مشمولان سعی دارند به این موضوع پی برند که آیا میتوانند از معافیت دائم بیماری های نظام وظیفه استفاده کنند یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که مشمولیت این افراد برای این نوع معافیت بستگی به موضوعات مختلفی دارد. نوع و درجه سختی بیماری و تایید آن توسط سازمان وظیفه، طول دوره درمان و البته نوع مدرک تحصیلی مشمولان از مواردی است که در این موضوع اثر دارد. طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که به عنوان مشمولین معافیت دائم پزشکی در نظر گرفته میشوند بایستی دارای بیماری روانی و یا جسمی باشند که به سبب این بیماری توانایی های لازم برای انجام فعالیت های سنگین سربازی را از دست داده باشند. همچنین افرادی که بیماریشان قابل درمان نیست مثلا افاد دارای نقص عضو در این گروه قرار دارند.

البته افرادی که دوره درمانیشان بیشتر از دو سال طول بکشد نیز میتوانند از معافیت دائم مربوط به بیماری های مطرح شده توسط نظام وظیفه استفاده کنند.


بیشتر بخوانید: ابطال کارت معافیت پزشکی


 معافیت دائم

مشاوره معافیت دائم پزشکی

مشاوره معافیت دائم پزشکی میتوان به مشمولانی که میخواهند برای دریافت معافیت های پزشکی اقدام کنند ، بسیار کمک کند . زیرا لازمه ی گام نهادن در هر مسیر آگاهی داشتن از مراحل مختلف آن است . این آگاهی نیز میتواند به راحتی و با استفاده از مشاوره معافیت دائم پزشکی برای مشمولان خدمت سربازی فراهم آید . سوالاتی همچون ؛ شرایط لازم برای دریافت معافیت دائم چیست ؟ و یا نحوه دریافت معافیت های پزشکی دائم چگونه است ؟ از موضوعات مهمی است که در این مشاوره ها مورد بررسی قرار میگیرد . علاوه بر این در مشاوره معافیت دائم پزشکی لیست تمام بیماری هایی که میتواند منجر به دریافت معافیت های دائم پزشکی شوند نیز به طور کامل در اختیار مشمولان قرار میگیرد . به این ترتیب ، مشمولان با بهره بردن از این مشاوره ها به راحتی میتوانند به پاسخ بسیاری از سوالات خود دست یابند.

شرایط معافیت دائم پزشکی

شرایط معافیت دائم پزشکی از موضوعاتی است که مشمولان برای اخذ این نوع معافیت باید در نظر داشته باشند . و اطلاعات دقیق را درباره ی آن کسب نمایند . چرا که گاهی افراد واجد شرایط به دلیل عدم آگاهی ، نمیتوانند معافیت خود را دریافت کنند . لازم به ذکر است در صورتی که فرد مشمولی بیمار باشد اما بیماری خود را اعلام نکند ، مشکلات و تبعات آن بر عهده خود فرد میباشد . اما اگر بخواهیم به برخی از شرایط معافیت دائم پزشکی اشاره کنیم باید مواردی همچون نداشتن غیبت از سربازی را نام ببریم . که طی آن افرادی که غایب بوده اند نمیتوانند برای معافیت اقدام کنند . مگر اینکه غیبت خود را توجیه نمایند . مورد دیگر مربوط به تایید پزشک اولیه مبنی بر بیماری مشمول میباشد . علاوه بر تایید پزشک اولیه ، بیماری مشمولان باید توسط کمیسیون های پزشکی نیز اثبات گردد .

به این ترتیب افرادی که دارای تمام شرایط معافیت دائم پزشکی باشند ، با طی شدن مراحل مختلف میتوانند کارت معافیت خود را دریافت کنند . که این معافیت دائم پزشکی به معنای معافیت دائم مشمول از رفتن به خدمت سربازی میباشد . هر چند ممکن است موجب مشکلاتی در استخدام در برخی ادارات شود . چراکه برخی ادارات از استخدام افراد با معافیتهای پزشکی خاص خودداری میکنند .

مشاوره معافیت دائم پزشکی

دریافت معافیت دائم پزشکی

دریافت معافیت دائم پزشکی یکی از مواردی است ذهن که مشمولان زیادی را به خود مشغول کرده است . تا جایی که برخی افراد سعی میکنند با تظاهر به بیماری برای دریافت این معافیت اقدام کنند . اما باید گفت دریافت این نوع معافیت به این راحتی نمیباشد . و مشمولان برای اخذ آن باید از موانع بسیاری عبور کنند . به طور مثال در ابتدا مراجعه به پزشک و تایید بیماری الزامی میباشد . که فرد مشمول باید این تاییدیه و گواهی بیماری را به سازمان وظیفه ارائه دهد . سازمان وظیفه با بررسی این گواهی و همچنین انجام معاینات تخصصی تر ، در صورت تایید بیماری ، مشمول را از رفتن به خدمت وظیفه معاف میکند . این درحالی است که دریافت معافیت دائم پزشکی خیلی توصیه نمیشود . چرا که ممکن است این افراد ، بعدا برای استخدام در ادارات و ارگان ها دچار مشکل شوند.

راه گرفتن معافیت دائم پزشکی

راه گرفتن معافیت دائم پزشکی از چندین مرحله تشکیل شده است . که مشمولان برای اخذ آن باید تمام این مراحل را به خوبی طی کنند . برای این کار ابتدا لازم است مشمولان دفترچه مربوط به اعزام به خدمت سربازی را تهیه کنند . همچنین تهیه گواهی بیماری و امضای آن توسط پزشک از مهم ترین گامها برای اخذ معافیت میباشد . وقتی که پزشک اولیه بیماری فرد را تایید کرد ، فرد مشمول باید درخواست خود را مبنی بر دریافت معافیت ، در سازمان وظیفه به ثبت برساند . در ادامه راه گرفتن معافیت دائم پزشکی بیمارستان مورد تایید سازمان وظیفه نیز از مشمولان برای انجام آزمایشات بیشتر دعوت به عمل میاورد . که در نهایت کمیسیون پزشکی بیمارستان و شورای پزشکی نظام وظیفه تصمیمات لازم رامیگیرند . در صورتی که معافیت دائم پزشکی برای مشمولان در نظر گرفته شود ، این افراد کاملا از انجام سربازی به معاف میشوند .

دائم پزشکی

معافیت دائم پزشکی سربازی

معافیت دائم پزشکی سربازی موضوع بسیاری مهمی است . زیرا شرایط استفاده از این معافیت تنها برای افرادی وجود دارد که توانایی های لازم برای رویارویی با شرایط سخت و انجام فعالیت های سنگین را نداشته باشند . که با دریافت این نوع معافیت دیگر به طور دائم از رفتن به خدمت سربازی معاف میشوند . سوال مهمی که درباره معافیت های پزشکی دائم به وجود میاید این است که ؛ چه بیماری هایی در زمره موارد مربوط به معافیت دائم پزشکی سربازی قرار دارند ؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که سازمان وظیفه عمومی ، هفده دسته بیماری را برای اخذ معافیت معرفی کرده است . از آن جمله میتوان به بیماریهای پوستی ، بیماریهای اعصاب و روان ، بیماریهای قلبی و عروقی ، بیماریهای خونی و … اشاره کرد . که دریافت معافیت دائم و یا معافیت موقت به درجه سختی و شدت بیماری بستگی دارد .

معافیت موقت پزشکی چیست ؟

همان طور که گفتیم ، یکی از انواع معافیت پزشکی ، معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه می باشد . معافیت موقت نظام وظیفه ، همان طور که از نام آن پیداست ، به صورت موقت و دوره ای می باشد . یعنی جوانانی که می خواهند به خدمت سربازی اعزام شوند ، شرایط رفتن به سربازی را به طور موقت ندارند . این افراد می توانند از معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه استفاده نمایند . وقتی فردی توانایی لازم برای اعزام به خدمت را در شرایط فعلی نداشته باشد ، می تواند از معافیت موقت نظام وظیفه استفاده نماید .

معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه برای افرادی که دنبال فرار از سربازی هستند ، مورد استفاده قرار می گیرد . این افراد در صورتی می توانند از معافیت موقت پزشکی نظام استفاده نمایند که از شرایط آن آگاه باشند . نکات قابل توجه معافیت پزشکی را بدانند . به موقع از این نوع معافیت استفاده نمایند . اگر به دنبال دریافت معافیت موقت پزشکی خدمت سربازی هستید ، می توانید با مشاوران مرکز آویژه دانش تماس حاصل نمایید . مشاوران ما می توانند در کوتاه ترین زمان ، اطلاعات ضروری را در زمینه معافیت موقت پزشکی در اختیار شما قرار دهند.

شرایط استفاده از معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه

افرادی که می خواهند از معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه استفاده نمایند . باید حتما از شرایط و قوانین معافیت موقت خدمت سربازی اطلاع داشته باشند . تا به راحتی بتوانند به دریافت معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه بپردازند . افرادی که مشمول معافیت موقت نظام پزشکی می شوند باید دارای شرایط زیر باشند .

 • این افراد باید توانایی اعزام به خدمت سربازی را نداشته باشند .
 • شورای نظام پزشکی باید ناتوانی و مشکل این افراد را تایید نماید .
 • دچار بیماری ای باشند که فعلا قادر به انجام خدمت سربازی نباشند .
 • بیماری افراد برای معالجه احتیاج به زمان داشته باشد .
 • و …

پزشکی

چه کسانی مشمول معافیت موقت پزشکی می شوند ؟

معافیت موقت پزشکی دارای شرایطی است . بنابراین همه افراد مشمول خدمت سربازی نمی توانند از این نوع معافیت استفاده نمایند . تنها افرادی می توانند از معافیت موقت پزشکی استفاده نمایند که بنا به هر دلیلی در حال حاضر قادر به اعزام به خدمت سربازی نیستند . افراد برای استفاده از این نوع معافیت باید شرایط معافیت پزشکی را بدانند . از قوانین معافیت پزشکی اطلاع داشته باشند . تا بتوانند از این نوع معافیت استفاده نمایند . دسته ای از افراد که می توانند از معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه استفاده نمایند شامل افراد زیر می شوند .

 • افرادی که از نظر جسمی در حال حاضر و به طور موقت قادر به اعزام به خدمت نباشند .
 • افرادی که از نظر روحی و روانی در حال حاضر و به طور موقت قادر به اعزام به خدمت نباشند .
 • افرادی که به دلیل داشتن نقص عضو در حال حاضر و به طور موقت قادر به اعزام به خدمت نباشند .
 • افرادی که به دلیل داشتن بیماری در حال حاضر و به طور موقت قادر به اعزام به خدمت نباشند .
 • افرادی که در حین سربازی دچار بیماری می شوند و به طور موقت قادر به ادامه خدمت سربازی نیستند.

معافیت موقت پزشکی و معافیت دائم پزشکی:

افرادی که دارای معافیت پزشکی باشند از آموزش ، رزم مقدماتی و یا به‌ طور کامل معاف هستند .

ایرانیان خارج از ایران می‌توانند با حضور در نمایندگی‌ های ایران در خارج از کشور درخواست معافیت پزشکی بدهند .

قانون نظام وظیفه ، مشمولان خدمت را از لحاظ وضع مزاجی ، جسمی و روانی به چهار دسته تقسیم می کند .

 • افرادی که از نظر جسمی و روانی سالم و قادر به انجام خدمت نظام وظیفه هستند .
 • کسانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اند . ولی قادر به انجام خدمت در امور غیر رزمی هستند .
 • افرادی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقتا قادر به انجام خدمت سربازی نیستند .
 • افرادی که به علت نقص عضو یا بیماری جسمی یا روانی به‌ طور دائم قادر به خدمت نیستند .

تفاوت معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه با معافیت دائم

همان طور که گفته شد افراد با شرایط خاص می توانند از معافیت پزشکی استفاده نمایند . معافیت موقت پزشکی نیز یکی از انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی می باشد . معافیت پزشکی خود شامل ۲ نوع می باشد . معافیت موقت و معافیت دائم . معافیت موقت و دائم پزشکی هر یک دارای شرایط خاص خود می باشند . در ادامه به تفاوت معافیت موقت و دائم می پردازیم .

 • معافیت موقت پزشکی : معافیت موقت همان طور که از اسم آن پیداست . فرد مشمول به مدت موقت از اعزام به خدمت سربازی معاف می باشد . یعنی فرد به طور موقت از خدمت معاف است ولی بعد از مدت تعیین شده مجدد باید به خدمت سربازی برود . معافیت موقت مثلا برای معالجه بیماری یا مشکلات خاص تعلق می گیرد .
 • معافیت دائم پزشکی : معافیت دائم نیز همان طور که از نام آن پیداست . فرد مشمول خدمت سربازی به طور دائم از خدمت سربازی معاف می شود . یعنی فرد بعد از اینکه از خدمت معاف شد دیگر نیاز نیست به خدمت سربازی اعزام شود . به طور کامل و دائم از اعزام به خدمت سربازی معاف شده است .

انواع بیماری ها برای معافیت پزشکی :

برخی بیماری ها که در معافیت های موقت پزشکی کاربرد دارند . افرادی که قد آنان کمتر از ۱۴۵ سانتی متر است معاف دائم پزشکی می شوند . دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر ، قد کمتر از ۱۴۰ ، شامل معافیت دائم پزشکی می شود .
چاقی یا لاغری طبیعی که ناشی از بیماری نباشد معافیت ندارد . افراد معمولا در صورت چاقی یا لاغری شدید ناشی از بیماری ، از رزم معاف می شوند .
افرادی که دچار بیماری هیپرهیدروز ( تعرق شدید کف دست و پا ) هستند . معاف از رزم خواهند بود . صافی کف پا اگر همراه با دفورمیتی مچ پا باشد ، معافیت دائم دارد . البته دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر معاف از رزم خواهند بود .
برخی از بیماری های شایع اعصاب و روان بیان نیز شامل معافیت می شوند . افرادی که به تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه ، به افسردگی اساسی مبتلا هستند . از خدمت سربازی معاف دائم می شوند . افرادی که شش ماه از حمله افسردگی آنان گذشته است و اکنون هیچ گونه علائمی نداشته اند . بهبودی کامل پیدا کرده اند معاف از رزم خواهند بود .
جهت اطلاع از معافیت موقت پزشکی با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه تماس حاصل نمایید .
نظام وظیفه

لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی

فهرست بیماری هایی که مشمولین می توانند از طریق آن ها معافیت دائم ، معافیت موقت و معافیت از خدمات رزم را بگیرند :

 • بیماری های عمومی
 • بیماری های عفونی
 • بیماری های چشم و مشکلات بینایی
 • بیماری های دستگاه ادراری تناسلی
 • بیماری های قلبی و عروقی
 • بیماری های روماتولوژی و بافت همبند
 • بیماری های اعصاب و روان
 • بیماری های جراحی مغز و اعصاب
 • بیماری های پوستی
 • بیماری های استخوانی
 • بیماری های ریوی و قفسه صدری
 • بیماری های گوارش و جراحی های عمومی
 • بیماری های مرتبط با گوش و حلق و بینی
 • بیماری های دهان و دندان
 • بیماری های داخلی معز و اعصاب
 • بیماری های غدد مترشحه و داخلی
 • بیماری های بدخیم خون و آنکولوژی

این لیست بیماری ها را به خاطر داشته باشید . مشمولین باید بدانند که مشکل پزشکی آن ها در کدام دسته از این بیماری ها قرار دارد . توضیحات بیشتر راجع به بیماری ها در دیگر مقاله های سایت آویژه موجود است . علاقمندان می توانند آن ها را مطالعه کنند . برای اطلاعات و راهنمایی های بیشتر نیز با مشاوران این مرکز در تماس باشید.

معرفی برخی خدمات مرکز آویژه دانش برای اطلاع از نحوه معافیت دائم پزشکی

معرفی برخی خدمات مرکز آویژه دانش برای اطلاع از نحوه معافیت دائم پزشکی موضوعی است که در اینجا سعی میکنیم به بررسی و شرح آن بپردازیم . افرادی که میخواهند معافیت های پزشکی دریافت کنند باید شرایط ویژه ای داشته باشند . که این شرایط از مواردی است که در مشاوره ها ی مرکز آویژه دانش به تفضیل برای مشمولان مطرح میگردد . همچنین مدارک مورد نیازی که باید به سازمان وظیفه ارائه گردد از دیگر موضوعاتی است که میتوان با استفاده از خدمات این مرکز به دست آورد . اگر بخواهیم به معرفی برخی خدمات مرکز آویژه دانش برای اطلاع از نحوه معافیت دائم پزشکی اشاره کنیم ؛ باید مشاوره های تلفنی و آنلاین این مرکز را نام ببریم . که طی آن تمام سوالات مشمولان به طور کامل و دقیق پاسخ داده میشود . که این کار توسط کارشناسان مجرب و کاربلد نظام وظیفه ، صورت میگیرد .

معافیت پزشکی سربازی

سوالات متداول

انواع معافیت های پزشکی کدامند ؟

سه نوع معافیت پزشکی وجود دارد که افرادی که توانایی جسمی و روانی پایینی دارند ، میتوانند از یکی از معافیت های پزشکی دائم ، معافیت موقت پزشکی و معافیت از رزم استفاده کنند .

شرایط مورد نیاز برای اخذ معافیت دائم پزشکی کدام است ؟

نداشتن غیبت مشمول از جمله شرایط لازم برای دریافت این نوع معافیت است . به علاوه شدت و درجه ی بیماری باید به حدی باشد که کمیسیون های پزشکی معافیت دائم را اعلام کنند .

مشاوره معافیت دائم پزشکی چیست ؟

افرادی که میخواهند برای اخذ معافیت پزشکی اقدام کنند باید از راه ها و مراحل مختلف مربوط به معافیت آگاهی یابند که مشاوره معافیت پزشکی دائم این امکان را برای مشمولان فراهم میاورد .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 

برای مشاوره در زمینه تفاوت معافیت موقت پزشکی با معافیت دائم چیست؟۹۸

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مشاوره تلفنی با شماره زیر تماس بگیرید

از سراسر ایران با تلفن ثابت 9099072068