کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

میزان سنوات مجاز دانشجویان دکتری چه قدر است؟

سنوات مجاز دانشجویان دکتری

سنوات مجاز دانشجویان دکتری و معافیت دانشجویان یکی از اصلی ترین مسائل امروز بسیاری از جوانان است. میدانید که جوانان زیادی امروزه در مورد معافیت های خدمت سربازی کنجکاوی میکنند. شاید برایتان سوال باشد که چرا اینگونه است؟ باید اول از هر چیز درباره ی خدمت سربازی حرف بزنیم. خدمت مقدس سربازی به طور معمول یک دوره ی دو ساله است که برای هر جوان ذکور ایرانی واجب گردیده است. جوانان در سن ۱۸ سالگی به مشمولیت رسیده و باید پس از اتمام تحصیل در مدارس به فکر رفتن به خدمت سربازی باشند.

سنوات مجاز دانشجویان دکتری

اما راه های زیادی وجود دارد که جوانان از رفتن به خدمت سربازی رهایی یابند. یکی از مهم ترین روش ها معافیت نظام وظیفه است. این مزایا فرصتی است که جوانان از طریق آن ها بتوانند به معافیت دست پیدا کرده و به جای رفتن به خدمت مقدس سربازی و گذراندن دوره ی خدمت ضرورت در کنار خانواده ی خود بمانند. این معافیت ها انواع گوناگونی دارند که معافیت تحصیلی یکی از پرمتقاضی ترین این معافیت ها شناخته میشود. جوانان امروزه به دلیل علاقه ی زیاد به ادامه تحصیل و گرفتن مدارک تحصیلی بالا برای دریافت معافیت های تحصیلی تلاش می کنند. برخی از جوانان دیگر نیز درس خواندن و ادامه تحصیل در دانشگاه را راهی مناسب برای فرار از خدمت سربازی بر میگزینند.

معافیت های تحصیلی در تمامی مقاطع امکان پذیر است. در واقع دانش آموزان محصل در دوره ی متوسطه تا دانشجویان دانشگاه ها در تمام مقاطع دانشگاهی می توانند از این معافیت ها بهره مند شده و از سنوات مجاز تحصیلی استفاده کنند. در این مقاله سنوات مجاز دانشجویان دکتری از اصلی ترین مباحثی است که ما قصد داریم در مورد آن صحبت کرده و اطلاعات لازم در این زمینه ها را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهیم.


بیشتر بخوانید: سن مشمولیت خدمت سربازی چه زمانی است؟


حداکثر سنوات مجاز دانشجویان دکتری

حداکثر سنوات مجاز دانشجویان دکتری چه مقدار مشخصی اعلام شده است؟ قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی کشور همانطور که میدانید بسیار دقیق و با تبصره های زیاد اعلام میشود. هر ساله این قوانین با تغییراتی نیز همراه خواهد بود. که این سازمان خود این تغییرات را معرفی کرده و در اختیار جوانان قرار خواهد داد. به همین منظور مسئله سنوات مجاز دانشجویان نیز یکی از مسائل مهم برای این سازمان است. که قوانین و مقدار آن مشخص شده و در اختیار جوانان قرار داده شده است.

این میزان سنوات برای هر مقطع متفاوت اعلام میشود. اگرچه بسیاری از سنوات ارفاقی و تمدید معافیت های مجاز تحصیلی نیز وجود دارند که جوانان میتوانند از آن ها بهره بگیرند. اما اصلی ترین مسئله ی این بخش همان سنوات مجاز دانشجویی به ویژه حداکثر سنوات مجاز دانشجویان دکتری است که در توضیحات به آن ها اشاره خواهد شد.

سنوات مجاز داتشحویان در تمامی مقاطع تحصیلی در دانشگاه های سراسر کشور

 • دانشجویان مقاطع کاردانی: سنوات مجاز تحصیلی این دانشجویان ۲ سال و نیم است.
 • دانشجویان مقاطع کارشناسی ناپیوسته: سنوات مجاز برای این دانشجویان ۳ سال است.
 • دانشجویان مقاطع کارشناسی پیوسته: سنوات مجاز تحصیلی برای این افراد ۵ سال است.
 • دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد پیوسته: سقف مجاز سنوات تحصیلی برای این دانشجویان ۶ سال است.
 • دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته: سنوات مجاز معافیت تحصیلی برای این افراد ۳ سال است.
 • دانشجویان مقاطع دکتری پزشکی پیوسته: سنوات مجاز برای معافیت تحصیلی این افراد ۸ سال است.
 • دانشجویان مفاطع دکتری تخصصی ناپیوسته: سقف مجاز سنوات این افراد در مقطع دکتری ۶ سال میباشد.

شما متقاضیان میتوانید برای کسب کردن اطلاعات بیشتر از مشاوره نظام وظیفه مرکز آویژه راهنمایی گرفته و با مشاورین این مرکز همه روزه در تماس باشید.

حداکثر سنوات مجاز دانشجویان دکتری


بیشتر بخوانید: سنوات مجاز تحصیل چند سال است ؟


جریمه سنوات مجاز دانشجویان دکتری

جریمه سنوات مجاز دانشجویان دکتری چگونه خواهد بود؟ چه کسانی از این جریمه سنوات مجاز دانشحویان دکتری استفاده میکنند؟ میدانید که افرادی که در مقاطع دکتری مشغول به تحصیل هستند میتوانند از یک میزان مشخصی سنوات مجاز استفاده کرده و معافیت تحصیلی داشته باشند. اما اگر افرادی از این سنوات مجاز گذر کرده و درسشان به اتمام نرسد. به طور مشخصی این افراد جریمه خواهند شد. میزان جریمه ی این افراد متفاوت است. که بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه ی عمومی کشور با آن ها رفتار خواهد شد.


بیشتر بخوانید: چگونه معافیت تحصیلی دانشجویان کارشناسی را دریافت کنیم؟


کاهش سنوات مجاز دانشجویان دکتری

کاهش سنوات مجاز دانشجویان دکتری اجرا خواهد شد یا خیر؟ اخیرا خبرهایی مبنی بر کاهش سنوات مجاز دانشجویان دکتری منتشر شده است که بسیاری از جوانان ذکور را به ترس و وحشت انداخته است. میدانید که تحصیل در مقطع دکتری تخصصی کار آسانی نخواهد بود. به همین منظور جوانان نیاز دارند که فرصتی به آن ها داده شود تا از پس انجام پایان نامه ی خود برآمده و ترم های تحصیلی خود را یک به یک پشت سر بگذارند.

بعید است که سازمان نظام وظیفه ی عمومی ناجا در مورد این کاهش سنوات مجاز تصمیملتی اتخاذ کند. زیرا این سازمان در نظر دارد تا با ارائه ی تسهیلات و مزایای بیشتر به جوانان ساسکا

از علم و دانش آن ها در پیشرفت کشور بهره گرفته و آن ها را در بخش های صنعتی کشور به کار گیرد. به همین منظور این کاهش سنوات در حال حاضر برقرار نخواهد شد. اما متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری میتوانند برای تحصیل در این مقاطع در رشته های مختلف اقدام کرده و به ادامه تحصیل مشغول خواهند شد.


بیشتر بخوانید: معافیت تحصیلی دانشجویان پزشکی چه شرایطی دارد؟


مراحل استفاده از سنوات مجاز دانشجویان دکتری

مراحل استفاده از سنوات مجاز دانشجویان دکتری شامل موارد گوناگونی میباشد. زیرا کسانی که قصد دارند در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند. باید برای دریافت معافیت های تحصیلی اقدام کرده و مراحل آن را پشت سر بگذارند. اگر چه انجام دادن این مراحل بسیار پیچیده نخواهد بود. اما برای دریافت معافیت های تحصیلی نظام وظیفه باید با دقت اطلاعات کاملی در مورد این مراحل را بدست آورده و سپس مراحل اقدام را پشت سر بگذارند. سنوات مجاز برای این دانشجویان در مقاطع دکتری به طور مشخصی توسط سازمان نظام وظیفه عمومی کشور اعلام شده و بر اساس قوانین این سازمان دانشجویان مجازند در تعداد ترم های مشخص تحصیل خود را به پایان برسانند.مراحل برای این سنوات مجاز برای دانشجویان دکتری به صورت زیر میباشد.

مراحل استفاده از سنوات مجاز دانشجویان دکتری

 • در مرحله اول برای دریافت معافیت تحصیلی در مقطع دکتری مشمولین عزیز باید در مدت یک ساله ی پس از فارغ التحصیلی برای مقطع فوق لیسانس یا همان کارشناسی ارشد، سریعا اقدام به شرکت در کنکور دکتری بکنند.
 • پس از شرکت در کنکور مقطع دکتری مشمولین باید منتظر جواب پذیرش خود در دانشگاه ها باشند. اگر مشمولین به تاریخ اعزام نزدیک شوند. نباید منتظر جواب دانشگاه بمانند. این افراد باید به خدمت اعزام شده تا پس از قبولی از خدمت سربازی ترخیص شوند.
 • اولین قدم پس از قبولی و جواب پذیرش در دانشگاه ها، این است که مشمول با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، به دانشگاه محل قبولی مراجعه کند و مراحل ثبت نام را پشت سر بگذارد.
 • پس از ثبت نام در دانشگاه، مشمولین باید نامه ی معافیت تحصیلی خود را از بخش آموزش دانشگاه دریافت کرده تا بتوانند آن را به سازمان نظام وظیفه ارجاع دهند.
 • در این مرحله مشمولان باید به نزدیکترین دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و برگه ی معافیت خود را به این سازمان تحویل دهند.
 • پس از آن، دفاتر پلیس + ۱۰ ثبت درخواست معافیت تحصیلی مشمولین را در سیستم انجام میدهند تا توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مورد بررسی قرار گیرد.
 • در آخر مشمول میتواند برای مدت مشخص از معافیت های تحصیلی در مقطع دکتری بهره مند شود. نامه ی معافیت مشمول از طریق سازمان نظام وظیفه برای دانشگاه محل تحصیل آنان ارسال میگردد.

مراحل استفاده از سنوات مجاز دانشجویان دکتری


بیشتر بخوانید: شرایط استفاده از معافیت تحصیلی دانشجویان انتقالی چیست؟


سنوات مجاز دانشجویان دکتری شاهد چگونه است؟

سنوات مجاز دانشجویان دکتری شاهد با سایر دانشجویان متفاوت خواهد بود. میدانید که فرزندان شهدا و ایثارگران از دیگر معافیت های نظام وظیفه نیز برخوردار خواهند شد. به همین منظور قوانین سنوات مجاز دانشجویان دکتری شاهد برای این افراد نیز متفاوت در نظر گرفته میشود. که میتوانید برای اطلاع از این میزان سنوات با مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید.

سوالات متداول

معافیت تحصیلی و دانشجویی جیست؟

به معافیت هایی که مشمولین برای ادامه تحصیل از آن استفاده میکنند معافیت تحصیلی میگویند.

آیا دانشجویان مقطع دکتری تخصصی میتوانند از سنوات مجاز تحصیلی استفاده کرده و ادامه تحصیل دهند؟

بله. دانشجویان در تمام مقاطع به ویژه مقاطع دکتری در رشته های مختلف قادر خواهند بود که از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

میزان سنوات مجاز در دانشجویان دکتری تخصصی چه مقدار است؟

این میزان سنوات برای این مقطع در تمام رشته ها ۶ سال است. اما باید بدانید که سنوات ارفاقی نیز به این دانشجویان تعلق خواهد گرفت.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره نظام وظیفه تلفنی و آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :   What is the average age of a PHD student?

 

برای مشاوره در زمینه میزان سنوات مجاز دانشجویان دکتری چه قدر است؟

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.