کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه، معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دریافت معافیت سربازی جانبازی پدر

معافیت سربازی

چگونه به واسطه جانبازی پدر از سربازی معاف شویم؟

” دریافت معافیت سربازی جانبازی پدر “: معافیت های سربازی باعث شده که جوانان به خدمت سربازی راغب شوند. چرا که نمی خواهند ۲ سال از عمر خود را در پادگان بگذرانند. معافیت ها انواع مختلفی دارند: معافیت پزشکی، معافیت تحصیلی، معافیت نخبگان، معافیت موارد خاص، معافیت ایثارگری و غیره که موضوع این مقاله معافیت ایثارگری است. که انواع مختلفی دارد و در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • همه فرزندانی که عضو خانواده شهدا و جانبازان هستند با ارائه برگه ای که از طرف بنیاد شهید صادر شده است، میتوانند به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و برای گرفتن معافیت ایثارگری اقدام کنند.
 • اگر شهید یا جانبازی فاقد پسر باشد، برادرش میتواند با ارائه مدارک مربوطه معافیت ایثارگری بگیرد.
 • فرد جانباز چانچه از طرف بنیاد شهید جانباز ۱۰ درصد شناخته شود، از سربازی معاف می شود و در صورتی که خود معاف شود، فرزندش نمی تواند معافیت ایثارگری دریافت کند.
 • فرد مشمول در صورت ازدواج با زن جانباز معاف می شود( اگر از مدت ازدواج آندو ۵ سال گذشته باشد معافیت موقت میگیرد و اگر از ۵ سال بیشتر شود از معافیت دائم برخوردار می شود ).

خدمت سربازی برای همه پسران ذکور که به سن مشمولیت میرسند، واجب است. سن مشمولیت از ۱۸ سالگی تا ۵۰ سالگی می باشد. چرا که برخی از جوانان با گرفتن معافیت موقت خدمت سربازی را به تعویق می اندازند و در صورتی که دیر برای اعزام به سربازی اقدام کنید وارد غیبت شده و از دریافت معافیت ها و برخی از تسهیلات جامعه محروم می شوید. برخی از مشمولان سوالی دارند که چگونه به واسطه جانبازی پدر میتوانند معاف شوند. در این باره باید بگوییم که پدر جانباز می تواند با داشتن درصد جانبازی ۲۵، یکی از فرزندانش را معاف کند. در برخی از موارد نیز به جای معافیت برای فرزندان جانباز، از مدت خدمت آنها کم می شود که میتوانید برای اطلاع از این موارد از مشاوره نظام وظیفه آویژه کمک بگیرید.


بیشتر بخوانید: اخبار معافیت ایثارگران


بحث در حوزه های معافیت جانبازی بسیار زیاد است و در خیلی از مواقع پاسخ ها به سوالات بسیار ضد و نقیض است و به همین دلیل برای بسیاری از افراد ابهامات زیادی ایجاد می شود. خیلی ها سر دو راهی ها و یا چند راهی ها گیر می کنند و سردرگم می شوند. برای همین ممکن است برای دستیابی به پاسخ های خود ساعت ها در سایت و کانال های مختلف از این در به آن در رفته باشند، اما باز به پاسخ سوال خود نرسیده باشند. به همین دلیل مهم ترین موضوع در عصر کنونی که عصر اطلاعات است، یافتن مرجع مناسب برای پاسخگویی به سوالات است.

وگرنه شما با دریایی سطحی از اطلاعات برخورد خواهید کرد که هر چه در آن به کاوش می پردازید، نگاهتان همچنان نسبت به موضوع معافیت جانبازی سطحی باقی می ماند و عمقی نمی یابد. به همین دلیل در پاسخ به سوالات خود مخصوصاً در حوزه روانشناسی و خانواده در وهله اول به دنبال مرجعی علمی و موثق باشید. همچنین برای  اخبار تحصیلی و نظام وظیفه نیز باید پایگاه های موثق را دنبال کنید تا به پاسخ های مناسب برسید. در ادامه می خواهیم معافیت جانبازی را در حوزه نظام وظیفه مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید. در زمینه دریافت معافیت سربازی جانبازی پدر می توانید از کارشناسان آویژه کمک بگیرید.

نظام وظیفه

 

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

 

برای مشاوره در زمینه دریافت معافیت سربازی جانبازی پدر

از مشاورین مشاوره نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.