کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

ساده ترین راه معافیت سربازی چیست؟

چگونه با ساده ترین راه معافیت سربازی بگیریم؟

بهترین راه معافیت سربازی چیست؟ 

اکثر مشمولین خدمت سربازی در پی آسان ترین و ساده ترین راه معافیت سربازی هستند که بتوانند به خدمت سربازی نروند و فکر میکنند برای معافیت سربازی چه باید کرد؟ در واقع شرایط و نحوه پذیرش در هر کدام از معافیت ها سختی و آسانی مختص به خود را دارد .

طبیعتا به طور دقیق نمی توان گفت که کدام معافیت از سایر معافیت ها آسان تر می باشد . زمانی که فردی مشمول خدمت سربازی می شود بر اساس قوانین و مقررات تعین شده در دفترچه خدمت سربازی می تواند به خدمت سربازی نرود . این فرد به طور قانونی معاف شناخته می شود . لازم به ذکر است بدانید ساده ترین راه معافیت سربازی انواع مختلفی دارد و شرایط گرفتن هر کدام متفاوت است .

وقتی که افراد مذکر به سن مشمولیت میرسند ، به دنبال راه های گرفتن معافیت سربازی میگردند که از انجام این دو سال خدمت معاف شوند . با توجه به قوانین سازمان وظیفه ، راه هایی برای نرفتن به سربازی وجود دارد . از جمله ی این راه ها میتوان به  معافیت پزشکی اشاره کرد . که البته این نوع معافیت تنها برای مشمولانی است که از بیماری ها و عارضه های خاصی رنج میبرند . که یکی از جمله ساده ترین راه معافیت سربازی برای افراد بیمار است . اما راه های زیادی برای معافیت افرادی که هیچ بیماری ندارند نیز وجود دارد . مواردی همچون معافیت کفالت و یا معافیت ایثارگری از این جمله اند .

به دنبال راه های خلاص شدن از سربازی هستید؟

سربازی فکر شما را درگیر کرده‎است؟ برای رفتن به سربازی واهمه و استرس دارید؟ سربازی دوره‌ای از زندگی افراد است؛ که نقش موثری در خودساختگی و افزایش صبر آن‌ ها دارد. این دوران می‌تواند برای بعضی افراد از لذت‌بخش‌ترین و پرخاطره‌ترین دوران زندگی ‌باشد. هرچند افرادی هستند که نهایت تلاش خود را می‌کنند تا از این دوران فرار کنند و با گرفتن معافیت مسیر زندگی خود را تغییر دهند. در این قسمت از سایت مشاوره نظام وظیفه آویژه شرح می‌دهیم؛ که موارد معافیت سربازی کدام است و برای راه های نرفتن به سربازی باید به چه مراکزی رجوع کرد. با ما همراه باشید تا شرایط معافیت از سربازی را با توضیحات کامل شرح دهیم.

خدمت سربازی چه مراحلی دارد؟

جمهوری اسلامی ایران از بدو شروع کاری خود قانونی وضع کرده‌است؛ که خواب و خیال و آینده تمام پسران را درگیر کرده‌است. طبق این قانون تمام مردانی که به سن ۱۸ سالگی رسیده‌اند؛ جدا از موارد خاص باید خدمت سربازی را بگذرانند. اکثر پسران گمان می‌کنند که سربازی تلف کردن ۲ سال و چه بسا بیشتر از بهترین سال‌های زندگی‌شان است. در مقابل این دیدگاه افرادی می‌گویند که سربازی جهاد و از خودگذشتگی در راه خدا است. گذراندن دوره سربازی مستقل از موارد خاصی که ذکر خواهیم کرد برای تمام مسئولین اجباری است و مسئولان قبل از اینکه این دوران را به پایان برسانند حق انجام هیچ‌گونه خدمات دولتی و استفاده از خدمات شهروندی را نخواهند داشت و تنها راه انجام این موارد داشتن مدرک معافیت می‌باشد.

اگر بخواهیم توضیح مختصری از این مسیر بدهیم باید بگوییم که سربازی شامل ۳ دوره می‌باشد.

 • دوره اول سربازی آموزشی نام دارد و معمولا دوماه زمان می‌برد.
 • همچنین خوب است بدانید به زمانی که یک سرباز بیشتر از زمان اصلی خدمت می‌کند، اضافه خدمت نام دارد.
 • دوره دوم دوره‌ی دودماهه‌ کد است. این دوره شامل تعداد محدودی از افراد می‌شود که به جای اعزام به یگان خدمتی، تحت آموزش‌های تخصصی و حرفه‌ای قرار می‌گیرند.
 • سومین و اصلی ترین مرحله، خدمت است. در این دوره سربازان با توجه به میزان تحصیلات و مدارک دانشگاهی درجه نظامی دریافت می‌کنند.

شرایط ساده ترین راه معافیت سربازی چیست؟

برای رسیدن به ساده ترین راه معافیت سربازی حواستان را جمع کنید!

همانطور که گفتیم پسرانی که به سن ۱۸ سالگی می‌رسند و در سن خدمت سربازی هستد؛ درهمه‌حال دارای نگرانی‌ها به‌خصوص همانند شغل، ازدواج، تحصیل و محل خدمت می‌باشند. بنابراین بسیاری از این جوانان همواره  در پی راه فراری از خدمت هستند. خوب است بدانید که تعداد زیادی ازشیادان و کلاهبرداران در حوزه سربازی به سودجویی و کلاهبرداری مشغول هستند. پس جوانان و خانواده‌هایشان باید توجه داشته باشند؛ که معافیت سربازی فقط در چهارچوب قوانین انجام گیرد.

قبل از این که در باب راه‌ هایی که شما را به معافیت سربازی می‌رساند حرفی بزنیم؛

باید بدانید که معافیت به دو دسته معافیت دائم و معافیت موقت تقسیم می‌شود.

فردی که داری معافیت تحصیلی، معافیت بنیاد نخبگان و گواهی اشتغال به خدمت است؛ می‌تواند از خدمت برای مدتی معاف شود. همچنین اگر فردی دارای معافیت پزشکی، بخشودگی سن، معافیت سه برادری و معافیت کفالت باشد می‌تواند برای همیشه از خدمت معاف شود. در این بخش می‌خواهیم به راه‌ هایی که ما را به معافیت دائمی می‌رساند بپردازیم.

به طور کلی نمیتوان گفت که کدامیک از انواع معافیت ها آسان تر است ؛ به همین دلیل به بررسی برخی از انواع معافیت ها میپردازیم . اینکه ساده ترین راه معافیت سربازی کدام است را بر عهده شما میگذاریم . حال برای اینکه شما عزیزان بتوانید اطلاعات دقیق و مفیدی درباره ی این راه ها به دست آورید میتوانید از مرکز مشاوره آویژه و کارشناسان خبره بهره برید .

 انواع ساده ترین راه معافیت سربازی :

۱٫ معافیت پزشکی

۲٫ معافیت کفالت

۳٫ معافیت تحصیلی

۴٫ بنیاد ملی نخبگان

۵٫ معافیت سه خواهری

۶٫ بخشودگی سنی

۷٫ متاهل شدن

۸٫ معافیت موارد خاص

نظام وظیفه

شرایط ساده ترین راه معافیت سربازی چیست؟

شرایط ساده ترین راه معافیت سربازی شامل تمام قوانین و مقرراتی است که سازمان وظیفه کشور برای دریافت معافیت های مختلف تنظیم کرده است . که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار میدهیم .

به طور کلی شرایط ساده ترین راه معافیت سربازی به شکل دو دسته شرایط عمومی و شرایط اختصاصی تعریف میشوند .

 1. عدم غیبت از خدمت سربازی از مهم ترین شرایط عمومی است که افراد مشمول برای دریافت معافیت باید داشته باشند . بر این اساس نیز افراد غایب نمیتوانند برای معافیت اقدام کنند ، مگر اینکه غیبت خود را موجه کنند .
 2. اگر بخواهیم برخی موارد اختصاصی مربوط به شرایط ساده ترین راه معافیت سربازی اشاره کنیم ؛ باید به معرفی معافیت های کفالت ، پزشکی ، ایثارگری ، تحصیلی و … بپردازیم . به طور مثال شرایط ساده ترین راه معافیت سربازی برای معافیت کفالت این است که مشمول تنها سرپرست واجد شرایط باشد .

راحت ترین راه معافیت سربازی کدام است؟

۱٫    معافیت از طریق بخشودگی سن

این معافیت بر اساس مدرک تحصیلی و سن، ۵ دسته را در برمی‌گیرد. افراد زیر دیپلم، دیپلم، فوق دیپلم، فوق لیسانس، لیسانس، دکتری غیرپزشکی، دکتری پزشکی و دامپزشکی می‌توانند از این معافیت بهره ببرند. افرادی که قصد استفاده از این معافیت را دارند؛ باید برگه تکمیل‌شده تعهدنامه استفاده از معافیت رهبری، گواهی ترخیص و تسویه حساب برای سربازان واجد شرایط حین خدمت، گواهی صادره از نیروهای مسلح برای کارکنان اخراجی یا مستعفی که کارت معافیت و پایان خدمت نگرفته‌اند و …. را تهیه کنند.

۲٫    معافیت پزشکی

یکی از ساده ترین راه های معافیت سربازی گرفتن معافیت پزشکی سربازی است. با توجه به قوانینی که وجود دارد افراد خاصی مشمول معافیت پزشکی می شوند. در کل دو نوع معافیت پزشکی وجود دارد که عبارتند از معافیت موقت و معافیت دائم .

 •  معافیت از رزم و معافیت موقت پزشکی

برخی بیماری‌ ها فرد را از امور زندگی باز نمی‌دارد و صرفا لازم است که فرد محتاط باشد و از انجام کارهای سنگین خودداری کند. این افراد بنابر قانون نظام وظیفه در دوره آموزشی شرکت نمی‌کنند. وقتی افراد دارای بیماری‌های قابل درمان هستند؛ مجبور به معافیت موقت پزشکی می‌‌شوند.  معافیت موقت زمان مشخصی دارد. در پایان زمان مشخص‌شده و درصورت رفع نشدن بیماری، فرد دچار معافیت سربازی از رزم یا معافیت دائم می‌شود. بیماری‌هایی که توسط جراحی درمان می‌شوند و بیماری‌هایی که درمان آن‌ها زمان مشخصی دارد که با دارو‌های خاص و استراحت مطلق برطرف می‌شوند، جز این دسته هستند.

 •  معافیت دائم پزشکی

دیابت قندی تیپ یک، سل، ریه، اختلال افسردگی اساسی، نقص در اعضای بدن از متداول‌ترین بیماری و عرضه‌هایی است که موجب معافیت دائمی پزشکی فرد می‌شود.  اگر فرد درگیر بیماری‌هایی که نام بردیم باشد بطور قطعی از معافیت دائم پزشک بهره می‌برد. گرفتن معافیت پزشکی چه از نوع دائم و چه از دونوع دیگر آن که برای شما شرح دادیم کار آسانی نمی‌باشد. این مسیر بسیار مبهم است و لازم است برای انجام درست این امر، به مشاوری درجه یک مراجعه کنید. رفتن به بیمارستان برای انجام معاینات، تهیه مدارک لازم، مراجعه به شورای پزشکی و پرکردن فرم معاینه اولیه از مهمترین مواردی است که برای اخذ معافیت پزشکی نیاز است؛ طی کنید.

۳٫    معافیت کفالت

این معافیت مخصوص افرادی است که کفالت عضوی از خانواده را به عهده داشته‌باشد. کفالت پدر، برادر صغیر، مادر، خواهر و مادربزرگ انواع این کفالت‌ها می‌باشد. برای مثال کفالت پدر ینی فردی که پدر او بیمار است و نیازبه توجه و مراقبت دارد و یا سن پدر از ۷۰ بیشتر باشد، این فرد با برعهده گرفتن کفالت پدر به دریافت معافیت می‌پردازد. لازم به ذکر است که فرد برای دریافت کفالت فرد در زمان ثبت درخواست باید سرپرست واحد خانواده باشد. همچنین فرد متقاضی باید ۱۸ سل خود را به اتمام رسانده‌باشد. مهمتر از همه این که فرد متقاضی نباید در زمان ثبت تقاضا غائب باشد.

ساده ترین راه معافیت سربازی کدام است؟

۴٫  معافیت تحصیلی سربازی :

یکی دیگر از ساده ترین راه های معافیت سربازی گرفتن معافیت تحصیلی سربازی است. اکثر مشمولین خدمت سربازی به دنبال گرفتن معافیت سربازی هستند اما به علت نداشتن اطلاعات کافی موفق به اخذ معافیت سربازی نمی شوند .

چون مدت خدمت سربازی طولانی می باشد همه مشمولین دنبال روش های مختلفی هستند که مدت خدمت سربازی خود را کاهش دهند . مرکز مشاوره آویژه با مجرب ترین مشاورین خود راهنمای مناسبی برای مشمولین خدمت سربازی می باشد

موارد معافیت تحصیلی سربازی : 

۱٫ معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

۲٫ مدت زمان معافیت تحصیلی خدمت سربازی

۳٫ تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجوان

۴٫ شرایط و نحوه گرفتن معافیت موقت تحصیلی خدمت سربازی

۵٫  معافیت موارد خاص سربازی :

یکی دیگر از انواع ساده ترین راه معافیت سربازی استفاده از معافیت موارد خاص خدمت سربازی می باشد . راه های کاهش مدت خدمت سربازی استفاده از معافیت خدمت سربازی است . معافیت موارد خاص یکی از انواع معافیت های خدمت سربازی را دربر می گیرد.

شرایط معافیت موارد خاص سربازی :

معافیت موارد خاص سربازی یکی از انواع ساده ترین راه معافیت سربازی می باشد. که شرایط آن به شرح زیر است :

 • معلولان
 • فرزند جانبازان و آزادگان
 •  مادر بی همسر یا تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی

مشاوره تلفنی راه های خلاص شدن از سربازی

آگاهی از ساده ترین راه معافیت سربازی و شگرد های گرفتن معافیت سربازی موضوعی است که در ذهن بسیاری از مشمولان سربازی وجود دارد. چرا که اکثر مشمولان به دوره سربازی به عنوان دوره ای سخت و طاقت فرسا نگاه میکنند . البته این طرز تفکر برای برخی افراد تا حدودی نیز درست است . به همین دلیل سازمان وظیفه عمومی راه های زیادی را پیش روی مشمولان با شرایط خاص ، قرار داده است . معافیت های کفالت خواهر ، کفالت پدر ، کفالت مادر ، معافیت تحصیلی ، موارد خاص ، معافیت پزشکی و … از جمله این راه هاست . اما اینکه اخذ کدامیک از این نوع معافیت ها راحت تر است ، موضوعی بسیار گسترده میباشد . که به شرایط بسیاری بستگی دارد . لذا مشمولان وظیفه عمومی برای آگاهی از ساده ترین راه معافیت سربازی ابتدا آگاهی از شرایط خود برسند .

اطلاع از ساده ترین راه معافیت سربازی تنها با بررسی شرایط هر مشمول و نیز قوانین مربوط به معافیت های سربازی امکان پذیر است . چرا که هر کدام از انواع معافیت های سختی و دشواری خاص خود را دارند . به همین دلیل مشمولان ابتدا باید تمام شرایط خود را بسنجند . و بعد با اطلاع از ساده ترین راه معافیت سربازی برای اخذ معافیت اقدام کنند . به طور مثال افرادی که میخواهند برای دریافت معافیت کفالت مادر طلاق گرفته اقدام کنند ، باید از شرایط لازم اطلاع داشته باشند . که یکی از این شرایط مربوط به مدت طلاق است که باید سی ماه از طلاق پدر و مادرشان گذشته باشد . لازم به ذکر است که مشمولان برای معاف شدن از سربازی نباید غیبت کرده باشند . و یا اگر از زمان مشمولیت غیبتی داشته اند ، دلیل قانع کننده ای برای آن ارائه دهند .

ساده ترین راه معافیت سربازی چگونه است؟

حرف آخر درباره اقدام برای معافیت سربازی

امیدواریم با خواندن این قسمت از سایت آویژه درک کرده‌ باشید که موارد معافیت سربازی کدام است؟ شما جز کدام یک از این موارد هستید و برای رسیدن به این راه‌ها بید چه مسیری را طی کنید.

دریافت ساده ترین راه معافیت سربازی بستگی به شرایط هر فرد دارد . به طور مثال برای افرادی که دارای پدر رزمنده و ایثارگر هستند میتوانند با استفاده از مدت رزمندگی و یا درصد جانبازی پدر برای معافیت سربازی اقدام کنند . و یا درباره ی مشمولانی که دارای بیماری و یا عارضه ی خاصی هستند ، دریافت ساده ترین راه معافیت سربازی بهره مندی از معافیت پزشکی میباشد . که در این مورد با توجه به نوع بیماری و شدت آن یکی از انواع معافیت های دائم ، موقت یا معافیت از رزم برای فرد مشمول در نظر گرفته میشود . گاهی برخی از افراد مشمول قصد ادامه تحصیل دارند . این افراد نیز باید برای اخذ معافیت اقدام کنند . که این مورد نیز یکی از موارد مربوط به دریافت ساده ترین راه معافیت سربازی میباشد . لازم به ذکر است که این معافیت از نوع موقت است .

سوالات متداول

ساده ترین راه برای دریافت معافیت سربازی چیست ؟

هر کدام از انواع معافیت ها شرایط و سختی های مربوط به خود را دارد که مشمولان برای دریافت آن ها باید تمام شرایط را داشته باشند . لذا نمیتوان یک نوع معافیت را به عنوان ساده ترین معرفی کرد .

راه اخذ معافیت پزشکی چیست ؟

معافیت پزشکی تنها برای افرادی امکان دارد که به یک بیماری یا عارضه خاص مبتلا باشند . و ارائه مدارک پزشکی و تایید بیماری راه دریافت آن میباشد .

راه دریافت معافیت تحصیلی خارج از کشور چیست ؟

افراد مشمولی که میخواهند برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنند ، باید برگه ی پذیرش دانشگاه خارجی و همچنین وثیقه مقرر را به سازمان وظیفه ارائه دهند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 

برای مشاوره در زمینه ساده ترین راه معافیت سربازی چیست؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- 2 نظر:

  1. سلام
   خیر تمامی افراد مذکری که به سن مشمولیت رسیده باشند باید دوره ی دو ساله سربازی را بگذرانند همچنین افراد غایب باید اضافه خدمت، جریمه و… را بگذرانند مگر اینکه دلیل غیبتشان موجه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.